„Inspirowane górami…” - cykl spotkań poświęconych pamięci Ewy i Macieja Berbeków (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego
Rabka Zdrój
Clouds
-1°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-1°
Wiatr: 0.324 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-1°
Wiatr: 0.972 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-0°
Wiatr: 11.052 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
258 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
66 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dostateczna
PM 10: 129 | 258 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 33 | 66 %
21.10.2019, 21:14 | czytano: 2855

„Inspirowane górami…” - cykl spotkań poświęconych pamięci Ewy i Macieja Berbeków (zdjęcia)

Zakończyła się ósma edycja Festiwalu „Inspirowane górami…” upamiętniającego kolejne rocznice nadania praw miejskich Zakopanemu. To jak zawsze - wyjątkowa okazja do poznawania tradycji i historii miasta oraz sylwetek ludzi z nim związanych. Festiwal upamiętnia także Ewę i Macieja Berbeków, których imię nosi.

zdj. UM Zakopane
zdj. UM Zakopane
W ciągu czterech dni festiwalowa publiczność mogła uczestniczyć w spotkaniu ze znawczynią literatury o tematyce górskiej prof. Elżbietą Dutką z Uniwersytetu Śląskiego oraz Ludźmi Gór, które nosiło intrygujący tytuł „Wibramy szczęścia” i poświęcone zostało szczęściu w kontekście realizacji górskich pasji i spełniania śmiałych marzeń. Na najmłodszych czekały z kolei warsztaty literacko-plastyczne i budowanie makiety Tatr.

Odbyła się także prelekcja Małgorzaty Ciepłej i pokaz zdjęć z Kamczatki – pięknej i dzikiej krainy niedźwiedzi, gorących źródeł, wulkanów i pysznych owoców morza, a także spotkanie zdradzające kulisy filmu „Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida, którego premiera została zaplanowana na styczeń 2021 roku, któremu towarzyszył pokaz obrazów Elżbiety Boukourbane pt. „Niebiesky” dedykowanych Ewie i Maciejowi Berbekom.

Tradycyjnie przez Rodzinę Berbeków przyznana została Nagroda im. Macieja Berbeki dla najwybitniejszego absolwenta Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Jej laureatem został Franciszek Rząsa. W Teatrze Witkacego odbył się wernisaż wystawy „Nostalgia. Tatry w malarstwie Arkadiusza Walocha” oraz koncert mistrzyni interpretacji piosenki literackiej – Magdy Umer, którą na scenie możemy podziwiać już od 50 lat. W wydarzeniu uczestniczyła Wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica.

Festiwal w niedzielę zakończyła Msza święta w intencji Ewy i Macieja Berbeków odprawiona w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Wydarzenie organizowało Miasto Zakopane, Rodzina Berbeków, z pomocą Teatru im. St. I. Witkiewicza, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Gniazdo w Zakopanem, kina „Sokół”, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego, Zakopiańskiego Centrum Kultury, Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

opr.s/ źródło UM Zakopane
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas