Czwartek, 17 październik 2019, Imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli
Zakopane i okolice
Fog
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Fog
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Fog
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 93
Fog
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Fog
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
07.06.2019, 09:28 | czytano: 2794

Nagrody burmistrza przyznane (zdjęcia)

Fot. Piotr Korczak

Tegoroczne nagrody burmistrz Zakopanego na uroczystej sesji Rady Miasta otrzymali Małgorzata Tlałka-Długosz, Stanisław Cukier i Franciszek Bachleda Księdzulorz.

W tegorocznej uroczystej sesji Rady Miasta Zakopanego z okazji Dni Zakopanego udział wzięli były burmistrz Andrzej Bachleda Curuś, były poseł Andrzej Gut Mostowy, radny sejmiku Jan Piczura, były senator Tadeusz Skorupa, przedstawiciele służb mundurowych oraz organizacji pozarządowych.

Po rozdaniu nagród dyrektor Muzeum Tatrzańskiego zaprezentowała przybyłym pierwszy oraz ostatni najmłodszy eksponat w zbiorach.

Historię Związku Podhalan przypomniał prezes Andrzej Skupień.

Małgorzata Tlałka-Długosz (ur. 27 kwietnia 1963 w Zakopanem) — narciarka alpejska i trenerka, wielokrotna mistrzyni Polski i Francji w konkurencjach alpejskich. Reprezentantka WKS Legii Zakopane (1978-1985), wychowanka trenera klubowego Stanisława Gogólskiego i podopieczna trenerów kadry: Tadeusza Kaima i Andrzeja Kozaka i francuskiego Ski Club La Clusaz (1986-1991). Wraz z siostrą Dorotą, jako pierwsze polskie alpejki, znalazły się w ścisłej czołówce narciarstwa alpejskiego, zajmując punktowane miejsca w zawodach Pucharu Świata, mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich. 9-krotna mistrzyni Polski: w slalomie (1982, 1984-1985), slalomie gigancie (1984— 1985), supergigancie (1985) i kombinacji (1983-1985). 4-krotna wicemistrzyni kraju: w slalomie (1981), slalomie gigancie (1981) i kombinacji (1981-1982). 2-krotna mistrzyni Francji: w slalomie (1987) i slalomie równoległym (1988). 2-krotna wicemistrzyni Francji: w slalomie (1986) i slalomie gigancie (1986). Uczestniczka MŚ: 1982 Schladming: 28 m. (slalom gigant), nie ukończyła (slalom), 9 m. (kombinacja); 1985 Bormio: 27 m. (slalom gigant), 7 m. (slalom), 16 m. (kombinacja); 1987 Crans-Montana: 7 m. (slalom gigant), 16 m. (supergigant), 6 m. (slalom specjalny). Miejsca w Pucharze Świata: 1982: 30 m., 1983: 22 m., 1984: 23 m., 1985: 28 m., 1986: 22 m. 4-krotna medalistka Uniwersjady: 1983 Borowiec: 3m. (slalom), 3 m, (slalom gigant); 1985 Belluno: 2 m. (kombinacja); 1991 Sapporo: 1 m. (kombinacja). Zwyciężczyni zawodów Wielka Nagroda Słowacji (1985 — slalom, kombinacja). Olimpijka z Sarajewa 1984 (6 miejsce w slalomie) i Calgary 1988, gdzie dla Francji wywalczyła 19 miejsce w slalomie gigancie. W Plebiscycie „Przeglądu Sportowego" 1983 roku na najlepszych sportowców Polski zajęła 10. miejsce. Jest fundatorem, prezesem i trenerem w Fundacji Integracji Przez Sport Handicap Zakopane. Dzieci przygotowywane i szkolone przez Fundację zajmują czołowe miejsca w zawodach sportowych na całym świecie. Jest współorganizatorem charytatywnego Slalomu — Maratonu 12 H, organizowanego na rzecz dzieci z Fundacji Handicap wraz z Miastem Zakopane. Od dwóch lat kapitanem drużyny jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Franciszek Bachleda-Księdzularz - (urodził się 2 stycznia 1947 w Zakopanem) - polski polityk i samorządowiec, senator III, IV i V kadencji. Po ukończeniu technikum budowlanego w Zakopanem pracował przez 5 lat w zakopiańskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Ogólnego „Podhale"; następnie w 1977 ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w zakresie filologii polskiej. Po studiach pracował w Muzeum Tatrzańskim i Zespole Szkół Zawodowych im. Władysława Matlakowskiego w Zakopanem. Współpracował przy odnowieniu Kaplicy w stylu witkiewiczowskim pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce. W czasie stanu wojennego został internowany na kilkanaście dni, był potem zatrudniony w urzędzie parafialnym w Zakopanem. Ukończył kurs choreograficzny, współpracował z kilkoma zespołami regionalnymi, m.in. Studenckim Zespołem Góralskim „Skalni" przy Akademii Rolniczej w Krakowie. Był pierwszym instruktorem parafialnego regionalnego Zespołu „Giewont". W latach 1981­-1987 przewodniczył oddziałowi zakopiańskiego Związku Podhalan, a następnie przez dwie kadencje był prezesem zarządu głównego tej organizacji (do 1993). Jest członkiem honorowym Związku Podhalan. Był redaktorem naczelnym pisma „Hale i Dziedziny". W latach 1993-2005 przez trzy kadencje zasiadał w Senacie - w 1993 i 1997 reprezentował województwo nowosądeckie. W IV kadencji był przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska. Jednocześnie od 1994 do 1995 pełnił funkcję burmistrza Gminy Tatrzańskiej (Zakopane, Kościelisko i Poronin). Współorganizował (1993) i kierował przedsiębiorstwem „Geotermia Podhalańska" S.A. W 2006 został sekretarzem miasta. W czasie kadencji zainicjował wydanie publikacji z okazji 75-lecia praw miejskich Zakopanego. W 2008 powołano go na stanowisko dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. Związany z Platformą Obywatelską, w 2010 z jej ramienia uzyskał mandat radnego sejmiku małopolskiego. Obecnie udziela się społecznie zarówno w ruchu regionalnym, jak i dla dobra miasta. Zasiada społecznie w Radzie Muzeum Tatrzańskiego. Propaguje ideę odzyskania przez Górali tatrzańskich polan pod wypas owiec, ale także restaurację starych tatrzańskich szałasów. Wciąż dba o dziedzictwo niematerialne i materialne regionu. Jest synem znakomitej góralskiej poetki, sam także pisze poezje. Jest autorem utworów maryjnych i dedykowanych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Przełożył na gwarę góralską „Psałterz Dawidowy". Inicjator upamiętnienia Księdza Stolarczyka w roku jubileuszu 100-lecia urodzin. Autor wielu referatów związanych z tematyką dziedzictwa niematerialnego Podtatrza. Bierze udział w koncertach Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej, m.in. w Nieszporach Tatrzańskich, jako recytator poezji. Nadal współpracuje jako konsultant programów artystycznych zespołów regionalnych, m.in. parafialnego regionalnego zespołu „Giewont". Był konsultantem merytorycznym 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Stanisław Cukier - urodził się w Zakopanem w 1951 roku w znanej podhalańskiej rodzinie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Zofii Demkowskiej w 1981 roku. Po kilku latach pracy na warszawskiej uczelni wrócił do rodzinnego Zakopanego, gdzie w 1991 roku zatrudniono go jako nauczyciela rzeźby w szkole plastycznej, a od roku 1994 został jej dyrektorem. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie do lutego b.r. Od ukończenia studiów na wydziale rzeźby warszawskiej ASP Stanisław Cukier jest twórczym i cenionym artystą. Pierwsze światowe laury zdobył w 1992 roku na Międzynarodowym Biennale Dantego w Rawennie. Był to Złoty Medal. Od 1988 roku jest członkiem Federation lnłernationale de la Medaille i uczestniczy regularnie w cyklicznych wystawach i kongresach medalierskich m.in. we Florencji, Colorado Springs, Helsinkach, Londynie i Budapeszcie. Był nagradzany za rzeźby portretowe na krajowych Biennale Rzeźby. Kilkukrotnie uczestniczył w prestiżowych plenerach rzeźbiarskich w granicie, które miały miejsce w Strzegomiu. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie oraz British Museum w Londynie. Wielokrotnie realizował rzeźby i płaskorzeźby o tematyce sakralnej, które ubogacają miejsca kultu religijnego. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i różnych zakątkach świata. Jego wystawy indywidualne, a szczególnie ich tytuły zdradzają inspiracje obecne w twórczości artysty. Wystawa "Bóg i forma" była prezentowana w 2015 w Manggha w Krakowie, rok później w Muzeum Archidiecezji Katowickiej zaistniała ekspozycja "Oto Człowiek". Edyta Stein czy Albert Chmielowski to postaci, które koncentrują na sobie uwagę artysty. Portrety rodziny, ludzi ważnych w najbliższym środowisku, czy osobowości obarczonych stygmatem "człowieczeństwa" w świetle myśli chrześcijańskiej oraz wizerunki Chrystusa i Marii ( np. "Bolesna" nagrodzona w 1983 w konkursie "Chrystus w życiu człowieka ") wskazują na artystę refleksyjnego: wrażliwego na najbliższego człowieka, a także poszukującego głębokich motywów i filozofii życiowej najwyższej próby.

(sylwetki nagrodzony za: Urząd Miasta Zakopane)

ms/ oprac. r/ zdj. Marcin Szkodziński
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Harendzian21:03, 8 czerwca 2019
Dajcie spokoj.Jak mozna bylo dac wyroznienie kolaborantowi Ksiedzularzowi?Dla picu internowali go,ks.Curzydlo ulitowal sie,wiec go wsparl.Od Polonii w USA *** Nie robcie wiecej takiego bledu.To dzialacz byly lewicowy pozniej PO.
Siano wychodzi z kieszeni...15:37, 8 czerwca 2019
I tu widać niekompetnecję Leszka Doruli. Kreuje się na polityka z pierwszej półki, gości w TVP 1, cholewki smoli do PiS-u, popiera Kurskiego i kandydatów PIS do europarlamentu, a tu taka zaje***a wpadka z Księdzulorzem. To nie tylko krętacz kolaborujący z komunistami i ale również sztandarowa postać PO na Podhalu.
będziemy pamiętać13:19, 8 czerwca 2019
Panie burmistrzu- wraca pan do starych metod! Nagrody dla samych swoich. Zapamiętamy wyborcy i przy wyborach przypomnimy . Na pewno .
Skała22:17, 7 czerwca 2019
Mała uwaga: w życiorysie Księdzulorza brakuje info o serdecznym witaniu delegacji sowieckich w Poroninie i składaniu wiązanek kwiatów pod pomnikiem Włodzimierza Lenina ( naturalnie w imieniu Związku Podhalan).
swoja21:00, 7 czerwca 2019
No i znowu się bawią .Da się da się.No teraz tak się dzieje a dziwię sie że jeszcze mszy nie było .Bo taka ważna uroczystość nawet Piczura był .No co się Jasiek dziwisz przecież Pan Ksiedzulorz taki artysta był.
Jasiek10:59, 7 czerwca 2019
Co takiego? Ksiedzularz uhonorowany?!!! Panie Dorula, ośmiesza się pan .
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij