Piątek, 25 czerwiec 2021, Imieniny: Łucji, Wilhelma, Albrechta
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
18°
Wiatr: 7.632 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
20°
Wiatr: 8.316 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
20°
Wiatr: 13.14 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
20°
Wiatr: 9.828 km/h Wilgotność: 87 %
17.08.2019, 12:00 | czytano: 5419

Górale dotarli na Hel! (zdjęcia)

Zakończyła się XI Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel. 2 sierpnia jej uczestniczy wyszli na Giewont, a 15 sierpnia dotarli na Hel, gdzie zanurzyli siebie i swoje rowery w Morzu Bałtyckim. Trasę przemierzyło 65 pielgrzymów – najstarszy miał 73 lata, najmłodszy – 15. W ciągu 12 dni pokonali ponad 1700 km.

Tegoroczna pielgrzymka rowerowa przebiegała w większości wschodnimi granicami Polski oraz Podlasiem i Pojezierzami, teren był bardzo zróżnicowany a pogoda zmienna – zdarzały się wietrzne i deszczowe dni, przeważało jednak słońce. Na każdym etapie pielgrzymki można było odczuć lokalną gościnność. Kolarzy serdecznie przyjęły m.in. władze Leżajska, Gniewina czy Helu, prywatni przedsiębiorcy (jak plantator truskawek w Zienkach w województwie lubelskim) właściciele noclegów czy mieszkańcy mijanych miast i wiosek. Przejazdem kolarzy zainteresowane były również lokalne media – biało-czerwona grupa na każdym kroku wzbudzała podziw i zainteresowanie.

XI Góralska Pielgrzymka Rowerowa przebiegała w tym roku pod hasłem „Wierzę w Boga, wierzę w Kościół”. Księża, których było w tym roku czterech, nie zapominali o duchowych aspektach pielgrzymowania. Był czas na codzienną mszę świętą i indywidualną modlitwę, a pielgrzymi mogli zwiedzić i zobaczyć wiele sanktuariów, m.in. w Dębowcu, Kalwarii Pacławskiej, Leżajsku, Wąwolnicy, Kodniu, Sokółce, Różanymstoku, Świętej Lipce. Wschodnia strona naszego kraju wzbogaciła wiedzę o cerkwiach prawosławnych – uczestnicy zwiedzili najważniejsze sanktuarium Kościoła prawosławnego w Polsce – Świętą Górę Grabarkę. Znajduje się tam nie tylko zabytkowa cerkiew, ale również morze drewnianych krzyży. Poza tym na trasie przejazdu znalazł się również Stoczek Klasztorny – zespół klasztorny, który w latach 1953-1954 był miejscem więzienia Prymasa Tysiąclecia, Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z kolei niezmiennymi od ponad 10 lat miejscami modlitwy pielgrzymów z Podhala są: Ludźmierz, Sianowo i Swarzewo. Gaździna Podhala i Królowe Morza od lat łączą Górali i Kaszubów i podtrzymują ideę pielgrzymowania z jednego końca Polski na drugi. Dodatkowo chętni uczestnicy wpadli z wizytą do żubrów w Białowieży i zwiedzili Malbork.

XI Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel mogła się odbyć dzięki wsparciu sponsorów – największym z nich jest Województwo Małopolskie. Pielgrzymi doceniają ogromny wkład finansowy tej instytucji. Organizatorzy nie zapominają również o indywidualnych sponsorach – każdy z nich jest wymieniany na kończącym pielgrzymkę spotkaniu, które odbyło się w przedostatnim dniu pielgrzymki, w gościnnym Gniewinie.

Tegoroczna XI Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel przeszła już do historii. Dzisiaj pielgrzymi z Podhala, w godzinach popołudniowych, pakują rowery i wracają autokarem do swoich domów. Niektórzy z nich już myślą o ponownym stawieniu się w Zakopanem za rok…

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z całej trasy przejazdu. Autorzy zdjęć: Michał Janusz, Zbigniew Rząsa, Marek Dykta.

Materiały prasowe, oprac. r/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
avivat21:04, 17 sierpnia 2019
Gratulacje!
KG19:42, 17 sierpnia 2019
Gratulacje dla Uczestników!
Dęby17:15, 17 sierpnia 2019
Natko super jesteś.
Mark16:09, 17 sierpnia 2019
Zaczęli od samych gór przez cały wschód potem północ i dotarli na sam Hel
Wyrocznia15:50, 17 sierpnia 2019
Lucek wygłupiłeś się, miłego dnia.
Lucek12:26, 17 sierpnia 2019
1700 km?? to skąd oni szli ??z Węgier??
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij