Piątek, 03 grudnia 2021, Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Nowy Targ i okolice
Clear
-4°
Wiatr: 7.92 km/h Wilgotność: 71 %
Clear
-4°
Wiatr: 9.396 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
-4°
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 69 %
Clear
-3°
Wiatr: 7.992 km/h Wilgotność: 71 %
Clear
-4°
Wiatr: 7.452 km/h Wilgotność: 84 %
Clear
-6°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 70 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
26.01.2020, 11:53 | czytano: 6476

Prezydent RP Andrzej Duda zainaugurował narciarski maraton slalomowy (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak

Rozpoczął się dwunastogodzinny slalom maraton w Zakopanem. Drużynie mistrzów przewodniczy Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Założeniem jest pobicie Rekordu Polski w 12-godzinnym Slalom Maratonie.

Celem zawodów jest nie tylko uzyskanie najlepszego wyniku sportowego poprzez pobicie rekordu ustanowionego w roku poprzednim, ale też, a właściwie przede wszystkim, integracja środowiska narciarskiego oraz wsparcie charytatywne działalności Fundacji Handicap Zakopane, zajmującej się sportową rehabilitacją osób z niepełnosprawnością umysłową oraz fizyczną.

Od trzech lat Honorowym Kapitanem drużyny jest Prezydent Andrzej Duda, który rozpoczyna zawody i wraz z najlepszymi alpejczykami przejeżdża pierwsze kilometry.

- W imieniu swoim, mieszkańców i wszystkich tu zgromadzonych chciałem przywitać Pana Prezydenta w naszym polskim, zakopiańskim i góralskim domu. Zawsze jesteśmy zaszczyceni, gdy przyjeżdża Pan do naszej góralskiej rodziny. Zawsze jesteśmy dumni, że możemy tutaj Pana gościć. Jesteśmy pewni, że jest Pan naszym Prezydentem i daje nam gwarancję zachowania tych wartości, które są dla nas najważniejsze – wiary, tradycji, patriotyzmu, miłości do Ojczyzny i do potrzebujących pomocy. Dziękujemy, że jest Pan z nami i z tymi, którzy tej pomocy potrzebują - witał Andrzeja Dudę burmistrz Leszek Dorula.

- Dziękuję za zorganizowanie po raz kolejny tego spotkania, które ma wspomóc codzienną pracę Fundacji przez cały rok. Dzięki temu jest możliwe organizowanie zajęć rehabilitacyjnych i sportowych, które są tak bardzo ważne i potrzebne. Wszyscy jesteśmy wdzięczni. To jest najwspanialszy gest i dar, jaki sporowiec przez wiele lat startujący w mistrzostwach i igrzyskach może dać, kiedy już ukończy karierę - nie tylko żyć dla siebie, ale także dać coś z siebie innym - odpowiedział Prezydent RP. Andrzej Duda dziękował także wszystkim uczestnikom, zawodnikom i organizatorom: - To jest zawsze niezwykle miłe spotkanie, także dla mnie, móc z Państwem być, jeździć na nartach i rozmawiać. Ogromnie dziękuję za ten niedzielny wysiłek - dodał.

Na Polanie Szymoszkowej rozpoczęło się też charytatywne ściganie dla każdego. Za każdy przejazd amatora lub zawodowca po slalomach - Sponsor Główny PZU dokona wpłaty na rzecz małych narciarzy z niepełnosprawnością.

To jedyne zawody OPEN, w których może wsiąść udział każdy - bezpłatnie pojechać wiele przejazdów po slalomie i pobić rekord trasy. Każdy przejazd wspiera narciarzy z niepełnosprawnością trenujących z Fundacją HANDICAP Zakopane.

Zawody poprzedziło oficjalne przedstawienie zawodników i wręczenie im numerów startowych, którego dokonała Prezes Fundacji Handicap Małgorzata Tlałka-Długosz. Po części oficjalnej na stoku pojawili się przedzjeżdżacze: ks. Mariusz Dziuba - proboszcz Parafii Św. Krzyża, przyjaciel Fundacji Handicap Zakopane oraz podopieczni Fundacji i medaliści Olimpiad Specjalnych. Natomiast pierwszym zawodnikiem na trasie 12h Slalom Maratonu był kapitan drużyny Prezydent Andrzej Duda. W zawodach wzięli udział również Minister Zdrowia Łukasz Szumowski oraz doradcy Prezydenta RP Piotr Nowacki i Rafał Kos, a także Starosta Tatrzański Piotr Bąk.

W oficjalnym otwarciu i dopingowaniu zawodników uczestniczyli ponadto Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zastępcy Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica i Tomasz Filar, Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura oraz przedstawicielka głównego sponsora zawodów Dorota Macieja – Członek Zarządu PZU Życie S.A.

Dotychczasowy rekord to 698 kilometrów ustanowiony w poprzedniej edycji w 2019 roku. W bicie rekordu zaangażowana jest drużyna składająca się z najlepszych zawodników, trenerów i instruktorów w narciarstwie alpejskim od lat 70-tych do dziś.

organizatorzy, pk, zdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
janek18:51, 26 lutego 2020
Prezydent bliżej ludzi -i tak ma być!!!Każdy jego udział w jakiejkolwiek akcji przysparza mu popularności-i dobrze!!Marzeniem byłoby zwycięstwo w pierwszej turze-z korzyścią dla kraju i oszczędniej dla budżetu.
Heman M.22:30, 28 stycznia 2020
Co za wyczyn? Ludzie biegają ultramaratony przez 300km a tu sztafeta narciarska przez 12 godzin. To wprawny warszawiak na Kaniówce albo Litwince połyka takie rekordy :)
Gorol nie ślepy07:10, 27 stycznia 2020
Jak niepełnosprawni protestowali to się nie pokazał i nie wypowiadał
Teraz zabrali kasę fundacji dla niepełnosprawnych a oooon ma czelność się w takich zawodach pokazywać,
Dobrze chociaż że jeździł na nartach a nie sędziował
Andrzej17:29, 26 stycznia 2020
Tylko Andrzej Duda i to w pierwszej turze.
Baca17:05, 26 stycznia 2020
Kidawa powinna zniesc akcyze na gaz i olej opalowy na Podhalu;;;
odrobinka14:04, 26 stycznia 2020
do Robert Pani Kidawa ma rację dzieci w Nowym Targu kolejny dzień w dychają ten syf a mimo to słoneczko nam przyświeca
stan13:40, 26 stycznia 2020
Trzeba się było uczyć to może też bylibyście kimś. Każdy ma prawo do wypoczynku, każdy ma prawo być w Zakopanem.
@Robert13:25, 26 stycznia 2020
Zobacz mapy z pomiarami jakości powietrza w Polsce - może pojmiesz, co miała na myśli..
Robert12:30, 26 stycznia 2020
Kidawa Błońska mówi że w Polsce dzieci z racji smogu nigdy nie widziały słońca a na zdjęciach widać że słońce świeci? Ktoś mi to wyjaśni? Zdjęcia słaszowano czy Kidawa Błońska to drugi Komorowski? A tak na serio to Duda musi wygrać wybory bo jak nie to PO znów będzie kraść na vacie miliardy.
zakopianczyk12:25, 26 stycznia 2020
Jak nie jeden to drugi przyjezdza, a kto rzadzi krajem???!!!!
Ja tylko przejazdem12:05, 26 stycznia 2020
Nic interesujacego na świecie się nie dzieje, na Bliskim Wschodzie spokój, żadna epidemia z Chin nam nie grozi, KE nie wystąpiła do TSUE w sprawie reformy systemu sadownictwa, to prezydent i premier mogą się zabawić w Zakopanem i polansować w ramach nie prowadzenia kampanii wyborczej. Oczywiście wyjazdy opłacili z własnych, skromnych mająteczków...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas