Rektor PPWSZ oskarżony o plagiat - podhale24.pl
Niedziela, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Rabka Zdrój
Rain
12°
Wiatr: 6.336 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
11°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
12°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 98 %
Rain
15°
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
12°
Wiatr: 7.848 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
2 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 1 | 2 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
07.06.2019, 11:20 | czytano: 14770

Rektor PPWSZ oskarżony o plagiat

- Praca habilitacyjna rektora Podhalańskiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu Stanisława Gulaka, to zlepek fragmentów przepisanych z innych książek. Fragmentu prac licencjackich swoich studentek publikuje pod swoim nazwiskiem - poinformował "Tygodnik Podhalański". Sprawą zainteresuje się prokuratura, głos ma zabrać Senat PPWSZ.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
Według "TP", ks. płk. dr hab. Stanisław Gulak w wielu miejscach swojej pracy korzystał z cudzych ustaleń i przemyśleń, cytatów czy przypisów, nie podając ich autorów, a nawet sugerując, że to on jest ich twórcą.

Zarzuty gazety potwierdza prof. Ryszard Markiewicz, współtwórca Ustawy o prawie autorskim, który oceniając pracę ks. Stanisława Gulaka mówi, że "tak oczywistej sprawy, tak bezczelnej w nagromadzeniu i istotności zapożyczeń, jeszcze nie widziałem". - Sprawa jest jednoznaczna i kompromitująca - komentuje. Ocenia, że w przypadku pracy rektora nowotarskiej uczelni mamy do czynienia z plagiatem i oczywistym przestępstwem ściganym z urzędu.

- Ks. Gulak swoją pseudonaukową działalnością kompromituje uczelnię - ocenia ostro twórca "Podhalańskiej" i pierwszy rektor prof. Stanisław Hodorowicz.

Rektor broni się, że jego praca była sprawdzana przez program antyplagiatowy, który wskazuje, że praca jest czysta. Dodaje, że była sprawdzana przez czterech recenzentów, wśród których były osoby z wysokimi tytułami naukowymi. Zaprzecza, żeby stosował niedozwolone praktyki.

Aktualnie rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu przebywa na zwolnieniu lekarskim. Rzecznik uczelni Beata Szkaradzińska informuje, że w sprawie zbierze się Senat PPWSZ, który wyda oświadczenie. Nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Również rektor zamierza oficjalnie odnieść się do zarzutów.

W związku z tym, że plagiat jest przestępstwem ściganym z urzędu, sprawą zainteresuje się prokuratura. Wstępną ocenę Prokurator Rejonowy Józef Palenik zapowiada na poniedziałek. - Na pewno zareagujemy w stosowny sposób. Nie wykluczam, że z urzędu, nawet bez zgłoszenia, zajmiemy się nią - zapowiada szef nowotarskiej prokuratury.

Ks. dr Stanisław Gulak kieruje uczelnią od 2016 roku. Wcześniej był dyrektorem Instytutu Nauk Humanistyczno-Społecznych i Turystyki na PPWSZ.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Były student20:24, 30 lipca 2019
Póki wina nie zostanie udowodniona, domniemuje się niewinność. Jednak widzę, że tutaj wszyscy wydali już wyrok.
Były student20:19, 30 lipca 2019
Jako absolwent PPWSZ straznie ciężko mi się do tego odnieść. Ksiądz rektor to bez dwóch zdań człowiek inteligentny, z niebywałą kulturą osobistą. Mówi tak, że nie sposób go nie słuchać z zaciekawieniem. Fantastycznie moduluje głosem, jest bardzo życzliwy i powrzechnie lubiany. Także przeze mnie, pomimo że należy do niezbyt lubianej przeze mnie grupy społecznej (kler). Jednak skoro tak stwierdzono, to z faktami się nie dyskutuje
Leszek Opioła17:49, 30 lipca 2019
Prawda się obroni. Ciekawe czy oszczercy równie ochoczo przeproszą Pana Rektora! W przeciwieństwie do innych mam odwagę podpisać się.
Kursant09:50, 10 czerwca 2019
Ciekawe czy ktoś tez sprawdzi unijne kursy na tej uczelni , gdzie niby realizowane sa ale niektorych obecnosc uczestnikow jest sporadyczna a dokladniej nawet zadna. Sprawdzic wszystko i doprowadzic w koncu do porzadku i przywrocic moralnosc na tej uczelni
zdrowia zycze19:48, 9 czerwca 2019
W swiecie sa pewne zasady wspolpracy ,nadawania tytulow .Jesli splamisz sie skandalem to instytucje dziekuja za wspolprace ,jesli popelnisz plagiat odchodzisz.Tutaj jest inaczej,Jesli sa jakies poszlaki udajesz sie na chorobowe lub udajesz ofiare .Pod koniec roku 2018 wybuchla sytuacja graniczaca z skandalem przez osobe blisko zwiazana z szpitalem i uczelnia ... Bylo to szeroko komentowane przez studentow, pracownikow Podhalanskiej i pracownikow szpitala i nic...Pisze sie ,mowi o zasadach etyczno -moralnych ,ale gdy cos wybucha kazdy udaje ,ze nic nie wie. Teraz nalezy zadac pytania : Jak Jego Magnificencja Rektor jak bedzie nauczal postaw etycznych ? Jak Career bedzie wpajac zasady etyki studentom ?
maverick18:34, 9 czerwca 2019
@ dużo wiem:
A ja wiem jeszcze więcej. Otóż studia medyczne w Polsce są sztucznie utrudnione i skomplikowane tylko po to żeby absolwent uniwersytetu-kukuryku-medycznego mógł przed sobą trąbić i rozgłaszać że odbył strasznie trudne studia i na kolana pielęgniarki, jego/jej słuchajcie. Tymczasem praktycznie całą pracę przy pacjencie wykonuje pozostały personel, w tym głównie pielęgniarki. Skądinąd wiadomym powszechnie się staje, że studia medyczne nie przygotwują dobrze do zawodu, ludzie zaczynają bać się lekarzy poniżej 35-tego roku życia, bo tak młodych lekarzy wykształcono na tych uniwersytetach-kukuryku-medycznych. Absolwent/absolwentka PPWSZ wyjeżdża do pracy w zachodniej Europie, bo tam są lepsze dla niej możliwości rozwijania się w swoim zawodzie i po paru latach stoi wyżej pod względem wiedzy aniżeli nasi doktorzy.
senator14:23, 9 czerwca 2019
Spokojnie bo kolejne habilitacje zostaną wkrótce prześwietlone i to dogłębnie! Wy już wiecie czyje :) Folwark krakowski na Podhalańskiej uczelni śmieją się z wieśniaków i rządzą.
Nowotarzan = zero10:57, 9 czerwca 2019
Najwyższy czas prześwietlić całą uczelnie pod względem personalnym a także merytorycznym proceduralnym. Wiele uchybień można by znaleść , chociażby na pkt zajmowanych stanowisk i dodatkowych etatów. Dodarkoey temat dlaczego jest tak mało nowotarzan na etatach nie tylko uczelnianych ale też urzędowych w mieście ?.Kto wprowadza obcych do swojego domu tam musi sie liczyc z góry niechlujstwem i sprzeniewierzeniem.tego co zbudował
Student fizjoterapii06:07, 9 czerwca 2019
A nepotyzm kwitnie
W Uczelni Muchy-mama prorektor, tata dyrektor tez po słowackiej habilitacji ,syn nr 1 syn nr 2 ,synowa nr 1
Dyrektorzy instytutów tez ze słowackimi dyplomami
nie pierwszy20:19, 8 czerwca 2019
będzie zmiana
i pani rzecznik wróci do swojej pracy
a rektor skompromitował się
podobnie jak były wicemarszałek z PSL niejaki S. Sorys - praca pisana o osiągnięciach w samorządzie i obrona w Preszowie
Dużo wiem14:10, 8 czerwca 2019
@marycha Tej uczelni nie da się skompromitować, bo to NIE jest uczelnia. Uczelnia to np. Jagielloński, Politechnika Warszawska, Cambridge... Jak sama nazwa zresztą wskazuje to jest SZKOŁA. Dawniej były szkoły pielęgniarskie a studia medyczne.Wszak wiadomo, że lekarz musi studiować, żeby lekarzem zostać. Potem ktoś zaczął leczyć swoje kompleksy i ukręcił z wbijania strzykawek w pośladki uniwersytety, co zagwarantowało armię etatów dla pracowników pseudo-naukowych oraz licznego personelu administracyjnego. Do tego dorzucono turystykę - czyli dawne hotelarstwo oraz jakieś dziwolągi typu kosmetologia,itp. Mam ogromny szacunek dla pielęgniarek, kosmetologów i hotelarzy, ale litości, ten twór na Koko-kukuryku-szkowie w mojej ocenie nigdy nie gwarantował rzetelnej opieki nad chcącą się kształcić w tych kierunkach młodzieżą. Ta szkoła to jak ktoś napisał plagiat uniwersytetu.
szuser11:51, 8 czerwca 2019
Do Iwek.....Jednoczmy się dla dobra POLSKI!!!...

Szli krzycząc: ?Polska! Polska!? ? wtem jednego razu
Chcąc krzyczeć zapomnieli na ustach wyrazu;
Pewni jednak, że Pan Bóg do synów się przyzna,
Szli dalej krzycząc: ?Boże! ojczyzna! ojczyzna?.
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: ?Jaka??

Juliusz Słowacki
marycha11:44, 8 czerwca 2019
Smutne. Powinien być przykładem. A tymczasem skompromitował calą uczelnię.
szuser11:20, 8 czerwca 2019
To jest skutek pojawienia się klerokomuny w społeczeństwie
Dużo wiem11:18, 8 czerwca 2019
A co z pozostałymi pracownikami i ich tytułami? A co z tytułami DZIECI pracowników, które zdolne niczym pisklęta sowy pod czujnym okiem rodzicieli wzbijały się na wyżyny wiedzy osiągając imponujące wyniki w imponująco krótkim czasie?
sceptyk09:06, 8 czerwca 2019
Gdyby Tygodnik z podobnym zacięciem jak w tej sprawie pisał w swoim czasie o harnasiu juniorze jak to tatuś go obsadzał na prominentnym stanowisku w Podhalańskie,j to rzeczywiście gratulowałbym dziennikarskiego warsztatu. Ale nie zrobię tego. Bo w tej sprawie, niezależnie od winy Gulaka, istotą jest wykopać obecnego Rektora, wrócić do władzy i dokonać sukcesji co tenże Tygodnik dzielnie wspiera....
iwek22:50, 7 czerwca 2019
Wiecie co jest najlepsze, że ktoś wypuszcza co jakiś czas, takie sensacyjki (przeważnie prawdziwe) a ludzie, żrą się jak psy, broniąc swoich idoli
Polacy są naciskani, przymuszani do skłócania się z między sobą !!!
Komuś bardzo zależy na tym, abyśmy sami się wykończyli.
Najgorsze jest, że podziały robią się już nie tylko miedzy partiami, rządzącymi, ale między RODZINAMI.
Ludzie szukajcie prawdy i pojednania!!!
Jednoczmy się dla dobra POLSKI!!!
swojak222:41, 7 czerwca 2019
Mam pytanie. Może mi ktoś wyjaśnić, skąd p.Rektor Gulak posiada stopień oficerski i to aż pułkownika . Czy może był wcześniej wojskowym w regularnych siłach zbrojnych i tam dosłużył się tego stopnia, czy też może był kapelanem wojskowym ? Tak pytam, bo akurat interesuję się trochę zagadnieniami z wojskowości. Będę wdzięczny za informacje.
Znawca Kobiet21:55, 7 czerwca 2019
Wyglondo jak Mikoloj
Kopia Miecza20:28, 7 czerwca 2019
Ja tam bym się tym plagiatem nie przejmował- wszak plagiatem uniwersytetu moze kierować plagiator habilitacji...
????20:04, 7 czerwca 2019
Dla mnie sam fakt;
KSIĄDZ i PUŁKOWNIK - to 2 bieguny, 2 sprzeczności
Jak ksiądz może być wojskowym?
Czy to etyczne?
maverick19:17, 7 czerwca 2019
Straszne oburzenie wyraża teraz prof. Hodorowicz, a przepraszam ale gdzie był pierwszy rektor wcześniej? Dlaczego zabiera głos w tej sprawie dopiero teraz?
smutna prawda18:04, 7 czerwca 2019
W Polsce prace habilitacyjne nie są sprawdzane przez żadne systemy antyplagiatowe. Naukowiec najpierw pisze i wydaje książkę. Następnie zgłasza tą publikację jako podstawę wszczęcia procesu nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego. Jeżeli komisja ds stopni i tytułów wszczyna postępowanie habilitacyjne, wyznaczeni zostają recenzenci, którzy mają zapoznać się z treścią książki. Recenzenci raczej nie znają prac licencjackich i magisterskich wykorzystanych przez autora, więc faktycznie taki numer mógł przejść.
Strasznie słaby pomysł, ale chyba najlepiej świadczy o możliwościach naukowych Rektora...
student etyki16:36, 7 czerwca 2019
Jakby by czuł się niewinny to już by pisał oświadczenie domagając się sprostowania, przeprosin i grożąc procesem o zniesławienie, a tymczasem uciekł na zwolnienie lekarskie... jak to interpretować?
Jędraszek14:30, 7 czerwca 2019
imperium koszkowiańśkie upadnie, powiadam wam, będą tam kury hodować
Obiektywny14:24, 7 czerwca 2019
Esz TY kopiować to trzeba umieć. Nie z pierwszej strony googla a z dziesiątej i dwudziestej ;-)
k.14:08, 7 czerwca 2019
Żeby odejść to trzeba by było mieć honor. I najzwyczajniej się nim unieść.
k13:59, 7 czerwca 2019
wywalić z uczelni . przykład do naśladowanie dla młodzieży jak ta-la-la. Chociaż po takiej wtopie sam powinien odejść.
Jsjsj13:47, 7 czerwca 2019
Ja njema zamiaru placic za dlugi nowoczesnej.
Za papieza plagiat rac,ej mu sie nalezy
Janusz Widelec13:46, 7 czerwca 2019
Dodajmy że habilitacja była robiona za granicą a nie w PL. Uczelnia słynie z tego, że tytuły rozdaje na prawo i lewo. Z resztą sam fakt, że rektorem uczelni jest ksiądz, bez konkretnych kompetencji i bez doświadczenia, jest już wysoce podejrzane.
SiG13:41, 7 czerwca 2019
Widzę, że akcja przygotowana pełną parą. Piękne przedruki (niestety podhale24 razem z Gazetą Wyborczą), terminy. Senator zna się na politycznych zagrywkach pięknie. W końcu z PO. Zanim się sprawa wyjaśni to będzie po wyborach rektora na PPWSZ. To, że artykuł pisze osoba zielona w temacie nie zwalnia z logicznego myślenia. Jednym artykułem, paroma wypowiedziami podważa się pracę promotorów, recenzentów i całą drogę naukową. Czy coś się z zarzutów ostoi. Pewno nic, ale do władzy wrócą ci co im się ta władza należy. Co nie Panie senatorze były szefie? Mam słabe zdanie o ludziach co anonimy piszą. Trza mieć honor. Prawdziwy Harnaś by miał.
Sąsiadka nie pozdrawiam13:37, 7 czerwca 2019
Wszyscy wiedzieli,każdy się bał. Kilkuset pracowników administracyjnych i dydaktycznych Podhalańskiej i nikt ale to dosłownie nikt nie miał odwagi cywilnej żeby głośno się sprzeciwić kandydaturze Gulaka na rektora, namaszczonego zreszta przez poprzedniego rektora Grysa. Rączka rączkę myje.Nie jednemu zaszedł za skore. Hipokryzja do granic możliwości. Gratulacje dla dziennikarki.
kacha13:06, 7 czerwca 2019
Co na to Anna SZ. redaktor entefałki?
rekin-rekin12:44, 7 czerwca 2019
Imperium kontratakuje - czy cesarz Hodorowicz wygra? Czy młody Hodorowicz odziedziczy żelazny tron na kowańcu? Czy rycerz z ordynariaty polowego podda się bez walki?
Oto pytania na które kolejne odcinki tego serialu dadzą nam odpowiedź :)
Stódęt12:18, 7 czerwca 2019
XD XD XD XD
Karol12:17, 7 czerwca 2019
Ks. Rektor,specjalista od etyki! Broni pracę habilitacyjną na Słowacji, na uczelni znanej z "wyrozumiałości" dla łasych na tytuły naukowe osób bez żadnego dorobku naukowego. Babisa też tam "studiował". Widziano go tam ponoć pięć razy.
ja11:50, 7 czerwca 2019
no cóż jak uczelnia ...........
ZochazKrakowa11:46, 7 czerwca 2019
Smutne, że ktoś kto powinien być przykładem rzetelności i uczciwości naukowej łamie te standardy i jeszcze broni się w tak żenujący sposób. To jaki to przykład dla studiującej młodzieży, która w myśl waszych szumnych haseł ma budować w przyszłości naszego kraj a praca naukowa typu "kopiuj-wkej" to szczyt możliwości naukowej nauczycieli akademickich!!!
hi hi hi11:33, 7 czerwca 2019
Do piekła!
fee nieładnie11:16, 7 czerwca 2019
Jeśli przepisał pokaźne fragmenty i nie opatrzył ich cudzysłowem lub przypisami to wina jest oczywista .A gdzie wina tam i kara .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas