Poniedziałek, 03 sierpień 2020, Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema
Jabłonka i okolice
Clouds
22°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 43
Rain
15°
Wiatr: 17.712 km/h Wilgotność: 77
Clouds
24°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 43
Clouds
26°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 47
Clouds
26°
Wiatr: 13.788 km/h Wilgotność: 42
Clouds
21°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 43
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
10.03.2020, 17:08 | czytano: 2175

Muzeum Palace zaprezentuje historię regionu i przybliży sylwetki wybitnych Podhalan

Fot. UMWM

W urzędzie marszałkowskim w Krakowie został podpisany list intencyjny, dzięki któremu powstanie całkiem nowe muzeum, poświęcone m.in. okupacyjnej historii Podhala.

Dokument podpisali marszałek Witold Kozłowski, wiceburmistrz Zakopanego Tomasz Filar oraz dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem Anna Wende-Surmiak.

Wybudowana w 1930 roku willa Palace to jeden z najważniejszych obiektów małopolskiego męczeństwa. W okresie II wojny światowej służyła hitlerowskiemu okupantowi za siedzibę Komisariatu Policji Granicznej. Znajdowały się tam m.in. gabinety przesłuchań i cele więzienne, gdzie przetrzymywano, torturowano i mordowano setki działaczy ruchu oporu z całego regionu. Po wojnie budynek przez wiele lat czekał na właściciela, który w odpowiedni sposób uszanuje jego historyczną rolę. Taka szansa nadarzyła się w 2017 roku wraz z nabyciem obiektu przez Gminę Miasta Zakopane. Teraz, dzięki wsparciu Zarządu Województwa Małopolskiego willa Palace zostanie przekształcona w muzeum. Obiekt będące czymś więcej niż miejscem pamięci o męczeństwie.

Podpisany dziś list intencyjny to efekt współpracy Zarządu Województwa Małopolskiego z Gminą Miasta Zakopane w sprawie utworzenia w budynku Palace nowego muzeum.

- Zabytkowy obiekt Palace to jedno z miejsc szczególnie doświadczonych przez historię. To właśnie tutaj setki mieszkańców Podhala dawały przykład przywiązania do najważniejszych dla Polaków wartości, poświęcając za nie swoje zdrowie i życie. Utworzenie w budynku Palace muzeum, to odpowiedni sposób, by należycie upamiętnić ich ofiarę - mówi marszałek Witold Kozłowski.

Muzeum Palace będzie dokumentować nie tylko wojenne męczeństwo, ale również pokazywać historię regionu, gór oraz wybitnych ludzi z nimi związanych. Dlatego też w procesie tworzenia nowej placówki uczestniczy Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. To instytucja w sposób szczególny predystynowana do gromadzenia i trwałej ochrony dóbr kulturalnego dziedzictwa Podhala, posiadająca odpowiednie kadry, wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Ekspozycja w budynku Palace będzie jednocześnie cennym uzupełnieniem istniejących w oddziałach Muzeum Tatrzańskiego wystaw.

Źródło: UMWM, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Konfederacja Tatrzańska16:36, 11 marca 2020
Mam nadzieję, że znajdzie się godne miejsce - obok Kurierów Tatrzańskich i żołnierzy ZW -AK , dla członków KONFEDERACJI TATRZANSKIEJ z katowanym bestialsko w Palace Naczelnikiem: Augustynem Suskim. Cześć i chwała Bohaterom!
Krakowianin z Orawy12:44, 11 marca 2020
Nie zapomnijcie o Jozefnie Mikowej,!!!!! bo Orawę ciągle pomijacie.
Spraw jest wiele19:57, 10 marca 2020
Panie Marszałku, nadal czekamy na rozsądną lokalizację mostu pomiędzy drogami nr 964 i 79.
Tadeusz Morawa syn żolnierza AK-WiN19:30, 10 marca 2020
Super!!!!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij