Piątek, 28 luty 2020, Imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla
Nowy Targ i okolice
Clouds
-1°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 79
Clouds
-0°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 79
Clouds
-0°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 79
Clouds
-0°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 91
Clouds
-0°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 79
Clouds
-1°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 79
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
18.01.2020, 10:22 | czytano: 2262

Budżet z kredytem w tle

Arch. Podhale24.pl

Wielomilionowy deficyt budżetowy gminy Krościenko nad Dunajcem zostanie pokryty z zaciągniętego kredytu. Największymi inwestycjami okazały się rewitalizacja XIX-wiecznego ratusza oraz finansowanie gospodarki odpadami komunalnymi.

Radni z Krościenka nad Dunajcem jednogłośnie przyjęli uchwalę budżetową na 2020 rok. Łączna kwota dochodów w budżecie wynosi 38 mln 567 tys. zł, jednak wydatki oszacowano na 44 mln 531 tys. zł. To oznacza, że różnica między dochodami a wydatkami stanowi deficyt budżetowy w wysokości 5 mln 970 tys. zł. Ujemna różnica zostanie pokryta z zaciągniętych kredytów w kwocie 5 mln 170 tys. zł i z wolnych środków w wysokości 800 tys. zł.

Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała projekt budżetowy, jednak zaleciła, aby na bieżąco monitorować stan wysokiego kredytu. Skład orzekający RIO zauważył, że planowane dochody, stanowiące wpływ z pobieranych przez gminę opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, nie równoważą wydatków związanych z gospodarką tymi odpadami. Prognozowane dochody są niższe od planowanych w budżecie gminy wydatków na to zadanie aż o kwotę 579 tys. zł i pokryją tylko 59% wartości tych dochodów. To w praktyce oznaczałoby, że gmina musi pokryć braki z budżetu, czyli ze środków przeznaczonych na realizację swoich ustawowych zadań publicznych. Sytuacja taka miała miejsce rok temu.

Jednak, jak poinformował przewodniczący rady Stanisław Gabryś, komisja infrastruktury wysłała wniosek do wójta o zbilansowanie dochodów i wydatków związanych ze śmieciami. Warto zaznaczyć, że na przedostatniej sesji rady radni ustalili nowe stawki opłat za śmieci (20 zł miesięcznie od mieszkańca, 40 zł w przypadku nie wypełniania obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny). – Zgodnie z nowymi stawkami powinniśmy już zbilansować te wydatki – stwierdził przewodniczący rady.

Odnośnie ważniejszych wydatków inwestycyjnych budżetu gminy, ponad 8 mln zł wyniesie rewitalizacja XIX-wiecznego ratusza, niecałe 4 mln zł pochłonie gospodarka odpadami komunalnymi, w tym 1,5 mln zł budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie gminy kosztować będzie ponad 1 mln zł.

ao/
najnowsze informacje
komentarze
?00:58, 20 stycznia 2020
Myto pobierać za widoki,,,czyste powietrze,, od turystów jadących(przed super rondem w Krościenku od N.Targu,Sącza) do Krościenka,Szczawnicy jak dawniej w N.Targu od furmanek jadących na targ w czwartki na Szaflarskiej,Waksmundzkiej,Ludżmierskiej.Budżet załatany i na nowe łaty będzie.
Krościencanek17:41, 18 stycznia 2020
I co Zadłużył gorzej niż poprzednik a co na niego wygadywał bez rozumu. A jak wypadnie jakaś pilna sprawa wydatkowa o pewnie zastawi swoim majątkiem. HAHHA
Wychylylybymy16:54, 18 stycznia 2020
Ratusz w Krościanku? Jaja se robio ?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij