Czwartek, 20 luty 2020, Imieniny: Leona, Ludomiła, Lubomira
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-0°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 80
Clouds
-1°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 80
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
25.08.2019, 13:28 | czytano: 2435

W Zakopanem rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej

zdj. Marcin Szkodziński

ZAKOPANE. Podczas 15. Spotkań z Filmem Górskim zostaną rozegrane mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej w stolicy polskich Tatr. To będzie najważniejsze wydarzenie w Polsce, bo bouldering znalazł się w programie Igrzysk Olimpijskich w Tokio (2020) i Paryżu (2024).

Mistrzostwa Europy w boulderingu (5-7 września) zostaną rozegrane po raz pierwszy w naszym kraju. To będą dopiero drugie, po Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich we Wrocławiu (The World Games 2017), zawody najwyższej rangi rozegrane w Polsce. Wspinaczka sportowa jest młodą, dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportu. W 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował o włączeniu jej do programu IO. Kuźnią kadry narodowej jest Tarnów, mający duże tradycje w rozwoju wspinaczki sportowej w naszym regionie. Zawody w Zakopanem są kontynuacją rozgrywanego przez wiele lat Pucharu Polski, posiadającego markę i renomę w kalendarzu Polskiego Związku Alpinizmu.

- Spotkania z Filmem Górskim, jednym z najważniejszych festiwali turystyki i kultury górskiej w Polsce i mistrzostwa Europy będą pierwszym wydarzeniem w Małopolsce, przygotowanym wspólnymi siłami dwóch lokalnych ośrodków, Tarnowa i Zakopanego. Impreza rozpocznie jubileusz 110-lecia istnienia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - mówi Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Małopolski.


Bouldering polega na pokonywaniu krótkich, kilkumetrowych form, dróg tzw. problemów wspinaczkowych. Zawodnicy otrzymują punkty w połowie ścianki (zona) oraz na końcu trasy (top). Wspinaczka jest wykonywana bez asekuracji linowej. Jedynym zabezpieczeniem są grube materace, służące do zeskoku ze ściany. Im więcej zawodnik zdobędzie topów i zon, tym lepszy uzyska wynik. Liczone są również próby wykonane na danym problemie. Zawody składają się z trzech rund: eliminacji, półfinału i finału. W eliminacjach zawodnicy mają do pokonania pięć problemów. Na każdy z nich dostaną pięć minut. W tym czasie mogą wykonać dowolną liczbę prób. Mogą odpoczywać pomiędzy zadaniami, walczyć w tzw. systemie rotacyjnym, w ramach którego po każdych pięciu minutach wspinania nastąpi pięć minut odpoczynku, a potem kolejne pięć minut wspinaczki. Eliminacje wyłonią 40 półfinalistów (20 kobiet i 20 mężczyzn). Do finału awansuje 12 najlepszych zawodników (6 kobiet i 6 mężczyzn). Finały zaplanowano wieczorem, ze specjalnym oświetleniem, przy muzyce didżeja. Otwarty charakter mistrzostw będzie sprzyjał integracji i dobrej zabawie.

Województwo Małopolskie jest partnerem tytularnym mistrzostw Europy we wspinaczce sportowej w Zakopanem.

UMWM, opr.s/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij