W Zakopanem rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej - podhale24.pl
Środa, 06 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 2.124 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 1.872 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 1.584 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 0.468 km/h Wilgotność: 84 %
Snow
Wiatr: 0.612 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-3°
Wiatr: 1.44 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
330 %
Nowy Targ
130 %
Zakopane
80 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Zła
PM 10: 165 | 330 %
Zakopane
Umiarkowana
PM 10: 65 | 130 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 40 | 80 %
25.08.2019, 13:28 | czytano: 4050

W Zakopanem rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej

ZAKOPANE. Podczas 15. Spotkań z Filmem Górskim zostaną rozegrane mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej w stolicy polskich Tatr. To będzie najważniejsze wydarzenie w Polsce, bo bouldering znalazł się w programie Igrzysk Olimpijskich w Tokio (2020) i Paryżu (2024).

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
Mistrzostwa Europy w boulderingu (5-7 września) zostaną rozegrane po raz pierwszy w naszym kraju. To będą dopiero drugie, po Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich we Wrocławiu (The World Games 2017), zawody najwyższej rangi rozegrane w Polsce. Wspinaczka sportowa jest młodą, dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportu. W 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował o włączeniu jej do programu IO. Kuźnią kadry narodowej jest Tarnów, mający duże tradycje w rozwoju wspinaczki sportowej w naszym regionie. Zawody w Zakopanem są kontynuacją rozgrywanego przez wiele lat Pucharu Polski, posiadającego markę i renomę w kalendarzu Polskiego Związku Alpinizmu.

- Spotkania z Filmem Górskim, jednym z najważniejszych festiwali turystyki i kultury górskiej w Polsce i mistrzostwa Europy będą pierwszym wydarzeniem w Małopolsce, przygotowanym wspólnymi siłami dwóch lokalnych ośrodków, Tarnowa i Zakopanego. Impreza rozpocznie jubileusz 110-lecia istnienia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - mówi Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Małopolski.


Bouldering polega na pokonywaniu krótkich, kilkumetrowych form, dróg tzw. problemów wspinaczkowych. Zawodnicy otrzymują punkty w połowie ścianki (zona) oraz na końcu trasy (top). Wspinaczka jest wykonywana bez asekuracji linowej. Jedynym zabezpieczeniem są grube materace, służące do zeskoku ze ściany. Im więcej zawodnik zdobędzie topów i zon, tym lepszy uzyska wynik. Liczone są również próby wykonane na danym problemie. Zawody składają się z trzech rund: eliminacji, półfinału i finału. W eliminacjach zawodnicy mają do pokonania pięć problemów. Na każdy z nich dostaną pięć minut. W tym czasie mogą wykonać dowolną liczbę prób. Mogą odpoczywać pomiędzy zadaniami, walczyć w tzw. systemie rotacyjnym, w ramach którego po każdych pięciu minutach wspinania nastąpi pięć minut odpoczynku, a potem kolejne pięć minut wspinaczki. Eliminacje wyłonią 40 półfinalistów (20 kobiet i 20 mężczyzn). Do finału awansuje 12 najlepszych zawodników (6 kobiet i 6 mężczyzn). Finały zaplanowano wieczorem, ze specjalnym oświetleniem, przy muzyce didżeja. Otwarty charakter mistrzostw będzie sprzyjał integracji i dobrej zabawie.

Województwo Małopolskie jest partnerem tytularnym mistrzostw Europy we wspinaczce sportowej w Zakopanem.

UMWM, opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas