Sobota, 07 grudzień 2019, Imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona
Zakopane i okolice
Fog
-3°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Fog
-2°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Fog
-3°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-2°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 92
Fog
-4°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Fog
-6°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dostateczna
Zakopane
Umiarkowana
07.06.2019, 08:10 | czytano: 2050

Małopolska atrakcyjna dla pracowników ze wschodu

Arch. Podhale24.pl

Liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt (m.in. czasowy lub stały) wydane w województwie małopolskim osiągnęła 40 tys. osób. Zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Dominują migracje czasowe związane z chęcią podjęcia pracy.

Do głównych grup cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt zarejestrowane w województwie małopolskim należą obywatele:

- Ukrainy: 20,8 tys. osób,
- Rosji: 1,5 tys. os.,
- Włoch: 1,4 tys. os.,
- Białorusi: 1,3 tys. os.,
- Indii: 0,9 tys. os.

Największy wzrost w ostatnich latach dotyczy obywateli Ukrainy.

Prawie 64 proc. cudzoziemców w województwie małopolskim posiadających zezwolenia na pobyt to osoby w przedziale wiekowym 20 – 39 lat, a ok. 20 proc. w przedziale 40 - 59 lat. Przeważają mężczyźni – 24 tys. osób (60 proc.), w porównaniu do 16 tys. kobiet. Wśród najpopularniejszych typów dokumentów posiadanych przez obcokrajowców dominują zezwolenia na pobyt czasowy (maksymalnie do 3 lat) – 58 proc., zarejestrowany pobyt obywatela UE - 23 proc. oraz zezwolenia na pobyt stały – 15 proc.

Cudzoziemcy chcący osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt. Osoby spełniające warunki wydania zezwolenia otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Najczęściej jest to karta pobytu lub dokumenty wydawane obywatelom państw Unii Europejskiej.

W całej Polsce ważne zezwolenia na pobyt posiada obecnie ok. 396 tys. cudzoziemców. Najwięcej z nich przebywa w województwie mazowieckim, gdzie swój pobyt zarejestrowało ok. 116 tys. osób. Kolejnymi najpopularniejszymi regionami wśród obcokrajowców są województwa: małopolskie (40 tys. osób), dolnośląskie (32 tys.) oraz wielkopolskie (31 tys.).

Powyższe dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo np. na podstawie wiz.

Źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
syś12:02, 8 czerwca 2019
Normalne są takie migracje na świecie. Polska nie jest wyjątkiem. Nawet za komuny, przy znacznych utrudnieniach, sie ludzie przemieszczali. A historia zna i dużo większe migracje na naszych terenach, niż te dzisiejsze. W sumie żadna nowość.
maverick19:29, 7 czerwca 2019
@ Wicher:
Niech Konfederacja przestanie w końcu płoszyć swych wyborców ultraprawicowym programem, niech poślą Korwina Mikke na zasłużoną emeryturę, niech przestaną obiecywać gruszki na wierzbiei zbliżą się do środka sceny politycznej, bo Polacy nie lubią skrajności, to wtedy wyborcy zaczną się być może zastanawiać nad głosowaniem na nich.
A tak ad meritum, skoro już ściągnęliśmy do Polski cudzoziemców do pracy, to teraz trzeba za pomocą uregulowań prawnych sprawić żeby pracowali tylko w tych miejscach Polski gdzie jest bardzo niskie bezrobocie (poniżej 3%), a nie że wydzierają oni pracę bezrobotnym Polakom.
Podatnik19:15, 7 czerwca 2019
Likwidacja zus pup starostw powiatow gmin i zwolnienie 1 milion urzędasów i mają mój głos. Ktoś chętny?
AnalFabeta10:10, 7 czerwca 2019
@POwicher, póki w tej Konfederacji będzie p.Korwin to macie pewne, że nigdzie nic nie wygracie.Najlepsze, najbardziej populistyczne hasło " likwidacja ZUS" będzie gwarancją że Mikke nie może niczym rządzić.
Swój10:00, 7 czerwca 2019
A Polacy też z kraju na zachód
Free Bird09:54, 7 czerwca 2019
Oj Wicher, chyba cię przewiało... Powiedz mi kto z tej końfederacyji porządek ma zrobić...?
Wicher08:43, 7 czerwca 2019
A Polacy za granice ! Wszystkie rządy od 1989 to to układ okrągłostołowy zabetonowany postkomunizm , wcale nie zależy im na dobru Polski i Polaków , tylko udają że coś robią i oszukują jak się da ! Ma jesieni głosuj za Konfederacją która zrobi porządek z tymi oszustami a przede wszystkim obniży konkretnie podatki , akcyzy, WAT , zlikwiduje ZUS to jest konkretny powód dla powrotu Polaków z zagranicy !!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij