Wtorek, 11 sierpień 2020, Imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji
Zakopane i okolice
Clouds
27°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 39
Clouds
25°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 39
Clouds
27°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 39
Clouds
28°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 37
Clouds
27°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 39
Clouds
26°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 39
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
24.03.2020, 21:03 | czytano: 11664

Cofnięto zakaz wchodzenia do lasów w obu Nadleśnictwach

arch. Podhale24

NOWY TARG. "Naszym celem nie było zakazywanie komukolwiek korzystania z dóbr przyrody, a jedynie troska o zdrowie Naszych Gości, pracowników Nadleśnictwa i zakładów usług leśnych" - tłumaczy Roman Latoń i odwołuje wprowadzony kilka dni temu zakaz wchodzenia do lasu. Podobny krok uczyniło Nadleśnictwo Krościenko.

Decyzje o zamknięciu szlaków i parkingów leśnych na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ podjęto 21 marca br. Dziś, po trzech dniach - nadleśniczy ogłosił, że zakaz został odwołany.

"Od dnia 24 marca br. Nadleśnictwo Nowy Targ odwołuje zakaz wstępu do lasu. Naszym celem nie było zakazywanie komukolwiek korzystania z dóbr przyrody, a jedynie troska o zdrowie Naszych Gości, pracowników Nadleśnictwa i zakładów usług leśnych. Prosimy o rozsądne korzystanie z lasu, nie gromadzenie się w pobliżu parkingów, wiat turystycznych, czy miejsc ogniskowych. Życzymy Państwu dobrego wypoczynku na łonie przyrody, regeneracji sił i zwiększenia odporności. Darz Bór!" - napisał w komunikacie Roman Latoń".

W ślad za Nadleśnictwem Nowy Targ, także Krościenko uchylało zakaz wstępu do lasu. Leśnicy apelują do osób, które chcą wybrać się do lasu, by nie chodzić w grupach, nie zbliżać się do napotkanych turystów i pracowników leśnych.

Szczególnie chodzi o rejon Białej Wody i Wąwozu Homole, gdzie ścieżki są wąskie, jest wiele mostków i przejść podczas których zachowanie dystansu nie jest możliwe. Najlepiej unikać tych akurat miejsc. Przypominamy, że nadal zamknięte pozostają w Pienińskim Parku Narodowym galerie widokowe na Trzech Koronach i Sokolicy, wystawa przyrodnicza PPN w Krościenku nad Dunajcem, pawilony edukacyjne oraz zamek w Czorsztynie.

s,w/
najnowsze informacje
komentarze
haha17:41, 26 marca 2020
z tych naładowanych ujemnych jonów przeciwbakteryjnych to mam niezły ubaw ;-)
Miszcz fizykoterapii
propaganda10:23, 26 marca 2020
zdrowie jest w lesie! swieze powietrze, naladowane ujemnie jony dziala przeciwbakteryjnie!
Ekolog21:18, 25 marca 2020
Pan nadleśniczy pomylił własność z administrowaniem . Lasy są własnościa skarbu państwa !! a nie lasów państwowych czy to jasne panowie leśnicy
Nowotarzanin16:40, 25 marca 2020
Do @normal

Jak to na przekór skoro rząd wyraził na to zgodę. Poza tym od kogo ma się zarazić jeśli pójdzie na samotny spacer i przy mijamy kogoś zachowa odpowiednia odległość?
normal16:13, 25 marca 2020
To że na przekór wszystkim pójdziesz na spacer czy pojeździć na rowerze to twoje sprawa ale pamiętaj że przy tej okazji możesz przywlec to świństwo do domu i zarazić żonę, dzieci, rodziców itp. więc jeśli ci na nich nie zależy to czuj się wolny i rób na przekor rządowi.
KTT11:44, 25 marca 2020
Ktoś prowadzi świadoma lub nie dezinformację. /.../

Tak. Ty. Proszę się opanować. Moderator.
Sprawdzam Wszelkie Info11:35, 25 marca 2020
Było to złamanie prawa przez nadleśnictwa, gdzie jest prokurator?
Las nie jest własnością Lasów Państwowych, które są jedynie ich administratorem.
Wszyscy obywatele Polski mogą z nich korzystać. Las to dobro narodowe.
Obszar jest na tyle duży, że bez problemu każdy znajdzie miejsce dla siebie.
Jest to powszechne korzystanie ze środowiska na mocy ustawy o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju.
Ustawę może zmienić sejm a nie leśniczy.
W ustawie są wyraźnie określone warunki ograniczenia dostępu do lasu - w tej chwili nie ma takiej sytuacji przewidzianej ustawą.

Czyżby próba blokowania partyzantki? Czy Już mamy wojnę?
Ciekawe czy gdyby okupant wydał zakaz wejścia do lasu to partyzanci by się do tego dostosowali?
B.11:23, 25 marca 2020
Wraca mój szacunek do tego gościa .Uważajmy i bądźmy ostrożni ale przesada nie jest wskazana. Decyzja jest dobra i nikomu rozsądnemu nie zaskodzi.
Zdrówka09:13, 25 marca 2020
Brawo za odwagę bo przyznanie się do błędu wymaga odwagi.
Odwagi wymaga też protest!
Jestem za restrykcjami ale w granicach rozsądku. Zobaczycie że słońce, świeże powietrze i temperatura pomoże zwalczyć pandemię.
NTF08:56, 25 marca 2020
Poczytajcie uważnie zalecennia na stronie ministerstwa. Spacery czy uprawianie sportu nie są zabronione pod warunkiem zachowania zasad max 2 os, lub rodzina zamieszkująca razem.

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wprowadzamy-nowe-zasady-bezpieczenstwa-w-zwiazku-z-koronawirusem

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?

Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.

Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.


Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).
Goral08:50, 25 marca 2020
Do wszystkich którzy twierdzą,że jest zakaz wychodzenia z domu. Sam minister zdrowia powiedział,ze jeśli chodzi o spacery to można tylko max w 2 osoby. I jak sam stwierdził to jest dobre dla naszego zdrowia psychicznego. Słuchajcie i czytajcie ze zrozumieniem komunikaty rzadu...
Blasey08:32, 25 marca 2020
Ze strony gov.pl:

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?

Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.

Tak więc dobrze, że nadleśniczy zniósł zakaz,
kasandra07:51, 25 marca 2020
Nie pieprzcie , bo sami nie wiecie co pieprzycie. Chcecie być zdrowi to siedzcie w domach , a nie plączcie się po świecie . Takich gierojów co tak pieprzyli już dziś nie ma na świecie wśród żywych , albo dziś konają w nieludzkich warunkach na korytarzach szpitali zakaznych . Kto was ostrzega , to wy piętnujecie . nie chojrakujcie za wiele , by tak nie skończyć .Opanujcie się co nieco cwaniacy , aby miał was kto pogrzebać po ludzku i katolicku .
KTT07:34, 25 marca 2020
Ktoś najwyraźniej zakpił z burmistrza puszczając na jego profilu FB Grzegorz Watycha KWW Nasze Miasto informację zachęcającą do hasania po lesie. No chyba, że to sam Watycha?
MALO CASU KRUCA BOMBA06:25, 25 marca 2020
Brawo tak 3 mac Panie Romanie!Wczesniejsza decyzja była fatalna nie ma jak to w ciszy w lesie poczytać sobie ksiazke i psychicznie odpocząć od tej tego całego wirusa...
SPORTOWIEC06:06, 25 marca 2020
Można jezdzic na rowerze i biegac ale do dwóch osob tak wczoraj powiedział minister zdrowia.Na onet jest artykol co można a czego nie...
Tomasz Węglarczyk00:16, 25 marca 2020
No nie wiem czy na jedno wychodzi gdy leśniczy mógł bawić się w policjanta i dawać mandaty za spacer po lesie w okresie kiedy nie było zakazów Rządowych jakie wchodzą od dzisiaj ?

Czym innym jest decyzja Rządowa, a czym innym decyzja nie mająca podstaw prawnych. Nie zapominajmy lasy, zieleń, to nasze dobro narodowe do którego mamy prawo korzystania zgodnie z rozsądkiem i prawem.
mm00:03, 25 marca 2020
Nowe ograniczenia w związku z pandemią. Zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu.Przeczytajcie całość serwis gov.pl (24.03. koronowirus)
cyngiel23:29, 24 marca 2020
M.
Na miejskim FB znowu strzelili gafę. W jednym poście informują o zakazie wychodzenia z domu i cofnięciu zakazu wchodzenia do lasu.
Pomieszanie z poplątaniem.
avivat22:52, 24 marca 2020
Panie Latoń! Niechże się pan zdecyduje o co w końcu tak naprawdę panu chodzi? Bo już nie nadążam!
B22:48, 24 marca 2020
Tomku od północy za wyjście z domu zapłacisz 5000 zł. Brawo Ty
Elektryk22:41, 24 marca 2020
@Wyrocznia
I o to "Im" chodziło. Jest tak samo, ale lepiej.
Wyrocznia22:05, 24 marca 2020
Teraz jak nie będzie można wychodzić z domu bez ważnego powodu, to na jedno wychodzi.
M.21:56, 24 marca 2020
No i teraz będą tłumy na ścieżce przy Kombinackim Borze jak pogoda będzie.
Leśnik21:55, 24 marca 2020
Cofnęli zakaz wstępu do lasu bo od jutra jest zakaz wychodzenia z domu... do lasu również
Tomasz Węglarczyk21:55, 24 marca 2020
Teraz poproszę o przeprosiny tych co mnie hejtowali w kometarzach do petycji jaką złożyłem .

Moim celem było tylko zwiększenie wolnej przestrzeni od wzajemnego spotykania się ludzi a nie ograniczanie przestrzeni do parków, czy ulic.

Bardzo proszę abyśmy wszyscy unikali skupisk i szanowali przyrodę .

Dziękuje za cofnięcie decyzji, która była nielegalna .
Europejka21:46, 24 marca 2020
Tomasz Węglarczyk dziekujemy
Uowidzyniok21:34, 24 marca 2020
To odwołanie i tak na nic bo rząd wprowadził ostrzejsze ograniczenia w związku z epidemią, tak że spacery po lesie trzeba tak czy inaczej odłożyć na przyszłość.
sąsiad21:31, 24 marca 2020
chłopina się opamientoł hej
Nowotarżanin 7721:26, 24 marca 2020
No i chwała Boru :)
Renee21:19, 24 marca 2020
Dobra wiadomość. Zakaz był ewidentnie słabo przemyślany i wydany pochopnie (a przy tym nie miał mocy prawnej), więc dobrze że się z niego wycofano. Mam nadzieję, że ludzie będą korzystali z lasu z rozsądkiem i zastosują się do prośby nadleśniczego o nie gromadzenie się.
katolik21:18, 24 marca 2020
Alleluja!!! Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
biedroneczka z leśnego listeczka21:18, 24 marca 2020
Tak, trzeba chodzić bocznymi scieżkami, omijać innych ludzi z daleka, a wtedy nie będzie miał kto kogo zarazić.
Tak samo zresztą w mieście - omijać ludzi, na ile się da, no i absolutnie nie spotykać się teraz ze znajomymi.
Myślę jednak, że kto się miał zarazić, to się już pewnie zaraził. W sklepie. Bynajmniej nie w lesie :-) Takie kolejki jak dziś w Biedronie, to prawie jak za komuny.
Leśniczy21:10, 24 marca 2020
Troska o gości??Jakich. Może o kleszcze chodzi? Naszą dziurę wszyscy omijają szerokim łukiem..
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij