- Na Podhalu sporadycznie łowi się głowacice, a ryby tych rozmiarów zdążają się niezmiernie rzadko. Dlatego cieszy fakt, że ta ryba pływa nadal, będzie mogła przystąpić do tarła i się rozmnożyć. Aktualnie populacja głowacicy w Polsce jest bardzo ograniczona, można powiedzieć że znikoma, ponieważ głowacica występuje tylko w dwóch rzekach. Nielicznie u nas na Dunajcu oraz w Sanie, gdzie tej ryby jest trochę więcej. Jest to więc gatunek bardzo rzadki w polskich wodach. Dlatego niesłychanie ważne jest, aby dbać o te osobniki, które jeszcze pływają w Dunajcu, czy Sanie. Dodatkowo głowacica jest rybą bardzo wymagającą, ponieważ wymaga dużej, natlenionej i żyznej rzeki w której będzie mogą polować i się wyżywić - wyjaśnia wędkarz.
Taki połów to nie kwestia szczęścia, ale umiejętności i wiedzy. Przemysław Półtorak jest przewodnikiem wędkarskim, działa na rzecz odbudowy południowych rzek Polski. Zna nowosądeckie rzeki i zwyczaje górskich ryb jak mało kto. Studiował na Małopolskiej Szkole Wyższej na kierunku "turystyka". Napisał pracę dyplomową na temat turystyki wędkarskiej w Polsce, za co ukończył studia z wyróżnieniem. Przewodnictwem wędkarskim zajmuje się od 7 lat, prowadząc szkolenia dla wędkarzy oraz organizując wyprawy. Współpracuje z wieloma firmami wędkarskimi m.in Aspius Pro Fishing bardziej znanych pod nazwą witryny internetowej przewodnicywedkarscy.pl oraz z renomowanym angielskim producentem sprzętu wędkarskiego HARDY. Współpracuje z największym polskim pismem dla wędkarzy - Wiadomości Wędkarskie, redagując artykuły oraz tworząc relacje.
Wystąpił również w kilku odcinkach programu Jurka Biedrzyckiego - Taaaka Ryba, emitowanego przez Polsat Play. Często organizuje wyprawy do Austrii, a także na Słowację łowiąc potężne pstrągi tęczowe. Słowenię odwiedza w poszukiwaniu pstrąga marmurkowego, gdzie występuje najliczniej na świecie. Współdziała także z wieloma znanymi fly tierami w Polsce. Wędkarstwo muchowe uprawia od dziecka, stawiając swoje pierwsze kroki na rzece Białce Tatrzańskiej, gdzie łowi po dziś dzień.
Na stronie www.gorskierzeki.pl zamieszcza relacje z wypraw. Zachęcamy do śledzenia jego poczynań i osiągnięć.
s/