Sobota, 22 luty 2020, Imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
-2°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-2°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-2°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-1°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 100
Clouds
-2°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-4°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
17.09.2019, 08:10 | czytano: 1012

Warto wiedzieć. Świadczenie pielęgnacyjne w praktyce (art. sponsorowany)

Prowadzone przez Stowarzyszenie Sursum Corda punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie tatrzańskim, stanowią ważną formę wsparcia i pomocy dla osób, które potrzebują pomocy prawnej, 
a nie są w stanie ponieść kosztów płatnej porady prawnej. To jednocześnie cenne źródło informacji dotyczących ważnych społecznie problemów. Jednym z nich jest świadczenie pielęgnacyjne jako forma zabezpieczenia społecznego. W tym temacie pojawia się wiele pytań i wątpliwości, które wyjaśniamy w poniższym artykule.

Często spotykanym przykładem jest sytuacja, w której choroba bliskiej osoby i konieczność stałej opieki uniemożliwia kontynuację pracy zawodowej. Rodzi się pytanie - co w takiej sytuacji? Czy osoba sprawująca opiekę może pobierać świadczenie pielęgnacyjne?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1583 zł przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej formy zarobkowania osobom najbliższym, w tym przypadku matce, ojcu, faktycznemu opiekunowi, osobie będącej rodziną zastępczą, a także innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny (z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności) jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą, która posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, albo orzeczeniem o niepełnosprawności włącznie ze wskazaniami:

 konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji,

 konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji, edukacji.

Zaznaczyć należy, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej stałej opieki powstała nie później niż do dnia ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole czy uczelni wyższej. Nie może to być jednak później niż do ukończenia 25 roku życia.

W życiu codziennym mogą pojawiać się wątpliwości co do faktycznego celu świadczenia pielęgnacyjnego, jak również kręgu podmiotów do niego uprawnionych. Dlatego należy podkreślić, że celem świadczenia pielęgnacyjnego jest częściowe wyrównanie strat materialnych i przysługuje ono w przypadku konieczności rezygnacji z zatrudnienia, a także braku możliwości jego podjęcia w związku ze sprawowaną opieką nad osobą niepełnosprawną. Co do zasady osobami uprawnionymi mogą być tylko osoby wskazane we wcześniejszej części artykułu.

Sytuacja nie jest już na tyle jasna w przypadku, gdy o świadczenie pielęgnacyjne występuje powinowaty lub osoba spokrewniona w linii bocznej z osobą wymagającą stałej opieki. W takim przypadku osoby z tej grupy nie mogą otrzymać świadczenia pielęgnacyjnego.

Gdzie możesz złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne? O szczegóły pytaj w lokalnym ośrodku pomocy społecznej lub w powiatowym centrum pomocy rodzinie.

Lokalizacje Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego
w Powiecie Tatrzańskim:

I. Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzone przez Stowarzyszenie Sursum Corda:
1. BIAŁKA TATRZAŃSKA (budynek Szkoły Podstawowej, ul. Środkowa 184), poniedziałki w godz. 16:00 – 20:00.
2. BUKOWINA TATRZAŃSKA (budynek Gminnej Biblioteki Publicznej, ul. Kościuszki 36), wtorek i środy w godz. 13:00 – 17:00.
3. BIAŁY DUNAJEC (budynek Urzędu Gminy), czwartki i piątki w godz. 8:00 – 12:00.
II. Pozostałe punkty nieodpłatnej pomocy prawnej:
1. ZAKOPANE (Starostwo Powiatowe, Pawilon C), od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00.
III. Punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego prowadzone przez Stowarzyszenie Sursum Corda:
1. KOŚCIELISKO (budynek Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Nędzy Kubińca 140), wtorki i piątki w godz. 11.00 – 15.00.
2. PORONIN (budynek Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Józefa Piłsudskiego 15), poniedziałki, środy 
i czwartki w godz. 8:00 – 12:00.

Harmonogram pracy punktów na terenie Powiatu Tatrzańskiego jest również dostępny na stronie www.powiat.tatry.pl/index.php/urzad/pomoc-prawna
Kobiecie, która jest w ciąży udzielanie pomocy prawnej odbywa się poza kolejnością.

Rejestracja na wizyty
Rejestracja na wizyty odbywa się pod numerem telefonu: 18 20 239 14 od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 14.30.

Projekt finansowany z budżetu Państwa, realizowany przez Powiat Tatrzański.
najnowsze informacje
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij