Wspólna historia Polski, Słowacji, Czech i Węgier na wystawie "Od Wyszehradu do Wyszehradu" - podhale24.pl
Sobota, 13 lipca
Imieniny: Irwina, Margarety, Sary
Rabka Zdrój
Clouds
22°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
23°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
28°
Wiatr: 2.916 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
24°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 81 %
Rain
29°
Wiatr: 7.056 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
27°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
25.10.2019, 13:34 | czytano: 3601

Wspólna historia Polski, Słowacji, Czech i Węgier na wystawie "Od Wyszehradu do Wyszehradu"

NOWY TARG. - To wyjątkowa wystawa, wspólne dzieło historyków pokazujące jak wiele łączy nasze narody - mówił podczas otwarcia wystawy "Od Wyszehradu do Wyszehradu" - Adrian Kromka, dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie. Były konsul Republiki Słowackiej przypomniał, że ekspozycja, którą od dziś można oglądać w Mieście - była wcześniej prezentowana we wszystkich parlamentach państw Grupy Wyszehradzkiej.

zdj. Sabina Palka
zdj. Sabina Palka
Wystawa "Od Wyszehradu do Wyszehradu" opracowana została przez Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Przedstawia wspólną historię czterech państw: Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Klamrą spinającą ten wycinek historii jest Wyszehrad - niegdyś miejsce słynnych zjazdów, podczas których spotykali się królowie Polski, Czech i Węgier, a w XX wieku miejscem utworzenia Grupy Wyszehradzkiej.

- To próba skrótowego zobrazowania rozwoju stosunków politycznych, handlowych i kulturalnych między państwami tworzącymi dzisiejsza Grupę Wyszehradzką, począwszy od średniowiecznych zjazdów władców; Kazimierza Wielkiego, Jana Luksemburczyka i Karola Andegaweńskiego w 1335, 1338 i 1339 roku, a skończywszy na współczesnym spotkaniu prezydentów - Polski Lecha Wałęsy, Czechosłowacji Vaclava Havla i premiera Węgier Józsefa Atalla - w lutym 1991 roku. Wedy podpisana została Deklaracja o współpracy Rzeczypospolitej Polskiej, Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej i Republiki Węgierskiej - przypomniał Bolesław Bara, wprowadzając obecnych na wernisażu w historyczny aspekt wystawy.


Na ponad 20 tablicach przypomniano wydarzenia historyczne i społeczne, wspólne dla Państw Wyszehradzkich. To wojny z Turcją osmańską, powstania narodowo-wyzwoleńcze, II wojna światowa, opór wobec władz komunistycznych po 1945 roku, czy przełomowy rok 1989. Ale to także święci wspólni władcy, królewskie insygnia, władczynie, uniwersytety bohaterowie narodowi, kontakty handlowe, czy sztuka. Ekspozycja opiera się głównie na archiwaliach zgromadzonych w archiwach czeskich, polskich i słowackich.

Wystawa zainaugurowana została w lutym 2016 oku w Warszawie, w Pałacu Staszica, siedzibie Polskiej Akademii Nauk. Ekspozycja ma charakter objazdowy. Była już pokazywana na zamku w Starej Lubowni na Słowacji, na Węgrzech, w kilku miastach w Polsce, ale i w Indonezji, czy Estonii.


Grzegorz Watycha dziękował Adrianowi Kromce, którego wskazał jako inicjatora przygotowania tej wystawy - za pokazanie "wspólnej drogi do wolności naszych państw". - Ta wystawa pokazuje i przypomina, że mamy wspólną historię i jak wiele nas łączy - dodał burmistrz Nowego Targu.

W imieniu primatora Kieżmarku, głos zabrał Karol Gurka. Samorządowiec ze Słowacji szczególnie zaakcentował obecną współpracę - nie tyle na poziomie krajów, co samych miast. Jak mówił - współpraca między Nowym Targiem, a Kieżmarkiem jest wyjątkowo satysfakcjonująca. Nazwał Nowy Targ najlepszym miastem partnerskim Kieżmarku, a samą współpracę - "piękną". Vice-primator Kieżmarku życzył mieszkańcom Nowego Targu wielu powodów do radości.


Aspekt współpracy polsko-słowackiej na poziomie regionalnym podniósł także w swoim wystąpieniu wicestarosta powiatu nowotarskiego - Bogusław Waksmundzki. Jako przewodniczący Rady Związku Euroregion "Tatry" stwierdził, że przedstawiciele pozostały kilkunastu euroregionów - zazdroszczą tego jak dobrze układa się wspólne działanie na pograniczu polsko-słowackim.

Otwarciu wystawy towarzyszył występ zespołu Mali Hyrni.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Kibic NT19:03, 27 października 2019
koktajle obiadki włoskie jedzenie u kolesiów od wygranych przetargów żywioł Watychy. Obok ludzie bezdomni i wstążka zastaiająca wjazd dla niepełnosprawnych.
0
wstążki z drzewa22:15, 26 października 2019
bale zabawa imprezki żywioł Watychy a kiedy czas na pracę?
0
globus breżniewa22:04, 26 października 2019
@gilda. Słowaków księżulo podjudził. Ale sprawiedliwie mu odpłacono po wojnie. Sznurek dostał w nagrodę. A w kwestii napadania mamy chyba aktualnie ze Słowakami remis 1-1, bo przecież nasze wojska wraz z innymi "bratnimi narodami", sterowane przez Ruskich, napadły ich w 68. Tak że chyba czas na podanie sobie rąk i nie jątrzenie tego w nieskończoność.
0
gilda22:38, 25 października 2019
Teraz bratanki! A kto w 1939 napadł na Polskę? Bracia Słowacy!!!!!
0
magajwerx17:46, 25 października 2019
może by ktoś głośno powiedział od kiedy mamy wspólną historię ze Słowacją. Bo przecież nie od 1335r.
Jeszcze się nawet 30 lat nie nazbierało, bo tyle istnieje ten tworek polityczny (Państwo to określenie zbyt eufemistyczne w przypadku kraju, który ma ponoć 5 mln ludności, z czego 1,2 mln cyganów, 1 mln węgrów, 0,5mln rusinów i tylez samo czechów).
0
szuser14:39, 25 października 2019
W "Mieście " to znaczy gdzie ? "Mieście " ? Co za megalomania powie przyjezdny. To brzmi jak dawniej "z Warszawy".
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas