Miejskie budynki bez ogrzewania gazowego. Brak dywersyfikacji niepokoi radnego - podhale24.pl
Piątek, 02 czerwca
Imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny
Nowy Targ
Clouds
18°
Wiatr: 11.52 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
18°
Wiatr: 11.088 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
18°
Wiatr: 11.772 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
19°
Wiatr: 12.096 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
24°
Wiatr: 11.052 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
17°
Wiatr: 11.052 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
70 %
Nowy Targ
60 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
02.02.2020, 17:13 | czytano: 5734

Miejskie budynki bez ogrzewania gazowego. Brak dywersyfikacji niepokoi radnego

NOWY TARG. - Czy umowa z dostarczycielem gazu została wypowiedziana definitywnie? Czy w razie problemów z ogrzewaniem ciepłem z MPEC istnieje możliwość chociażby czasowego powrotu do ogrzewania gazowego? - pyta Marek Fryźlewicz.

arch. Podhale24
arch. Podhale24
Radny nawiązując do wykonanego w ub. roku przełączenia ogrzewania gazowego kilku budynków - w tym Urzędu Miasta i Szkoły Podstawowej nr 1 na ogrzewanie sieciowe w MPEC, poprosił o informację związane z wypowiedzeniem umowy na dostarczanie i przesył gazu z PGNiG lub innym operatorem.

- Czy umowa została wypowiedziana definitywnie? Czy w razie problemów z ogrzewaniem ciepłem z MPEC istnieje możliwość chociażby czasowego powrotu do ogrzewania gazowego? - pyta Marek Fryźlewicz. Radny chciał wiedzieć także, czy urządzenia związane z ogrzewaniem gazowym - piec i osprzęt - zostały zdemontowane i "co się z nimi teraz dzieje".

- Umowy na dostarczanie paliwa gazowego, tak w Urzędzie Miasta, jak i w Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Targu były umowami na czas określony, których termin obowiązywania upłynął z końcem 2019 roku. Nowe umowy nie zostały zawarte, w związku z podłączeniem do sieci ciepłowniczej MPEC Nowy Targ Sp. z o.o. i na chwilę obecną ogrzewanie z MPEC jest jedynym źródłem ogrzewania, tak jak przez ostatnie 20 lat ogrzewanie gazem było również jedynym źródłem ogrzewania budynków - odpowiada burmistrz.

- Jeżeli chodzi o urządzenia (piece gazowe) w Urzędzie Miasta, nie zostały one zdemontowane i pozostają na stanie Urzędu, natomiast z informacji przekazanej przez dyrektora szkoły, wynika że w tamtejszym budynku jeden z pieców już pół roku temu zepsuł się i został zlikwidowany, natomiast drugi piec nie będzie likwidowany, zostanie na stanie szkoły do ewentualnego wykorzystania. W tutejszym urzędzie gazomierz został zdemontowany w 31 grudnia 2019 roku, a w szkole będzie zdemontowany początkiem bieżącego roku. Rezygnacja z utrzymania przyłącza nastąpiła z uwagi na wysokie koszty jego utrzymania tj. ok. 1 500 zł brutto/miesięcznie stałych opłat (opłata dystrybucyjna 1 353 zł, abonament 148,83 zł) plus koszty gazu oraz konserwacji pieców - dodaje Grzegorz Watycha.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Energetyk22:28, 5 lutego 2020
Jak na światłych obywateli z "miasta" poziom wielu komentarzy pozostawia wiele do zyczenia. Podstawowa prawda to fakt, że pbezpośrednim źródłem smogu nie jest to co się spała ale to w jaki sposób. Można bezpiecznie spalać węgiel, drewno czy olej opałowy czy odpady, ale spalanie paliw stałych w paleniskach domowych jest potencjalnym źródłem smogu. Powinien być jak najszybciej wprowadzony całkowity zakaz spalania paliw stałych w kotłach domowych. Miasto Nowy Targ powinno przejść na ciepło z nowoczesnej lokalnej elektrociepłowni na paliwa z odpadów we współspalanie z węglem skojarzonej z
geotermią, inwestowanie w sieć cieplną jest ze wszech miar słusznym działaniem, jednak musi być wsparte dzualaniami zmierzającym do jak najszybszej udowy elektrociepłowni na paliwa z odpadów wykorzystując ciepło z geotermii. Równocześnie powinna być kontynuowana gazyfikacja Podhala, oraz inwestowanie w OZE takie jak elektrownie wodne, fotovoltaika, pompy ciepła, Cuepło z elektrociepłowni powinno być najtańsze i śmiało wygra cenowo z innymi źródłami ciepła. Komunikacja to kolejne źródło smogu tu jest jaskółka w postaci budowy nowej drogi ekspresowej, wymiana taboru samochodowego, inwestowanie w kolej. Niestety do budowy nowoczesnej elektrociepłowni na paliwa z odpadów podchodzimy jak do jeża. Walczący ze smogiem wykorzystajcie swoją energię do lobbowania na rzecz budowy elektrociepłowni na paliwa z odpadów RDF w Nowym Targu i o zakaz spalania paliw stałych w indywidualnych paleniskach na paliwa stałe
Smród uliczny17:50, 3 lutego 2020
Dokładnie i ten komin zasmradza bloki już nie w sezonie grzewczym ale przez cały rok
zamiast wielu kominów11:49, 3 lutego 2020
A czy przypadkiem w elektrociepłowni nie jest jeden zbiorczy komin z założonym filtrem/filtrami?
gaz na ulicy11:34, 3 lutego 2020
Tak czy owak zapłacą mieszkańcy. Pytam dlaczego podwójnie wynagradzany jest Waldemar Wojtaszek? Raz z wysokiej pensji wiceburmistrza m. in. za nadzór nad MPCEM a drugi raz za zasiadanie w radzie nadzorczej MPECu. Osobna para kaloszy to pieniądze dla Watychy za radę nadzorczą Geotermii. Watycha z Wojtaszkiem widać napachać się nie mogą.
leming doskonały11:29, 3 lutego 2020
Podłączenie budynków miejskich do sieci ciepłowniczej MPEC, wg mnie, ma jeden cel - zmniejszyć koszty podłączenia MPEC-u do Geotermii Podhalańskiej - choć w sumie, to my za to w podatkach zapłacimy. Indywidualny odbiorca ciepła z sieci MPEC będzie miał "korzystniejszą" opłatę a i przyszły kompleks - Termy Nowotarskie, będą się mogły w niskich kosztach podłączyć do sieci geotermalnej - wszak kilkaset metrów, to nie kilka kilometrów.
Elo07:46, 3 lutego 2020
Watycha w tych działaniach wykazuje się dużym chaosem i naiwnością dziecka. Jaka to władza która daje taki przykład zamiany gazu na węgiel ? W ogóle nie promuje się gazu a nawet używa argumentów o szkodliwych wyziewami. Watycha się pogubił i coraz bardziej pokazuje że urzędem rządzi przypadek
Arrrrrr21:44, 2 lutego 2020
Tak dla przypomnienia od 5 lat burmistrzem jest Grzegorz Watycha. Porównywanie go do Marka Stanisława może go obrażać. Tak więc chyba lepiej prowadzić tą retorykę z Krzywej 1?
perfidia cwaniaka20:50, 2 lutego 2020
Mareczek /.../ 19 lat i nie załatwił nic by zmienić sytuacje i podrzucił kukułcze jajco Watysze , a teraz go rozlicza po katolicku ze swoich zaniedbań . To jest uczciwe podejście do rządzenia . Odkrywa swój charakterek .
abc19:52, 2 lutego 2020
do sympatyków gazu - czytać o kosztach stałych czyli ...Rezygnacja z utrzymania przyłącza nastąpiła z uwagi na wysokie koszty jego utrzymania tj. ok. 1 500 zł brutto/miesięcznie stałych opłat (opłata dystrybucyjna 1 353 zł, abonament 148,83 zł) plus koszty gazu oraz konserwacji pieców - dodaje Grzegorz Watycha.
no i pozamiatane!!!
złotówka19:19, 2 lutego 2020
a po co ? *** awarii nie planują
sąsiadIII.19:00, 2 lutego 2020
Kierdzioł jak zwykle aktywny jest, a miał 18 lat na alternatywne rozwiązania i i nie zrobił nic, a teraz po***.
gaz,gaz18:41, 2 lutego 2020
hahahahahaha a dalej bedziem patrzeć
Burok18:37, 2 lutego 2020
Tak , zostawić w szkole gaz i jeszcze zalożyć piec do palenia szyszkami . W razie czego zrobi się uczniom wycieczkę do lasu i nazbierają szyszek na zimę :)
Ekoleśnik18:08, 2 lutego 2020
To jest nowatorski trend ekologiczny. Cała Polska wymienia kotły węglowe na gazowe. Watycha wymienia kotły gazowe na ciepło pozyskiwane z miału węglowego. Teraz ciepłownia będzie dymić cały rok żeby urzędasom wodę podgrzać.
zeb17:31, 2 lutego 2020
Z tego co wiem to Pan Fryźlewicz tez nie ma 2 pieców na różne źródła zasilania w chałupie.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas