"40 lat temu orędzie, które popłynęło stąd na całą Polskę dotyczyło rodziny" (zdjęcia z Rynku) - podhale24.pl
Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego
Czarny Dunajec
Clouds
-1°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-1°
Wiatr: 0.324 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-1°
Wiatr: 0.972 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-0°
Wiatr: 11.052 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
258 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
66 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dostateczna
PM 10: 129 | 258 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 33 | 66 %
09.06.2019, 12:36 | czytano: 11683

"40 lat temu orędzie, które popłynęło stąd na całą Polskę dotyczyło rodziny" (zdjęcia z Rynku)

Tymi słowami metropolita krakowski nawiązał do obchodzonego w Nowym Targu jubileuszu pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. - Obyście byli mocni zdrową rodziną, dzięki której człowiek może się rozwijać w oparciu o nierozerwalna więź małżonków, w klimacie rodziny, której nic nie jest w stanie zastąpić - mówił.

zdj. Szymon Pyzowski
zdj. Szymon Pyzowski
Homilia arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w trakcie uroczystej mszy św. z okazji jubileuszu pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny oparta była zarówno na słowach wypowiedzianych wtedy do wiernych, jak i na dzisiejszych czytaniach Ewangelii związanych z Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

Arcybiskup Jędraszewski mówił o teologicznym spojrzeniu na rodzinę, o ludzkiej wspólnocie.

- Gdy przybył tu Jan Paweł II, zaledwie po 9 miesiącach od wyboru na Stolicę Piotrową, to przybywał z orędziem o Chrystusie. Wszyscy, którzy zdążali na to spotkanie pamiętali słowa, jakie wypowiedział kilka dni wcześniej na Placu Zwycięstwa w Warszawie, że "człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa". A raczej, że człowiek nie może sam siebie zrozumieć bez Chrystusa - ani tego kim jest, jaka jest jego godność, powołanie i ostateczne przeznaczenie. Dlatego Chrystusa nie można wyłączać z dziejów człowieka. Tę prawdę o Chrystusie Jan Paweł II odniósł wtedy do polskiego narodu, bo jak mówił - nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego, tej wielkiej wspólnoty - bez Chrystusa. Jeśli byśmy odrzucili ten klucz do zrozumienia naszego narodu - narazilibyśmy się na zasadnicze niezrozumienie - mówił metropolita krakowski.

- 8 czerwca 1979 roku papież przybył do ludzi wolnych. Ludzi gór, serdecznie witając strony, z którymi mocno zawsze był związany, by w tym miejscu mówić o ziemi polskiej, bogatej szczególnie w piękno krajobrazu. "Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu, bo to piękno mówi człowiekowi o Bogu. Jeśli człowiek jest prawdziwie wolny, to jest on i prawdziwie piękny" - cytował słowa zmarłego świętego.

Metropolita przypomniał o grupie pątników, która przyszła do Nowego Targu z Krościenka pod przewodnictwem ks. Franciszka Blachnickiego. Dali oni Ojcu Świętemu Księgę Czynów Wyzwolenia, zawierającą nazwiska osób, które zainicjowały Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, deklarację dobrowolnej abstynencji od alkoholu. Księga ta, przyniesiona została i dzisiaj - jako jeden z darów ołtarza.

- 40 lat temu orędzie, które popłynęło stąd na całą Polskę dotyczyło rodziny. Prawo do życia wiąże się z powołaniem rodzinnym i rodzicielskim. Od tego jaka jest rodzina zależy jaki jest naród, bo od rodziny zależy, jaki jest człowiek. Obyście byli mocni zdrową rodziną, dzięki której człowiek może się rozwijać w oparciu o nierozerwalna więź małżonków, w klimacie rodziny, której nic nie jest w stanie zastąpić - mówił. - Życzę i modlę się o to stale, by rodzina polska dawała życie. By była wierna bożemu prawu życia. Kościół broni prawa do życia nie tylko z uwagi na majestat Stwórcy, który jest tego zycia dawca, ale ze względu na podstawowe dobro człowieka. Dzisiaj, po 40 latach rozbrzmiewają słowa św. Jana Pawła Wielkiego. Wsłuchując się w nie każdy jest głęboko przekonany jak są one bardzo aktualne - może nawet bardziej niż w 89 roku. Wtedy Ojciec Święty wskazywał na nierozerwalność związku małżeńskiego i nienaruszalność życia, a obecnie mamy do czynienia z zamachem na instytucję małżeństwa, usiłuje się podważyć nierozerwalność związku, mamy do czynienia z deprawacją, wprowadzeniem do szkół karty LGBT. Stoi za tym przede wszystkim ideologia gender. Do głosu chce dojść lewacki sposób inżynierii społecznej o podłożu marksistowskim. Odrzuca się zamysł Boga-Stwórcy co do człowieka i jego powołania. Czytamy o nim w Księdze Rodzaju - przypomniał arcybiskup Jędraszewski.

Nawiązał do hasła dzisiejszych uroczystości - "Rodzina Bogiem silna". Mówił o próbach "dziwacznych eksperymentów i praktyk przeciwko rodzinie", o "zamachu na dzieci od wieku przedszkolnego, odbieraniu im niewinności i czystości ser", a także o "publicznych aktach szyderstwa z Eucharystii, seansach pogardy i nienawiści" podczas ulicznych marszów mniejszości seksualnych. - Pytam wszystkich odpowiedzialnych za nasze społeczne życie: gdzie jest jest miejsce na szacunek i tolerancję, które mają na ustach uczestnicy tych marszów, a sami bezkarnie wyszydzają, kpią i poniżają - mówił i zacytował słowa Apostoła Narodów "Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście".

Metropolita wskazał na zorganizowaną kilka dni temu w Zakopanem konferencje o ochronie rodziny i małżeństwa. - Jeszcze raz chciałbym podziękować staroście tatrzańskiemu i burmistrzowi Zakopanego za tę inicjatywę, a inne samorządy zachęcam do twórczego naśladownictwa. Nie ulega wątpliwości, że wszystkie sprawy małżeńskie i rodzinne trzeba polecać za przyczyną Matki Bożej. /.../ 40 lat temu Jan Paweł II powiedział "Bóg wam zapłać, żeście przynieśli na to spotkanie figurę Matki Boskiej Ludźmierskiej". Chce powtórzyć dziś te słowa wdzięczności i radości, że "ona jest tutaj z nami". Zwracając się do was - ludzi wolnych i pięknych proszę was słowami Jana Pawła II: "abyście całe to dziedzictwo któremu na imię Polska - raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością taką, jaka zaszczepił w nas Chrystus na chrzcie św. Abyście nigdy nie znużyli się, nie zniechęcili, byście nie podcinali korzeni, z których wyrastamy. Byście byli dumni z tego wszystkiego co Polskę stanowi. Amen."

W procesji z darami szli między innymi przedstawiciele zespołu Hyrni i Związku Podhalan niosąc wyroby regionalne, Mali Śwarni z owocami, wychowankowie ośrodka specjalnego przynieśli wykonaną przez siebie rzeźbę Jana Pawła II, strażacy-ochotnicy z Kowańca - oscypki, delegacja mieszkańców przynosiła góralski serdak. Od Rady Miasta przekazano stułę, a od burmistrza - książkę wydana z okazji Jubileuszu. Młodzież nowotarska niosła wino i chleb.

Jeszcze dziś po południu na Rynku odbędą się koncerty. Wystąpią zespoły regionalne Hyrni i Mali Śwarni, Studio Piosenki Septyma i chór UTW. Po południu o 16:30 wystąpi Mała Armia Janosika, a o 18:30 rozpocznie się Kantata dla Papieża "Samotni jak gwiazdy" z udziałem chórów Gorce i Echo Gorczańskie.

s/ zdj. Szymon Pyzowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
fff00:02, 13 czerwca 2019
Super, mnie siepodobało piekna msza świeta, śpiew, spokój i dostojna uroczystosć kto chciałto przyszedł i sie pomodlił. Ja byłem. Dziękuję za wspólnamodlitwę.
Ty lepiej siedź na d.21:12, 11 czerwca 2019
@ nie siądę
Chrystus miał tylko 12 apostołów.
Za tych co pisali sobie na klamrach pasków Gott mit uns też Chrystus jest odpowiedzialny. Ty taki głupi jak filmowy Witia, że" tylko cię w pysk".
Jak sobie jakaś partia w nazwie napisze Nowoczesna, to ty wierzysz, że ona nowoczesna. Oj, siedź ty lepiej na d.
nie siądę07:49, 11 czerwca 2019
@Ty lepiej siedź na d.
obejrzyj sobie film Legiony Chrystusa na yt
bywaj
Ty lepiej siedź na d.23:01, 10 czerwca 2019
@ szaryobywatel
Ty nie jesteś szary obywatel, tylko ciemny obywatel
Wielu zrobiło sobie biznes z opowiadań o molestowaniu. Niejaki Lisiński chciał naciągnąć samych Sekielskich, ale był za drogi i się nie skłonili do zapłaty. Jednak papież całował tego hochsztaplera po rękach. kto teraz przeprosi papieża? Żydolewactwo nie zniszczy w Polsce Kościoła, braknie Sorosowi na to pieniędzy!
Do "Taki tam i ja21:28, 10 czerwca 2019
Jak chcecie się dowiedzieć jakich dewiatów polski naród słucha i jacy to zboczeńcy nieproszeni do Polski się wpieprzyli, to przeczytajcie książkę Aldony Zaorskiej pt: Poznaj ich prawdziwe nazwiska.
wowww21:26, 10 czerwca 2019
nie powiesili wstążek?
ela21:25, 10 czerwca 2019
ładne niektóre ujęcia
szaryobywatel18:09, 10 czerwca 2019
Rozumiem, że proboszczowie nie mieli wyboru i musieli szefa zaprosić ... no ale to jednak wstyd, że ktoś pokazuje się w towarzystwie pana Jędraszewskiego który znany jest z tego krył sprawę biskupa Petza, i jako jedyny biskup uciekł z Rzymu w trakcie gdy papież przepraszał za czyny pedofilskie księży. A dzisiaj wygłasza mowy oderwane od rzeczywistości, i zmienia ambonę w tubę propagandową jednej z partii. Sam nie poszedłem na uroczystości tylko z powodu jego obecności. I znam trochę ludzi którzy też w ten sposób chcieli pokazać, że nie muszą godzić na takiego "pasterza"
Jaś15:54, 10 czerwca 2019
Tyle osób bez problemu mieści się w kościele! !!!!
Chyba że w kościołach Boga już niema i trzeba go szukać między stolikami w ogródkach piwnych
bałwochwal15:39, 10 czerwca 2019
@szuser to zdjęcie 69 to obraz Polski, symbol władzy kościoła w naszym kraju. Płacimy im kasę i jeszcze klękamy przed nimi. Służymy księdzu nie Bogu. Chrystus nie takiego chciał kościoła.
konserwator14:31, 10 czerwca 2019
Kto wiecznie ubiera tą góralkę z brązu? Co za wioska.
Taki tam12:01, 10 czerwca 2019
Polski naród jest ślepy przynajmniej część skoro takich ludzi słuchają co w swoich szeregach mają zboczeńców i pedofili
ja11:15, 10 czerwca 2019
przed takimi uroczystościami powinno sie obligatoryjnie wyswietlać film " tylko nie mów nikomu "
Ryżyk22:15, 9 czerwca 2019
Wspomnienie to jedno. Agitacja to drugie. Kolejną ważną sprawą jest pedofilia tu u nas. LGBT to temat bardzo daleki dla naszego społeczeństwa zwłaszcza osób starszych. Czekamy na wyrok w sprawie ks. Mariusza W. Póki co cisza a przyznał się do winy...
różowy batonik22:11, 9 czerwca 2019
Katolicy nie mają luster w domu. Wszytko dla nich jest w kolorze różowym nawet jak robi się komuś krzywdę to widzą diabełki i szare myszki ale zła sobie nie widzą.
Baca20:48, 9 czerwca 2019
Już raz tak było władza na kolanach chodziła a na boku ludy kręciła wielkie lody
Jacek placek20:13, 9 czerwca 2019
Do Robert LGBT mówisz że to zło tego świata to co powiesz o chrześcijaństwie jego masowym zabijaniem tzw niewiernych a to że wśród kleru są sami pedofile, hazardzisci, kr. To dla ciebie jest ok .
Poczytaj o najokrutniejszych papieżach to może przejrzysz na oczy
Scholastyka19:36, 9 czerwca 2019
Nie chcę nikogo urazić, ale uderza mnie widoczne znudzenie i prezencja na jednym z pierwszych sześciu zdjęć. To nie wyjazd na wczasy nad morzem, choć ciepło. Nie ten strój, nie te pozy, nie te wystrzałowe akcesoria, nie jest się tam po to by być w centrum uwagi... Oby następnym razem było skromniej.
Blokowy :)18:32, 9 czerwca 2019
Ustami Arcybiskupa przemówił Święty Jan Paweł Wielki ! Deo gratias! Polonia semper fidelis !
szuser17:10, 9 czerwca 2019
Władza na kolanach - zdjęcie 69
szuser17:04, 9 czerwca 2019
A ta ze zdjęcia numer 8 nie słucha kazania tylko zajada lody i czyta gazetę- to skandal
Gosc15:46, 9 czerwca 2019
Asega, nie brak info tylko złe miejsce. W rynku w południe jest gorąco. Można to było zorganizować na lotnisku.
Wierny Polak14:22, 9 czerwca 2019
Odezwali się przegrani. Boli że Polska jest katolicka i nie głosuje za kłamcami i złodziejami. Szczęść Boże Polsko!
?13:46, 9 czerwca 2019
"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi" - chciałoby się zawołać. Ale powstrzymuje strach przed tym, co z tego może znowu wyjść.
asega13:40, 9 czerwca 2019
Kapitalna i wymagająca skupienia homilia.
Trochę zmartwiła frekwencja. Chyba nieobecność sąsiednich wiosek- brak właściwej informacji w parafiach?
..........................
Brak widoczności ołtarza- zasłaniał czarny namiot i oflagowanie ołtarza. Brak profesjonalizmu!
Kolis13:32, 9 czerwca 2019
PISowski głos się odezwał. Przez niego na mszy były pustki. Niech się weźmie za szerzenie wiary a nie mówieniem jak polityk PIS
Robert13:13, 9 czerwca 2019
Brawo. Trzeba powstrzymać PO i LGBT bo to zło tego świata. Wara wam od dzieci!
ff12:58, 9 czerwca 2019
Wzięli się za komentowanie i opiniowanie ci którzy nie byli. Zajmijcie może sobą i swoimi sprawami.
beju12:56, 9 czerwca 2019
Mamoń. jak nic za mamonę swój komentarz napisałeś!
Normalny12:55, 9 czerwca 2019
I tak ma być i Nie dla LGBT!
derr12:55, 9 czerwca 2019
Dobre kazanie.
Mamoń12:45, 9 czerwca 2019
jak nic agitacja wyborcza , a kto za to wszystko płaci? pan ,pani, społeczeństwo.....
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas