Woda w Dunajcu nie została skażona (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Szczawnica
Clouds
16°
Wiatr: 1.116 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
17°
Wiatr: 2.196 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
13°
Wiatr: 1.656 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.348 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
12°
Wiatr: 1.368 km/h Wilgotność: 72 %
Jakość powietrza
42 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
29.04.2020, 12:32 | czytano: 8947

Woda w Dunajcu nie została skażona (zdjęcia)

NOWY TARG. - Mamy domysły, ale nie mamy pewności - mówi prezes Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, zapytany o powód i okoliczności zanieczyszczenia potoku Biały Dunajec na wysokości szaflarzańskiej Stacji Uzdatniania Wody.

zdj. Michał Adamowski
zdj. Michał Adamowski
Okropny zapach unoszący się z wody, widoczne zanieczyszczenia, a nawet ścierwa zwierząt nie na żarty przestraszyły okolicznych mieszkańców. Zaalarmowany Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Targu zlecił badanie laboratoryjne wody oraz kontrolę wzdłuż brzegów potoku.

Inspekcja wokół samego ujęcia wody nie przyniosła odpowiedzi na pytanie o źródło zanieczyszczenia. - Mamy domysły, ale nie mamy pewności - mówi prezes MZWiK. - Przed samym jazem, który powoduje uspokojenie przepływu strumienia - deponują się wszystkie odpady. Możliwe, że zbierały się w małych ilościach przez dłuższy czas, dlatego nie były widoczne. To się zbierało i zrobiła się laguna, która śmierdzi jak osad z oczyszczalni ścieków. Wszystko to niezbyt dobrze świadczy o całej gospodarce ściekowej - dodaje Dariusz Latawiec.

Owe domysły, o których wspomniał prezes spółki to mówiąc wprost - efekt zimowych zrzutów z szamb. Z reguły nieczystości powoli spływają i zachodzą naturalne procesy w strumieniu, którego woda w Szaflarach podlega uzdatnianiu. To nie był jakiś zrzut bezpośredni, tylko proces, który trwał miesiącami i teraz ukazała się zmasowana ilość zanieczyszczeń, którą m. in. procesy gnilne utrzymywały długo na dnie potoku.

Prezes Latawiec podkreśla, że to nie są naturalne osady, ale jednocześnie uspokaja, że woda nie została skażona. - Woda jest OK, ma normalne parametry. Ona sama z siebie jest czysta. Poza tym woda ze stacji z Szaflar pobierana jest przede wszystkim na potrzeby technologiczne - Korzystamy z tego ujęcia rezerwowo i podajemy ją dla kilku domów w Szalarach, ale wszystko z ta wodą jest w porządku - zapewnia.

s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
MZWiK18:30, 3 maja 2020
Dla zainteresowanych - informacja na stronie WWW nowotarskich wodociągów.
turysta11:14, 3 maja 2020
Zastanawia mnie dlaczego ludzie od tylu lat pozwalają się tak truć.
Czy aż tak małą świadomość jest wśród Polaków czy pewnych rzeczy i osób w naszym państwie nie da się tknąć?
Naprawdę nie przeszkadza Wam, że oddychacie syfem, rzeki to szamba a w rowach leży pełno śmieci?
Mieszkaniec00:40, 3 maja 2020
XXI wiek i nie potraficie z bobrami porządku zrobić ????. Władze nie potrafią wytropić kto wypuszcza ścieki... żenada!!!
Może kary trzeba zwiększyć, lub władzę zmienić skoro sobie nie radzi?
Harnaś07:44, 30 kwietnia 2020
Biały Dunajec to nie rzeka, to kanał ściekowy .. od lat
jaga206:18, 30 kwietnia 2020
Ludzie zostawią po sobie wszystko. Najgorzej jest po weekendach , resztki jedzenia , butelek róznego rodzaju a mamuśki nawet pampersy . Każdy powinien mieć odrobinę przyzwoitości i posprzątać za sobą bo inni też chcieliby posiedzieć w czystym miejscu
antypis02:04, 30 kwietnia 2020
To na pewno były te bobry z Białki...Te same!!!
z tąd22:28, 29 kwietnia 2020
Parę lat temu w zimie informowali w mediach że w dniu tym a tym będzie latał helikopter z kamerami, różnymi pierdułami monitorując nielegalny zrzut nieczystości do Białego Dunajca.Efekt... żaden, zero trucicieli.Był Dunajec parę dni w miarę czysty.Może tak bez ostrzeżenia, z nienacka?
TuWim i tam wim22:19, 29 kwietnia 2020
Najlepiej sr. .. się w swoje gniazdo gdyż nie pamięta się dawnych czasów ułańskiej fantazji kuśnierskiej.kiedy to wpuszczano chrom do rzek a i palono odpadami ze skór. teraz nagle jak padło kuśnierstwo wszyscy stali się eko. Dlaczego wtedy nie poprawiano władzy a może wtedy władza sama była trucicieLem. może państwo sprawdzicie ziemię w pobliżu starych zakładów które upadły . czy przypadkiem nie mamy tam swoich Czarnobylów. Czy za to p.Burmistrz też ma odpowiadać? może też powinien odpowiadać za śmieci w lasach lub za pijanych kierowców ? a może też powinien odpowiadać za pomysł przekazania starego szpitala pod Wyższą Szkołę Podhalański? gdzie te ziemie pod starym szpitalem były przekazane przez starych mieszkańców dla zabezpieczenia opieki zdrowotnej regionowi Podhala. a jeśli już ku temu się nie nadają to powinny być wykorzystane dla innych funkcji jak i np. dom starców , przedszkola dla dzieci pracowników szpitala , sanatorium by zapewnić więcej miejsc pracy dla ludzi wypuszczonych juz po kierunkach medycznych i paramedycznych .pełny rozwój miasta powinien mieć plan długofalowy zapewniający rozwój ale także przyrost dla budżetu miasta .Powinno się również ustawiać automaty do zwrotów puszek lub butelek z odpowiednią ekwiwalentą pieniężną .skłoniło by to młodych ludzi do częstszej chęci oddania tego typu opakowań niż porzucanie ich po łąkach czy w ubocznych miejscach. Samo miasto mogło by na tego typu ekologii zarobić.
f1622:09, 29 kwietnia 2020
Woda w Dunajcu nie została skażona - bo przez cały rok płynie tam gnojówka. Nie da się skazić gnojowicy no chyba, że kuśnierka na nowo ruszy na Podhalu ale na to się nie zapowiada. Woda z Dunajca jest dopuszczana do sieci jest to tajemnicą Poliszynela. Ja już od dawna kupuję do picia baniaki 5 litrowe. Nie wierzę w to co podaje Watycha i Latawiec.
fan19:38, 29 kwietnia 2020
@ do KTT14:25, 29 kwietnia 2020
Pracujesz w wodociągach, że wiesz takie szczegóły, że 30%? Może sprzedasz tutaj jeszcze jakąś ciekawostkę o tych waszych wodociągach?
Wędkujący na Białym19:31, 29 kwietnia 2020
W niedzielę w godzinach porannych od potoku Zakopianka w miejscowości Zakopane po złącza Dunajca i dalej przez kilka godzin płynęła szaro- mleczna woda jakby powodziowa a jednak nie dźwignęła poziomu potoku. Teraz w korycie potoku Zakopianka i całego Białego Dunajca leży na dnie luźny szlam który lekko mącąc wodę spływa w dół z wodą. Tak to wygląda jakby jakaś oczyszczalnia czyściła jakiś osadnik albo miała awarię i dokonała zrzutu ścieku do potoków. Ilość i czas spływania tego zabrudzenia z pewnością wyklucza pojedyncze szambo no chyba że potężnego pensjonatu .... nikt mi nie wmówi że nie miało to żadnego wpływu na ekosystem tych potoków i na pewno trzeba wykluczyć bobry jak na Białce bo tam ich nie ma
s17:11, 29 kwietnia 2020
Studnie głębinowe są powysychane więc od co najmniej dwóch tygodni pijemy g z Dunajca. Trzeba to sprawdzić !!!
do KTT14:25, 29 kwietnia 2020
a ty myślisz że co pijesz właśnie tą gnojówkę z Białego Dunajca bo studnie głębinowe bawet 30 procent wody dla miasta nie zapewniają
Z miasta14:25, 29 kwietnia 2020
Nowy Targ okazuje się jest nie tylko Smogową Stolicą Polski ale jeszcze Stolicą Łajna. Tak wygląda realna rzeczywistość w czasach p. Watychy. No ale w swojej telewizji znowu powiedzą że czuć perfumami i zaproszą do strefy relaksu. W Nowym Targu wszystko na odwrót nawet relaks musi się odbywać w oparach g....a
MiKi13:33, 29 kwietnia 2020
W porządeczku - podhalańskie g**** moga płynąć dalej! Odjazd! :(
kuba13:02, 29 kwietnia 2020
pan D.Latawiec to ten co się wyśmiewał na radzie miejskiej z prywatnych studni kopanych nazywając ich dołami kloacznymi ?????
czyli w rzece :
ścieki- są ; truchła-są ; muły i osady-są; smród i zapach są;
aleeeee woda czysta jest i basta....
KTT12:57, 29 kwietnia 2020
Dziekujemy panu Fryźlewiczowi za studnie głębinowe bo inaczej już byśmy pili gnojówkę albo mieli zakręcone kurki w kranach. Obecny burmistrz to tylko od wieszania wstążek i imprezowania, nie rozwiązuje poważniejszych problemów w mieście.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas