Górale przyrzekają Matce Bożej (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 23 września
Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta
Zakopane
Clouds
17°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
20°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
18°
Wiatr: 9.432 km/h Wilgotność: 83 %
Rain
18°
Wiatr: 9.756 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
14.07.2019, 13:07 | czytano: 9404

Górale przyrzekają Matce Bożej (zdjęcia)

ZAKOPANE. Podczas Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, której przewodniczył J. E. ks. abp. Marek Jędraszewski - miał miejsce Akt poświęcenia Związku Podhalan Niepokalanemu Sercu Maryi z racji 100 rocznicy powstania Związku.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
W trakcie kazania metropolita krakowski mówił o Związku Podhalan jako o "organizacji ludzi wolnych duchem, związanych z Bogiem". - Bo góry, jak żadne inne miejsce na świecie - mówią o Bogu-Stwórcy. Mówią o pięknie. Te nasze polskie góry, a zwłaszcza Giewont mówią o Chrystusie. Bo tam nasi-wasi ojcowie postawili w 1901 roku krzyż. Z jego wysokości Chrystus patrzy na całą polską ziemię, na Podhale, równiny, aż po Bałtyk. Jakież wielkie zobowiązanie płynie z tej obecności krzyża tutaj, na Podhalu - dla ludzi Podhala, ale i dla wszystkich Polaków - by bronić krzyża. Bronić we własnym sercu. By nie zatracić w sobie wiary, nadziei i miłości. Wiary w to, że jest Bóg istniej, nadziei że dojdziemy idąc za Chrystusem do życia wiecznego i miłości, która jest odblaskiem istoty samego Boga. To wszystko sprawia, że dzisiejsza uroczystość jest dziękczynieniem Bogu za to, że dał nam Syna swego jednorodzonego, aby każdy kto w niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne - mówił arcybiskup Jędraszewski.

Dziś poświęcony został także sztandar oddziału Związku Podhalan - Zakopane-Krzeptówki.

- Z wielką radością myślimy także o tym, że dzisiaj będzie poświęcony kolejny sztandar oddziału Związku Podhalan, bo to świadczy o tym, że ta tradycja Związku, istniejąca sto lat jest żywa, trwała, przekazywana z pokolenia na pokolenie. I niech tak będzie. Niech trwa tak, jak trwa w nas nadzieja, że zapatrzeni w dobrego Jezusa, dobrego jego ofiarne poświęcenie, doprowadzi nas do chwili, gdy Chrystus postawi nas swojej prawej stronie i powie: "byliście wierni w małych rzeczach, dostąpcie radości swego Pana na wieczność całą". Amen - zakończył homilię metropolita krakowski.

Jednak głównym elementem towarzyszącym Eucharystii było poświęcenie Związku Podhalan Niepokalanemu Sercu Maryi. Miało ono charakter publicznej przysięgi. Członkowie Zarządu Głównego ZP składali słowa przyrzeczenia, a pozostali wierni zgromadzeni w sanktuarium powtarzali "Niepokalane Serce Maryi - przyrzekamy".

Podczas Aktu poświęcenia padły słowa:

"Matko Świętej Rodziny z Nazaretu, zapatrzeni my w Tobie. Bądź opiekunką naszych rodzin, wspieraj łaskami i prowadź tak po drogach życia, co by się nasze rodziny nie potraciły. Co by było poszanowanie dla małżeńskiego pożycia. Zobowiązujemy się Matko stać na warcie i bronić małżeńskiego związku, który jest potwierdzony ślubem przed Bogiem samym. Wszelakie złego ducha zachęty, który chciałby rozbijać nasze rodziny - będziemy odrzucać i bronić świętej wiary. Chcemy, nasza Pani, co by w domach było poszanowanie dla rodziców, dzieci, a i też naszych ojców. Zapatrzyli my się w Bożą miłość, toteż i naskie życie chcemy tą miłością ozdobić, a i ochronić przyszłe pokolenia".

"Maryjo Przybytku Ducha Świętego. Tyś z wielką radością przyjęła pod swoje serce Syna Bożego i chroniłaś jego życie. Naucz nas zabiegać o to, by dar życia nie był poniechany, a szanowany - tak prawami, jak i w sercach naszych. Niech ten boży dar życia wszyscy uważają za najcenniejszy skarb, który człek otrzymuje, gdy przychodzi na świat. Będziemy trzymać wartę i bronić naturalnych praw człowieka do życia, do rodziny i do rozwoju podług swoich talentów - w bezpieczeństwie i pokoju".

"Rodzicielko założyciela Kościoła Świętego - będziemy wspierać modlitwą, ofiarą i cierpieniem kościół na polskiej ziemi, co by duchowieństwo Archidiecezji Krakowskiej dochowywało wierności Bogu, Krzyżowi Świętemu i Ewangelii, a osoby życia konsekrowanego szanowały i umacniały swój zakonny charyzmat i były dla świata pięknym znakiem obecności Twojego Syna."

"Nasza Matko i Królowo - przyrzekamy: jak ten krzyż na Giewoncie, mocno trwać w wierze i w chlubnej tradycji naszych przodków. A poprzez nasze chrześcijańskie żywo bycie przyczyniać się do powrotu tych, co zbłądzili i odeszli od Boga, tak by zrozumieli, że ino Chrystus jest drogą, prawdą i życiem."

Przysięga składana była piękną gwarą. My przekazujemy Państwu spolszczoną wersję roty.


W uroczystej mszy świętej odprawionej w zakopiańskim Sanktuarium w rocznicę Objawień Fatimskich, wzięli udział prócz licznie zgromadzonych przedstawicieli Związku Podhalan - samorządowcy.

Przypomnijmy, pierwsze objawienie miało miejsce 13 maja 1917 roku. Dwa lata temu, w Roku Jubileuszu, podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem Ks. Abp. Stanisława Gądeckiego - Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, biskupi polscy wraz z czcicielami Matki Bożej Fatimskiej ponowili Akt poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Dziś miał miejsce Akt poświęcenia Związku Podhalan Niepokalanemu Sercu Maryi z racji 100 rocznicy powstania Związku.

s, zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ziher22:23, 18 lipca 2019
*do Hans. Honor i śleboda zawsze była u Górali. Za to komuna cepom mózgi wyprała.
Ek12720:51, 16 lipca 2019
Zgsdzam sie hans masz racje
Byw09:21, 15 lipca 2019
Fałsz i obłuda.
Bastek01:55, 15 lipca 2019
W sumie - wzruszające to.
ms21:47, 14 lipca 2019
Piękna sprawa. Brawo górale.
Mówię jak jest21:14, 14 lipca 2019
Hipokryzja na resorach! Wszystko na pokaz, obliczone na polityczny zysk. Wstydu nie mają, tak kościół wykorzystywać.
hans18:02, 14 lipca 2019
Komuna zbudowała mit górala honorowego. Jak jest, to każdy widzi.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas