Ślady prehistorycznych myśliwych odkryte w Tatrach - podhale24.pl
Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli
Czarny Dunajec
Clouds
10°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
11°
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 92 %
Clear
Wiatr: 7.236 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 84 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
24.07.2019, 08:21 | czytano: 5762

Ślady prehistorycznych myśliwych odkryte w Tatrach

Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie poinformował, że polsko-słowacka ekspedycja odkryła w Tatrach Bielskich ślady obozowiska myśliwych z 13-12 tys. lat p.n.e. Hučivá diera to pierwsza jaskinia tatrzańska, w której udało się uchwycić ślady osadnictwa prehistorycznego.

Fot. www.archeo.uj.edu.pl
Fot. www.archeo.uj.edu.pl
Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opublikował artykuł na ten temat, w który, donosi:

"Słowacko-polska ekspedycja archeologiczne prowadzi w lipcu b.r. badania wykopaliskowe w Jaskini Hučivá diera (kataster Tatranská Lomnica) w Tatrach Bielskich na zboczach Kobylego Wierchu. Jaskinia znajduje się na wysokości 937 m. Rozciąga się z niej widok na Kotline Popradzką i Niskie Tatry ze szczytem Kráľova hola (1946 m). Ze strony polskiej badaniami kieruje prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii UJ, ze strony słowackiej dr hab. Marian Sojak z Instytutu Archeologii Słowackiej Akademii Nauk w Nitrze. W badaniach uczestniczą studenci i doktoranci Wydziału Historycznego UJ. Akcja jest związana z realizacją grantu Narodowego Centrum Nauki „Paleolityczne miejsce obrzędowe w Jaskini w Obłazowej”.

W rezultacie dotychczasowych prac przebadano fragment nawarstwień w komorze jaskini oraz w jej części otworowej. Odkryto kilkadziesiąt kamiennych ostrzy myśliwskiej broni drzewcowej zachowanych całkowicie lub we fragmentach, w tym okazów typowych dla stanowisk kultury magdaleńskiej z jej późnej fazy rozwojowej, datowanej na 13-12 tys. lat p.n.e. Część z nich została wydobyta z pozostałości paleniska. W wyżej zalegających nawarstwieniach znalezione zostały XV-XVI wieczne fragmenty glinianych naczyń, a także monety z czasu II wojny światowej.

Hučivá diera to pierwsza jaskinia tatrzańska, w której udało się uchwycić ślady osadnictwa prehistorycznego, a konkretnie myśliwych z późnego glacjału. Ślady takie poszukiwane były bezskutecznie przez wielu badaczy już w XIX i na początku XX wieku. Negatywny wynik prac wykopaliskowych przeprowadzonych kilkakrotnie przed II wojną światową w Jaskini Magury w Tatrach Polskich na długie lata zamknął dyskusje na temat zasiedlenia jaskiń tatrzańskich przez człowieka paleolitycznego. Odkrycie w Tatrach ogniska i dużego zespołu wyspecjalizowanych narzędzi kamiennych o cechach form przewodnich dla podziałów taksonomicznych i ustaleń chronologicznych, a także kości zwierzęcych wskazuje, że w Hučivie u schyłku okresu lodowcowego przebywano przez dłuższy czas.

Kultura magdaleńska na terenie Słowacji występuje jedynie w północnej części kraju w górnym dorzeczu Popradu. Ta sama ekspedycja badawcza dokonała w 2003 roku odkrycia pierwszego śladu tej kultury w Starej Lubowli. Podobne stanowiska odkryto wcześniej w Polskich Karpatach, m.in. w Sromowcach Wyżnych-Kątach, w Podczerwonym i w Nowej Białej. Hučivá diera i Stara Lubovla wyznaczają więc południową rubież działania magdaleńskich łowców, znanych z szałasowych i jaskiniowych stanowisk w Hiszpanii (Altamira), Francji (Lascaux), Szwajcarii, Niemiec, Belgii, Czech i Moraw oraz Polski" (http://www.archeo.uj.edu.pl).

Źródło: IAUJ, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Wyrocznia10:39, 27 lipca 2019
Genetycy mają dowody na ciągłość genetyczną Polaków na tych ziemiach od wielu tysięcy lat , ale genetyka nie jest w stanie zbadać ciągłości kulturowej i językowej. Zatem jest nawet taka możliwość, że nasi przodkowie mogli posługiwać się innym językiem, więc z punktu widzenia językoznawców nie bylibyśmy Słowianami. Tak czy siak jesteśmy tu wystarczająco długo żeby kłamliwe niemieckie teorie o ich bytności na naszej ziemi wyrzucić do kosza. Co do Ariów - nie jesteśmy Ariami(Aryjczykami) ale około 5000 lat temu część naszych przodków odłączyła się i powędrowała w stronę Indii, najprawdopodobniej z terenów obecnej zachodniej słowiańszczyzny. Dlatego jesteśmy bliżej spokrewnieni z Ariami od Niemców.
0
BO NO BO19:30, 25 lipca 2019
Artefaktów wielcy łowcy
Ci dzisiejszy jaskiniowcy
W tej pieczarze wiecznej groty
Wykopali stare GROTY !!!!!!!!!!
Oj nie chrzańcie proszę mi tu !
Mój antenat z paleolitu ??????
Jak z wykopalisk wynika OOOOO\
Gdy zjadł ostatniego neandertalczyka
Dotarł do granicy Tatr :0)))))))))))))))
TAKI WŁAŚNIE BYŁ MÓJ DZIAD
CHOĆ MINĘŁO 12 TYSIĘCY LAT
Z mezoitu ten MÓJ DZIAD ?
TAKI FAJNY ANTENAT !!!
Bo kultura magdaleńska !
To ma cecha żeńsko -męska
A 12 tysięcy lat temu ?????
Wypadło dziadkowi memu
Niechcący do ogniska-????
TERAZ TO ICH
WYKOPALISKA !
Ja po głowie dziś się drapię
Ledwo czy ja homo sapiens?
Przecież to MÓJ własny dziadek
A TE GROTY TO MÓJ SPADEK !!!!
0
aha22:15, 24 lipca 2019
Facet z zachodu, chyba słońca

Poducz się histeryku. Badania na DNA Polaków stwierdzają, że Polacy są na tych ziemiach ponad 10,000 lat. Polacy są Aryjczykami a nie Niemcy. To ty pier...sz i mówisz bzdury!
0
facet z zachodu18:34, 24 lipca 2019
13000 tys lat! panstwo polskie istnieje 1000 lat chrzest od niemcow, krol polski pil wode z potoku 1000 lat temu, a niemcy mieli juz browary i pili piwo!! dzisiaj mowia dogonimy niemcow, pytam sie czym???!! niech kpia i nie pier?.la bzdur!!!!
0
jurek macharz15:50, 24 lipca 2019
Ha ha nie wiecie co 200 300 lat temu a pieprzycie o 13000tysiacach bezmozgowcy!!!
0
Kry.14:52, 24 lipca 2019
Naszą erę liczy się od narodzin Jezusa Chrystusa... Wszystko co przed tym liczy się jako przed naszą erą.
0
Rafi10:05, 24 lipca 2019
Ale... ale jak to przed nasz erą?
Przecież Adam i Ewa. Przecież stworzenie świata przez Boga. Jak to wcześniej żyli ludzie?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas