Sobota, 22 luty 2020, Imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 69
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
12.08.2019, 15:30 | czytano: 1551

Maciej Pinkwart z Nagrodą Literacką Zakopanego

Fot. UM Zakopane

Podczas uroczystej gali w Teatrze Witkacego, wieńczącej 4. Zakopiański Festiwal Literacki, poznaliśmy laureata przyznanej po raz trzeci Literackiej Nagrody Zakopanego. Decyzją Kapituły pod przewodnictwem pisarki Anny Janko trafiła ona do Macieja Pinkwarta za książkę „Stefan Żeromski. Prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej”.

Po raz pierwszy przyznana została specjalna nagroda za walory edytorskie, którą otrzymała książka "O drzewach, które wybrały Tatry" autorstwa Tomasza Skrzydłowskiego i Beaty Słamy.

- Dziś kończymy kolejny Zakopiański Festiwal Literacki – z pewnym smutkiem, że roztajemy się z całym gronem osób związanych z tym wydarzeniem – z pisarzami, wydawcami i z miłośnikami literatury, którzy właśnie u nas pod Tatrami znaleźli wyjątkowe miejsce do spotkań i dyskusji. Mamy też jednak przekonanie, że związki naszego miasta z tą dziedziną sztuki to nie tylko trzy wspaniale sierpniowe dni w roku, ale bogata historia i tradycja, do której wciąż nawiązujemy, a także współczesność - czyli pisarze, którzy również dziś tworzą w Zakopanem, odwiedzają Zakopane by szukać inspiracji i uwieczniają Zakopane na łamach swoich książek – powiedziała wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica rozpoczynając Galę. - Dziękuję wszystkim autorom książek zgłoszonych do Nagrody Literackiej Zakopanego – za podjęty trud i pasję, za dzielenie się z nami swoim talentem i swoim spojrzeniem na nasze miasto. Dziękuję członkom Kapituły, organizatorom Festiwalu i wszystkim jego uczestnikom. To dzięki temu wspaniałemu gronu literatura ma swoje stałe miejsce w Zakopanem.

Kapituła obradowała w składzie: Anna Janko (przewodnicząca) oraz Tomasz Jastrun, dr Agnieszka Jurczyńska, dr Paweł Skawiński, Iwona Smolka i Bożena Gąsienica. Pod koniec maja spośród czternastu zgłoszonych książek nominowała ona do nagrody, przyznawanej za najlepszą książkę związaną z Zakopanem i Tatrami wydaną w 2018 r., następujące pozycje:

 „Kuba Niedźwiedź. Historie z Gawry” Renaty Kijowskiej (Wydawnictwo Znak Emotikon)
 „Góral z powyłamywanymi zębami” Macieja Pinkwarta (Wydawnictwo Wagant)
 „Stefan Żeromski. Prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej” Macieja Pinkwarta (Wydawnictwo Wagant)
 „Ujek. Pamięci Józefa Krzeptowskiego” Józefa Pitonia (Intro-Druk Koszalin)
 „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć” Beaty Sabały - Zielińskiej (Wydawnictwo Prószyński i S-ka).

Podczas Gali uhonorowani zostali wszyscy autorzy nominowanych książek, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Ostateczny werdykt Kapituły ogłosiła jej przewodnicząca Anna Janko, a nagrodę uroczyście wręczyła wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica. Następnie laudację odczytała Iwona Smolka. Uroczystość uświetnił koncert "Czyżykiewicz & Cisło PRETEKST live". Gośćmi wydarzenia była delegacja z partnerskiego miasta Sopot na czele z wiceprezydent Joanną Cichocką-Gulą.

Gala mocnym akcentem zamknęła czwartą edycję Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego, która odbywała się pod hasłem „Zaczytane Zakopane". Przez trzy dni trwały spotkania autorskie, warsztaty i dyskusje z udziałem czołówki polskich pisarzy. W Zakopanem gościli m.in. Marek Bieńczyk, Anna Kamińska, Magdalena Kicińska, Andrzej Dorobek, Jan Nowicki, Aleksandra Zielińska, Maciej Marcisz, Sylwia Chutnik, Zbigniew Zbikowski i Tomasz Jastrun. Festiwalowi towarzyszyły także ciekawe Targi Książki, na których nowości wydawnicze prezentowało ponad trzydzieści wydawnictw.

Przypomnijmy, że pierwszym laureatem reaktywowanej Literackiej Nagrody Zakopanego w 2017 roku został prof. Jacek Kolbuszewski, natomiast w 2018 roku została ona przyznana ex aequo Maciejowi Pinkwartowi i Mariuszowi Urbankowi.

Źródło: UM Zakopane, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Karol11:02, 13 sierpnia 2019
Należało się Piszę Pan wartościowe ksiażki!
nowotarżanka09:45, 13 sierpnia 2019
Gratulacje!
Magda21:18, 12 sierpnia 2019
Gratulujemy!!!!!!
Renta19:26, 12 sierpnia 2019
W idź pan w ....
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij