Radny nawiązując do wykonanego w ub. roku przełączenia ogrzewania gazowego kilku budynków - w tym Urzędu Miasta i Szkoły Podstawowej nr 1 na ogrzewanie sieciowe w MPEC, poprosił o informację związane z wypowiedzeniem umowy na dostarczanie i przesył gazu z PGNiG lub innym operatorem.
- Czy umowa została wypowiedziana definitywnie? Czy w razie problemów z ogrzewaniem ciepłem z MPEC istnieje możliwość chociażby czasowego powrotu do ogrzewania gazowego? - pyta Marek Fryźlewicz. Radny chciał wiedzieć także, czy urządzenia związane z ogrzewaniem gazowym - piec i osprzęt - zostały zdemontowane i "co się z nimi teraz dzieje".
- Umowy na dostarczanie paliwa gazowego, tak w Urzędzie Miasta, jak i w Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Targu były umowami na czas określony, których termin obowiązywania upłynął z końcem 2019 roku. Nowe umowy nie zostały zawarte, w związku z podłączeniem do sieci ciepłowniczej MPEC Nowy Targ Sp. z o.o. i na chwilę obecną ogrzewanie z MPEC jest jedynym źródłem ogrzewania, tak jak przez ostatnie 20 lat ogrzewanie gazem było również jedynym źródłem ogrzewania budynków - odpowiada burmistrz.
- Jeżeli chodzi o urządzenia (piece gazowe) w Urzędzie Miasta, nie zostały one zdemontowane i pozostają na stanie Urzędu, natomiast z informacji przekazanej przez dyrektora szkoły, wynika że w tamtejszym budynku jeden z pieców już pół roku temu zepsuł się i został zlikwidowany, natomiast drugi piec nie będzie likwidowany, zostanie na stanie szkoły do ewentualnego wykorzystania. W tutejszym urzędzie gazomierz został zdemontowany w 31 grudnia 2019 roku, a w szkole będzie zdemontowany początkiem bieżącego roku. Rezygnacja z utrzymania przyłącza nastąpiła z uwagi na wysokie koszty jego utrzymania tj. ok. 1 500 zł brutto/miesięcznie stałych opłat (opłata dystrybucyjna 1 353 zł, abonament 148,83 zł) plus koszty gazu oraz konserwacji pieców - dodaje Grzegorz Watycha.
s/
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas
geotermią, inwestowanie w sieć cieplną jest ze wszech miar słusznym działaniem, jednak musi być wsparte dzualaniami zmierzającym do jak najszybszej udowy elektrociepłowni na paliwa z odpadów wykorzystując ciepło z geotermii. Równocześnie powinna być kontynuowana gazyfikacja Podhala, oraz inwestowanie w OZE takie jak elektrownie wodne, fotovoltaika, pompy ciepła, Cuepło z elektrociepłowni powinno być najtańsze i śmiało wygra cenowo z innymi źródłami ciepła. Komunikacja to kolejne źródło smogu tu jest jaskółka w postaci budowy nowej drogi ekspresowej, wymiana taboru samochodowego, inwestowanie w kolej. Niestety do budowy nowoczesnej elektrociepłowni na paliwa z odpadów podchodzimy jak do jeża. Walczący ze smogiem wykorzystajcie swoją energię do lobbowania na rzecz budowy elektrociepłowni na paliwa z odpadów RDF w Nowym Targu i o zakaz spalania paliw stałych w indywidualnych paleniskach na paliwa stałe