Rok 2020 - rokiem Tytusa Chałubińskiego - podhale24.pl
Czwartek, 02 maja
Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Rabka Zdrój
Clouds
13°
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 82 %
Rain
14°
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
11°
Wiatr: 9.036 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
Wiatr: 8.748 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
31.12.2019, 11:10 | czytano: 1698

Rok 2020 - rokiem Tytusa Chałubińskiego

ZAKOPANE. W roku Jubileuszu 200-lecia urodzin dr Tytusa Chałubińskiego Rada Miasta Zakopane ogłasza rok 2020 „Rokiem doktora Tytusa Chałubińskiego”. Taką uchwałę podjęli radni na sesji Rady Miasta.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
Z wnioskiem o ogłoszenie roku 2020 w Zakopanem Rokiem dr Tytusa Chałubińskiego, w roku 200 rocznicy urodzenia, wystąpiła dyrekcja Muzeum Tatrzańskiego.

W uzasadnieniu przyjętej przez radnych uchwały napisano: "Dr Tytus Chałubiński urodził się 29 grudnia 1820 w Radomiu. Studiował medycynę na Akademii Medyko-Chirurgicznej w Wilnie w latach 1838–1840 oraz na Uniwersytecie w Dorpacie. Dyplom doktora medycyny i chirurgii uzyskał w 1844 r. na Uniwersytecie Juliusa-Maximiliana w Würzburgu. Od 1845 r. mieszkał w Warszawie, gdzie rozpoczął pracę w Szpitalu Ewangelickim. Jako lekarz chorób wewnętrznych praktykował i wykładał w Akademii Medyko-Chirurgicznej, Szkole Głównej, i Uniwersytecie Warszawskim.

Po raz pierwszy Chałubiński zetknął się z Tatrami w 1849 roku, wracając do kraju z ogarniętych rewolucją Węgier. Ale góry poznał bliżej biorąc od 1852 roku udział w wycieczkach po Tatrach i Podhalu, m.in. w towarzystwie botanika Jerzego Alexandrowicza i mineraloga Karola Jurkiewicza.

Od 1873 r. Chałubiński każde wakacje spędzał pod Tatrami. Podczas epidemii cholery, która dotarła na Podhale w 70. XIX wieku doktor z narażeniem życia i wielkim poświęceniem zmagał się z chorobą, która dziesiątkowała ludzi.
Na stałe związał się z Zakopanem w 1879 r. Pod Tatry zaczęła przyjeżdżać inteligencja i artyści. Chałubiński zaczął organizować wycieczki górskie nazywane „w wielkim stylu”, na które doktor zapraszał wiele osób, wynajmował góralskich przewodników i muzykę góralską. Chałubińskiemu w górach zawsze towarzyszył bajarz Jan Krzeptowski, znany jako Sabała.

Chałubiński był chyba na wszystkich wówczas znanych przełęczach i szczytach tatrzańskich; odkrywał też nowe drogi. Przypisuje mu się pierwsze wejście z przewodnikiem J.Walą "młodszym" na Lodowy Szczyt wprost od południowego wschodu. Jako pierwszy turysta przechodził drogi dotąd znane jedynie góralom-kłusownikom np. przez Kozią Przełęcz. Swym przykładem zachęcał innych do uprawiania turystyki w Tatrach, a jego wycieczki odegrały dużą rolę szkoleniu górali na przewodników.

Dr Tytus Chałubiński przyczynił się też do rozwoju Zakopanego. Powołał kasę zapomogowo-pożyczkową, wspomagał powstawanie szkół, współtworzył Towarzystwo Tatrzańskie powstałe w 1874 r. i był jednym z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej. Jego staraniem Zakopane zyskało pod koniec XIX wieku status stacji klimatycznej.

Zmarł w Zakopanem 4 listopada 1889 r. i został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.
Chałubiński został w Zakopanem uwieczniony na pomniku odsłoniętym w 1903 r. u zbiegu ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego. Projekt pomnika wykonał przyjaciel doktora, Stanisław Witkiewicz. Pod popiersiem Chałubińskiego umieszczonym na kolumnie, widnieje rzeźba Sabały – nieodłącznego towarzysza górskich wypraw doktora. Na cześć doktora z Warszawy nazwano przełęczy w głównej grani Tatr - Wrota Chałubińskiego. (na podstawie wykładu dr J. Roszkowskiego i PAP)"

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas