Czarny Dunajec ma nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Radni przegłosowali 350 poprawek - podhale24.pl
Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
60 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
20.02.2020, 10:21 | czytano: 4836

Czarny Dunajec ma nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Radni przegłosowali 350 poprawek

Po dziewięciu latach przygotowań i ośmiu godzinach debaty podczas ostatniej sesji Rady Gminy Czarny Dunajec, uchwalono nowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Dokument ten uważany jest za najważniejszy akt, który wskazuje kierunki rozwoju gminy na najbliższe kilkanaście lat.

Fot. Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu
Fot. Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu
Podczas ostatniej sesji radni głosowali nad 350 uwagami wniesionymi przez mieszkańców, właścicieli firm, przedsiębiorstw i instytucji.

Jak wyjaśnia Tadeusz Czepiel, przewodniczący Rady Gminy, pierwszym krokiem było wyłonienie firmy, która wykona dla gminy koncepcje, pomoże zorganizować konsultacje społeczne, a następnie ostatecznie opracuje Plan Zagospodarowania Przestrzennego. W przetargu wybrano ofertę jednej z krakowskich firm architektonicznych, która za pół miliona złotych podjęła się zadania.

Jak wyjaśnia przewodniczący czarnodunajeckiej rady, zdecydowano się na tzw. ostrożnościowy sposób w trakcie debaty rady gminy nad uwagami do planu. Wszystko po, to żeby służby wojewody, które ostatecznie opiniują uchwałę nie zakwestionowały jej. Dlatego właśnie radni z Czarnego Dunajca każdą uwagę wniesioną do planistycznego dokumentu głosowali oddzielnie.

- Łącznie było to 350 uwag i wniosków – mówi przewodniczący Czepiel.- Na podstawie wcześniejszej pracy komisji urbanistycznej powołanej przez wójta, a złożonej ze specjalistów, radni mieli większą wiedzę, które wnioski mogą być uwzględnione, a które nie mają w ogóle racji bytu i zostaną zakwestionowane przez inne służby i instytucje, które opiniują cały dokument. W przygotowaniu dokumentu biorą przecież udział m.in. Konserwator Ochrony Zabytków, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Wody Polskie itd. W przyszłości możliwe jest też wprowadzenie punktowych zmian w uchwalonym obecnie dokumencie. Na pewno ten przyjęty rozwiąże problemy zabudowy w naszej gminie na 2-3 pokolenia.

Najwięcej wniosków wniesionych do nowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego wnieśli sami mieszkańcy i związane one były z rozwojem terenów pod zabudowę indywidualną. Czarnodunajczanie chcieli powiększać tereny pod budowę nowych domów. Brane były też pod uwagę projekty rozbudowy dróg dojazdowych do działek, kanalizacji, sieci wodociągowej i wreszcie planowanej w najbliższych latach gazyfikacji gminy.

Obecnie Planem Zagospodarowania Przestrzennego zajmują się służby prawne Wojewody Małopolski. Jeżeli nie będą one miały żadnych zastrzeżeń do dokumentu w ciągu 14 dni powinien być już obowiązującym.

js/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Mateusz16:37, 21 lutego 2020
A kiedy nowy plan dla Gminy N. Targ ?
920:07, 20 lutego 2020
9 miesięcy w Bukowinie na WZ? to chyba ze znajomościami. Ja czekalem rok ponad. Ciagle tam kogoś nie ma odpowiedzialnego za te sprawy.
Ciemniak18:41, 20 lutego 2020
Ogólnie to @arch inteligencją nie grzeszy bo nawet nie wie tego, że MPZP to kłopot i obwarowania przepisami a za WZ jeszcze kiedyś zatęskni.
Don Pedro17:06, 20 lutego 2020
Do arch: Nie wiem w czym przejawia się mój prymitywizm? Idąc twoim tokiem myślenia powinienem się cieszyć, że na ulicach jest asfalt, anie kocie łby...
arch13:15, 20 lutego 2020
Ale jesteście prymitywni. Zapraszam to gminy Bukowina Tatrzańska gdzie takiego planu nie ma (poza niewielkimi fragmentami). To jest dopiero paranoja gdy na WZ trzeba czekać 9 miesięcy.
dunajcanin11:51, 20 lutego 2020
Progów na Kmietowicza i kantora nie zamontują bo jest to nie opłacalne. Tak argumentował to wójt i sołtys formalnie wysłanych pismach.
Don Pedro10:35, 20 lutego 2020
Wzięli się za plan zagospodarowania przestrzennego... a głupich progów zwalniających na Kantora i Kmietowicza nie potrafią zamontować. Strach iść, bo rajdowcy zapieprzają tymi ulicami jak szaleni. Publicznych koszy na śmieci przy ulicach też nie ma, bo przecież jak przyjadą wycieczki, to właściciele posesji posprzątają cudze śmieci ze swoich ogródków.
PS W ramach planu trzeba by wybudować kolejne lodowisko, które będzie stało bezużyteczne przez większość roku, albo inną skocznię narciarską...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas