Piątek, 21 luty 2020, Imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
Zakopane i okolice
Clear
-2°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 85
Clouds
-2°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 85
Clear
-2°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 85
Mist
-1°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 100
Clear
-2°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 85
Clear
-4°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 85
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Dostateczna
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
24.08.2019, 14:31 | czytano: 3955

Festiwalowe nagrody rozdane. Śwarni ze Złotą Ciupagą. Finał bez tańców i śpiewów z powodu żałoby (zdjęcia)

Fot. Piotr Korczak

Koncert Finałowy 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, ze względu na trwającą żałobę ograniczył się do ogłoszenia wyników konkursu i wręczenia nagród.

Uczestnicy w ramach solidarności z ofiarami czwartkowej tragedii w Tatrach wykonali jedynie kilka smutnych i żałobnych ludowych utworów. Scenę przyozdobiły symboliczne świece, a ceremonia rozpoczęła się krótką modlitwą.

- Chciałem podziękować tym, bez których ten festiwal by się nie odbył – zespołom, które do nas przyjeżdżają, ludziom z Zakopanego i z całego świata, którzy tworzą kulturę i są związani z naszym miastem. Dziękuję znakomitej publiczności, która do nas przyjeżdża specjalnie na to wydarzenie. Przy jego organizacji pracuje wiele osób, dziękuję więc im wszystkim. Jestem wdzięczny, że wczoraj w obliczu tragedii potrafiliśmy się jednoczyć, współczuć i pomagać. Festiwal w tym momencie został trochę z boku. Dziś jednak rozdaliśmy nagrody i mam nadzieję, że mimo wszystko będziecie dobrze wspominać ten festiwal – powiedział podczas finału burmistrz Leszek Dorula.

W wydarzeniu udział wzięli posłowie Barbara Bartuś oraz Edward Siarka, przedstawiciele Związku Podhalan, a także Dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agnieszka Komar-Morawska, która odczytała list od Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Natomiast w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego głos zabrał Radny Sejmiku Wojewódzkiego Jan Piczura, który wręczył burmistrzowi medal Polonia Minor – przyznawany za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za działalność na rzecz Małopolski.

Werdykt festiwalowego jury odczytała jego przewodnicząca dr Bożena Lewandowska. Złote Ciupagi zdobyły zespoły: Breznichanki z Bułgarii i Śwarni z Nowego Targu (w kategorii tradycyjnej) oraz Muzsla Folk Dance Ensemble z Węgier (w kategorii stylizowanej). Srebrne Ciupagi otrzymały zespoły: Wierchy z Milówki i Skalnik z Kamionki Wielkiej (w kategorii tradycyjnej) oraz Oćovan ze Słowacji (w kategorii stylizowanej). Brązowe Ciupagi trafiły do zespołów: Kyczera z Legnicy (w kategorii artystycznie opracowanej) oraz Kalkedon Dance and Sports Club Association z Turcji i Prykarpattia z Ukrainy (w kategorii stylizowanej).

Jury przyznało także wyróżnienia regulaminowe w postaci Parzenicy Góralskiej dla Zespołu Studio Folklor z Republiki Macedonii Północnej - za żywiołową prezentację tańców swojego regionu oraz dla Zespołu Le Tradizioni z Włoch - za prezentację tradycyjnych instrumentów muzycznych. Nagrody wręczał burmistrz Leszek Dorula wraz z zastępcami Agnieszką Nowak-Gąsienicą i Tomaszem Filarem, dyrektor festiwalu Joanna Staszak oraz obecni na uroczystości przedstawiciele władz ministerialnych i samorządowych.

Po raz pierwszy jury przyznało Nagrodę im. Prof. Romana Reinfussa oraz statuetkę Żelaznego Kohuta wraz z nagrodą finansową w wysokości 5 tys. zł zespołowi Skalnik z Polski za autentyzm, wierność tradycji oraz prezentację obrzędów i zwyczajów w formie autentycznej. Nagroda została ona zainicjowana i ufundowana przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Wręczył ją jego wieloletni dyrektor Antoni Malczak wraz z córką prof. Romana Reinfussa – Krystyną Reinfuss-Janusz.

Dodatkowo nagrodę specjalną dla zespołu z Nepalu przyznał burmistrz Leszek Dorula. Swoją Nagrodę im. Kazimierza Strachanowskiego Ciupagę ze Zbyrkadłami przyznało także dziennikarskie grono. Trafiła ona do zespołu z Węgier za żywiołowy i pełen ekspresji taniec. Wręczenia dokonała Klaudia Majerczyk z TVP Kraków oraz kierownik Biura Prasowego Anna Karpiel-Semberecka.

Na koniec specjalne podziękowania otrzymały zespoły przygotowanie Dni Narodowych oraz gospodarze Festiwalu – zespoły Giewont i Klimki, a także organizatorzy Dnia Górali Polskich – Zarząd Główny Związku Podhalan i Związek Podhalan Oddział Zakopane.

Przez osiem dni w Zakopanem trwały występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata - z Polski, Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Serbii, Włoch, Turcji i Nepalu oraz liczne imprezy towarzyszące. Festiwal otrzymał Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Partner Główny był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Materiały prasowe, oprac. r/ zdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Maria z Koscielisk USA12:48, 28 sierpnia 2019
Do "Widz z Miasta"
ale z czego ?

no biedoki: bieda w śpiewie i bieda w tońcu...i biada temu co to oglado,
Widz z Miasta11:52, 28 sierpnia 2019
Do "zła na jury"
A niegze sie ciesom biydoki ;)
Maria z Koscielisk USA11:43, 28 sierpnia 2019
Proszę powiedzcie mi, czy naprawdę oni zasłużyli na złotą ciupagę? Wytłumaczcie mi, jestem z USA, kiedyś uczyłam zespoły na Podhalu, i pamiętam jak w latach 80 było nie do pomyślenia z takimi błędami w tańcu, śpiewie postawie wygrać? Wiec wytłumaczcie mi, bo ja uz stara i może nie rozumiem a może w odbiorze na YT to było tak pokazane? Moze z zespołu mi powiedzcie uwazacie zasłużyliście ?

Tak do ludzi, jeśli nasz folklor bedzie szedł w tym kierunku to kilka lat i już nie bedzie autetycznościw tancu jak i w spiewie..
zła na jury13:20, 26 sierpnia 2019
osobiście uważam, że Śwarni nie zaslugują na zlotą ciupagę, powinni co najwyzej brązową , przy takich błedach technicznych, spiew na poziomie 0, na ich miejscu raczej bym sie tym nie szczycił, za tą ilośc błędów.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij