Wtorek, 11 sierpień 2020, Imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji
Szczawnica i okolice
Clouds
27°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 41
Clouds
25°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 41
Clouds
27°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 41
Clouds
28°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 39
Clouds
28°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 41
Clouds
26°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 41
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
24.03.2020, 19:14 | czytano: 9016

Nowe ograniczenia w związku z pandemią. Zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu

Polska coraz mocniej broni się przed koronawirusem. Nowe ograniczenia zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można spotykać się z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostajemy w stałym pożyciu.

Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.

- Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem - mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Jesteśmy zaniepokojeni i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia. Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków i ograniczenia fali epidemii.

Premier i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o wprowadzonych ograniczeniach, które będą obowiązywać od 25 marca. Oto one:

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności. Masz prawo do załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Źródło: Kancelaria Premiera, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
B.09:32, 27 marca 2020
Pomijając fakt oczywisty,że powinniśmy uważać ,ograniczać wszelkie spotkania i ryzyko to te ograniczenia nie mają podstawy prawnej. Jak się dobrze przyjrzeć to typowe działania obecnego rządu ! W między czasie wprowadzą wiele dziwnych rzeczy,które będą obowiązywać później i dopiero będą jaja.Oczywiście sympatycy tego nie widzą bo pewnie nie wiedzą o co chodzi .Szkoda,że nie żyjemy w państwie gdzie syatem prawny działa.
Jonny D.06:24, 26 marca 2020
@ Przerazony
Miejsce Polaków jest w Polsce, teraz widać jak ważne są państwa narodowe.

Ja się obawiam, że do Polski zwozi się tych którym wydawano polskie obywatelstwa w państwie położonym w Palestynie.
Przerazony19:22, 25 marca 2020
Dla mnie głupota to że ściągają tyłu Polaków do Polski teraz. Za chwilę będziemy mieć mega bezroboci. Po za tym powinni zabronić teraz pracy wszelkim firma budowlanym, remontowym. Jeżdżą całymi ekipami od domu do domu. Będą roznosić dziadostwo.
:( smog16:13, 25 marca 2020
Jeden plus tej paniki.Co najmniej osiemdziesiąt procent mniej aut na drodze, nie ma smogu(czepiają się ,,kopciuchów,, kopcą jak kopciły bo zimno).
nogaty15:04, 25 marca 2020
Gdy by nie było internetu,tel. ,,komórek,, jakiejś dziwnej polityki, tego wirusa(grypy)nawet nie zauważylibyśmy,życie toczyło by się normalnie,(,,hiszpanka,, na początku dwudziestego wieku) nie było by paniki.
leming doskonały09:46, 25 marca 2020
koronawirus "hula" w najlepsze, nakręcanie paniki jeszcze nie osiągnęło apogeum a już zaczynają się bankructwa firm - akcje spółek skarbu państwa - srebra rodowe - tych z górnej półki lecą na łeb i szyję (nie tylko w Polsce ale i w Europie i świecie) i teraz zadajcie sobie pytanie kto i za jakie pieniądze (wirusodolary - wirusoeuro ) je przejmie ???
WI RUS09:27, 25 marca 2020
Kochani moi fani
Nie jest dobrze ;(
Mówić że jest dobrze
Kiedy jest niedobrze
Bo działa to "na złość"
Usypiając CZUJNOŚĆ :
MĄDRZY I GODNI !
BĄDŹMY ROZTROPNI
KORA -to taki WRÓG
PRZECHODZI CHOĆ
NIE MA NÓG !
rozmowa kontrolowana06:55, 25 marca 2020
Przecież to jest - stan wyjątkowy - tylko wprowadzany
premiera "widzi mi się". Bez żadnej podstawy prawnej premier wprowadza ograniczenia jak w stanie wyjątkowym. Byle tylko nie był to właśnie stan wyjątkowy, bo wtedy będą zagrożone wybory. I o to tylko chodzi.
To dopiero początek manipulacji ludzkością.
Mi23:44, 24 marca 2020
Orwellowska wizja świata.
M.23:15, 24 marca 2020
Czytam niektóre wypowiedzi ze zdumieniem. Zamykają na czas pandemii wielkie światowe fabryki w obawie o swoich pracowników. Chronią ludzi, dbają o to aby mogli wrócić do pracy zdrowi. Ograniczenia mają NAS chronić, aby nie było powtórki z Włoszech czy Hiszpanii. Czy wyście ludzie zwariowali? Nie wytrzymacie bez wyjścia kilku tygodni? I nie bardzo rozumiem, co ma PIS do koronawirusa. Sami go wyhodowali?
mm22:23, 24 marca 2020
wtop, jakie kilkadziesiąt, choroba zakaźna to nie wypadek samochodowy, dziś jest 10, za tydzień będzie 100, za dwa tygodnie 10000. Porównanie do grypy nietrafione, wiesz, że 15-latek chory na COVID-19 ma mniejszą szanse na przeżycie niż 60-latek chory na grypę?

Ta choroba we Włoszech, kraju ze znacznie lepszą służbą zdrowia, ma śmiertelność na poziomie 7%. Jeśli nic byśmy nie zrobili i dopuścili do sytuacji, że zarazi się każdy Polak w krótkim czasie, to przy śmiertelności 7% umarło by nas ponad dwa i pół miliona! Do tego wszystkie szpitale byłyby przepełnione i ludzie zaczęliby umierać z powodu chorób i wypadków które nie powinny być śmiertelne tylko dlatego że nie byłoby dla nich łóżek i lekarzy. Nawet najbardziej optymistyczne scenariusze z Korei, gdzie sytuacja na razie jest pod kontrolą, wskazują na ok. 1% śmiertelności, więc mówimy o ponad 350 000 ofiarach w skali kraju. Powtarzam, jeśli cały kraj się zarazi, trzysta pięćdziesiąt tysięcy śmierci to nieprawdopodobnie optymistyczny scenariusz. Jak te liczby się porównują do twoich statystyk?
z Podhala...22:14, 24 marca 2020
Czyli w autobusie może być 35 osób na małej powierzchni a w Kościele tylko 5 ?.
Przecięż to się kupy nie trzyma podobnie jak ten cały koronawirus .
Ewa22:12, 24 marca 2020
Opamiętajcie się czy nie słuchacie co się dzieje we Włoszech, Hiszpanii.za 2 tygodnie może tak być u nas.bedziemy umierać na ulicy po domach.tam nie nadążają z ich paleniem .a nas kto będzie grzebał bo spalić to chyba nie ma gdzie.siedzcie w domach jak tylko możecie
Dramat21:50, 24 marca 2020
Dramat co się teraz dzieje.Za niedługo zabronią nam samodzielnie myśleć..Jeszcze chwila a ograniczą ludziom dostęp do pieniędzy i żywności!Skandal!
maik kiam21:41, 24 marca 2020
Do @wtop. Zanim zaczeniesz się wypowiadać, to może najpierw pasowałoby trochę poczytać, przeanalizować dostępne ogólnie statystyki co do tej choroby i trochę pomyśleć? Internet nie służy tylko do klepania głupot, serio jest dużo dostępnej wiedzy, starczy się zainteresować i poświęcić troszkę czasu... Do czego gorąco namawiam.
dżok21:37, 24 marca 2020
Jeszcze powinni zabronić januszom, co żydzą 50 groszy na paczkę chusteczek, plucia i smarania na chodniki. Nie dość, że wygląda to obleśnie, to jak który ma wirusa, to potem ta ślina wysychając będzie parowała... razem z tym wirusem :-/ Nie mówiąc, że na podeszwach można to g*** zanieść do domu.
wtop21:03, 24 marca 2020
w wypadkach drogowych ginie rocznie w Polsce około 4 tys osób na zwykłą grypę /powikłania/ około 300, z powodu smogu 45 tys na koronawirusa kilka kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt i to jeszcze na powiązane z w/w,Nie możemy się zamrozić ,zamknąć produkcję bo to będzie jeszcze większa tragedia i ona już się powoli zaczyna.
Miastowa20:41, 24 marca 2020
Czy ważny przypadek to też kupienie sobie jeansów w Nowym Targu w rynku?
wzrokowiec,20:38, 24 marca 2020
gadające głowy zarabiają na chleb z masłem sącząc ludziom truciznę z ekranu.Opamiętajmy się , używajmy rozumu.
drwal20:31, 24 marca 2020
reprezentujemy coś w rodzaju zbiorowego idioty nawet nie wiejskiego głupka który ma swój własny barwny świat tylko kompletnego idioty ,któremu można wmówić absolutnie wszystko. Głupkowi nie można.
koronka20:25, 24 marca 2020
Podczas stanu wojennego za komuny mieliśmy większe swobody niż obecnie, ale wg rządzących obecna sytuacja nie kwalifikuje się do wprowadzenia stanu wyjątkowego - mamy nakaz siedzieć w domu, by nie stwarzać zagrożenia - rozprzestrzeniania się wirusa, ale na wybory prezydenckie mamy iść - ktoś tu cierpi na urojenia, a głupi naród to kupuje.
Burax( janusz biznesu)20:14, 24 marca 2020
Dajemy się otumanić, zacznijcie używać rozumu bo inaczej zginiemy i wcale nie od tego wirusa.
ciekawe...20:03, 24 marca 2020
Zakaz zgromadzeń? A dyrektor jednej ze szkół zarządził posiedzenie rady pedagogicznej...co tam zakaz!
Fbb119:47, 24 marca 2020
PiS sprzedał nas za paczkę fajek.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij