Czwartek, 16 lipiec 2020, Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Nowy Targ i okolice
Rain
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Rain
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Rain
13°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Rain
15°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 87
Rain
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Rain
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
18.11.2019, 15:06 | czytano: 5697

Porządki na sesji. Powód? By radni nie "gwiazdorzyli" przed kamerą

zdj. Szymon Pyzowski

NOWY TARG. Sesję rozpoczęła dość ostra wymiana zdań pomiędzy radnymi, a przewodniczącym Rady. Poszło o przesunięcie a nawet zupełne wykreślenie z porządku obrad punktu dotyczącego interpelacji oraz odpowiedzi na nie. - Sesja sprowadzona została do piaskownicy - skwitował burmistrz Grzegorz Watycha.

Publiczne pytanie - publiczna odpowiedź

Przez lata radni swoje zapytania i interpelacje przestawiali na początku sesji. Dziś przewodniczący RM zdecydował, że odpowiedzi na interpelacje będą dopiero pod koniec posiedzenia. Z kolei Paweł Liszka zaproponował, by odpowiedzi burmistrza na interpelacje w ogóle usunąć z sesji. - To państwo w poprzedniej kadencji dokonaliście zmian w statucie. Znalazł się tam punkt mówiący, że odpowiedzi są udzielane pisemnie, wiec nie ma powodu, by burmistrz je czytał - argumentował radny.

- Skoro radny może swoje pytania przeczytać publicznie, to i burmistrz ma prawo publicznie, ustnie je przedstawić. Tak jest moim zdaniem sprawiedliwie - odpowiedział Grzegorz Luberda.

- Ale odpowiedzi są udzielane pisemnie, ja sobie te odpowiedzi przeczytam - upierał się radny.

- Sam pan podkreśla, że składa swoje interpelacje w imieniu mieszkańców. Mieszkańcy może też są zainteresowani usłyszeniem odpowiedzi, a nie tylko ich przeczytaniem - odparł przewodniczący Rady Miasta.

Większość radnych poparła stanowisko Grzegorza Luberdy (13 osób), za ściągnięciem punktu zagłosowało 6 radnych.

"Degradacja funkcji Rady"

Kolejny wniosek formalny złożył Szymon Fatla. Jego zdaniem przesuniecie odpowiedzi na interpelacje na koniec sesji to degradacja funkcji Rady. Jak argumentował interpelacje radnych powinny być na początku sesji, gdy więcej osób ogląda transmisję z obrad, a na sali są jeszcze goście i mieszkańcy. - Ważne, żeby je usłyszeli. Taka zmiana to degradacja funkcji Rady, wybranej w powszechnych wyborach. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby ten status tak obniżać - tłumaczył Szymon Fata.

Przewodniczący wyjaśnił powody zmian. - Byłem na szkoleniu z kompetencji przewodniczących rad. Skonsultowałem się z panią prowadzącą, która jest osobą doświadczoną w pracy na różnych szczeblach administracji. Pokazałem jej przykłady państwa interpelacji. Stwierdziła ona, że to nie są wystąpienia dotyczące spraw miasta, a mają jedynie dokuczyć burmistrzowi i wywołać polemikę. Zdziwiła się, że jeszcze nie zaktualizowaliśmy swojego programu sesji, w którym nie musi być punktu "interpelacje" - tłumaczył Grzegorz Luberda, dodają, że niektóre interpelacje radnych to są "dowcipy i złośliwości", które mogą być przesunięte na koniec obrad.

"Nie jesteśmy dziećmi"

- Nie stosujmy standardów odpowiedzialności zbiorowej, nie jesteśmy dziećmi. Może się panu nie podobać cześć interpelacji, ale 90 procent jest poważnych i są "na temat". Jeśli moje wystąpienia nie były merytoryczne, to proszę mi to pokazać - zaprotestował radny Fatla.

- Nie mówiłem o pana interpelacjach, tylko o wystąpieniach radnych Liszki i Pawlikowskiej - powiedział wprost przewodniczący Rady Miasta

- Nie pan jest od tego, żeby oceniać, czy interpelacje są merytoryczne. Proszę za to ocenić odpowiedzi burmistrza, bo one nie są merytoryczne i konkretne. Poza tym burmistrz jest gościem na sesji, bo to jest sesja Rady Miasta. Składam wniosek formalny, skrócić wystąpienia burmistrza i żeby jego sprawozdanie trwało nie dłużej niż 45 minut. Teraz burmistrz mówi po trzy razy to samo - odparował radny Liszka.

Radni znów nie poparli jego argumentacji i w głosowaniu nie ograniczyli burmistrzowi czasu wystąpienia.

"Sesja została sprowadzona do piaskownicy"

- Odnosząc się do tej dyskusji... ja i moi urzędnicy umiemy czytać i może nie trzeba by było odczytywać moich odpowiedzi, ale jeżeli pytania zostały odczytane publicznie, to słuchaczom też powinno być to przedstawione w takiej formie, poza formą pisemną - dodał Grzegorz Watycha.

Czytając odpowiedzi na interpelacje, w pewnej chwili burmistrz sam się roześmiał. Było to w momencie czytania interpelacji Ewy Pawlikowskiej dotyczącej okoliczności zniknięcia piasku z piaskownicy na osiedlu Bór. - Sesja została sprowadzona do piaskownicy - skwitował Grzegorz Watycha szereg pytań radnej na ten sam temat.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Pinokio19:19, 19 listopada 2019
radni nie mogą pytać mogą tyko chwalić tak jak radna Drąg Iłłęda mama sekretarki Joanny Iskrzyńskiej Steg
król Julian23:39, 18 listopada 2019
Pisanie, że radni gwiazdorzą nie było fajne.
Przecież to nasi lokalni celebryci, więc po co o tym pisać. To się samo przez się rozumie. Oni bez mediów nie istnieją.
13 za22:39, 18 listopada 2019
No to ostatnie punkty sesji wprowadzone na stałe:
n+1) dowcipy i złośliwości Radnych
n+2) dowcipy i złośliwości Mieszkańców zapisanych do głosu
Orwell z Nowego Targu22:20, 18 listopada 2019
A na cholerę w ogóle sesja i radni pogonić tych celebrytów .
Wystarczy władza wykonawcza bo ona wie co nam potrzebne do życia .
Pan Liszka może co najwyżej przygotować w domu projekt budżetu , a Radna Pawlikowska zaciągnąć wartę przy piaskownicy w ramach sprawowania mandatu.
Wszelkie oznaki demokracji i gwiazdorzenia musi Luberda gasić w zarodku.
Proponuję ten punkt -interpelacje i zapytania Radnych przenosić ZAWSZE na następną sesję ;).I PO PROBLEMIE .
kibol21:07, 18 listopada 2019
Standardy białoruskie według Watychy i Luberdy
Fela16:51, 18 listopada 2019
Ciekawe ile będzie interpelacji na koniec sesji.
Pinokio16:37, 18 listopada 2019
Watycha odczytujący odpowiedź na interpelację że nie zatrudnia w jednostkach kancelarii Pustówków i ci ostatni siedzący na sali w nowej roli kancelarii zatrudnionej do obsługi urzędu ze świeżym kontraktem. Mina Watychy bezcenna . Prawie jak Wielki Szu
kolega16:12, 18 listopada 2019
...Ewa zawsze miałem Cię za poważną osobę ale z tym piaskiem to już dolałaś oliwy do ognia...faktycznie sprawę musi zbadać sam Sherlock Holmes....dramat jak wypowiadają się i o co pytają niektórzy radni...
Adonis16:06, 18 listopada 2019
EjStrazznie obywatelska ta rada miasta.Wies rządzi miastem za czasów PanaW...Nic nie robią żeby było lepsze powietrze w mięsie żadnych programów własnych poza rządowymi.Pokazcie mi jakas biedna rodzinę w N.T która skorzystała z tego typu programów to miasto i poplecznicy burmistrza to kpina z wyborców ale najwyraźniej establishmentowi N.T po drodze znimi skoro ich wybrali..
jo16:01, 18 listopada 2019
a pan radny liszka zostaje zbanowany jak zawsze :)
dw15:27, 18 listopada 2019
No brawo. Nareszcie. Ta dwójka radnych nie dodaje powagi obradom.
z15:25, 18 listopada 2019
Watycha się coraz bardziej kompromituje. Skandal
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij