Niedziela, 07 marzec 2021, Imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty
Szczawnica i okolice
Clear
-1°
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 51
Clear
-3°
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 51
Clear
-2°
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 51
Clear
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 69
Clouds
-3°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 72
Clear
-1°
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 51
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Dostateczna
06.05.2020, 14:00 | czytano: 6283

Przebudowa Domu Nauczyciela w Nowym Targu droższa niż zakładano

Fot. Michał Adamowski

Kilka niespodzianek czekało na firmę, która na zlecenie Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, rozpoczęła remont i przebudowę budynku Domu Nauczyciela przy ul. Królowej Jadwigi.

Etap drugi przebudowy budynku zakłada zmianę rozmieszczenia pomieszczeń na kondygnacjach oraz zmianę zagospodarowania terenu wokół budynku w celu dostosowania do potrzeb Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Na wykonawcę robót wybrano firmę remontowo-budowlaną z Nowego Targu, a koszt prac wyceniono na ok. 2,4 mln zł. Ale wkrótce po rozpoczęciu robót okazało się, że będą wyższe, bo stary budynek kryje sporo niespodzianek.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Nowotarskiego starosta Krzysztof Faber tłumaczył radnym, że powiat przekazał dodatkowych 80 tys. zł na dodatkowe prace, które trzeba zrobić. Wykonawca chce nawet więcej, bo zgłosił dodatkowe roboty na ok. 200 tys. zł, ale starostwo na razie nie chce się na to zgodzić.Budynek, jak się okazuje, nie został wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną. Gdy robotnicy rozpoczęli remont okazało się np. że trzeba wyrównać wylewki. Są tak krzywe, że w jednym pomieszczeniu różnica poziomu między jego jednym a drugim końcem wynosi nawet 10 cm. Z kolei gdy robotnicy chcieli zamontować barieroporęcze do ścian, okazało się, że zamiast z cegieł, są wymurowane z... gruzu i śmieci. Tylko zewnętrzne części ściany są z cegły, natomiast wnętrze ściany wypełnione jest odpadami budowlanymi. To wymaga dodatkowych prac.Planowany termin zakończenia prac to sierpień.

r/ zdj. Michał Adamowski
najnowsze informacje
komentarze
budowlaniec20:20, 8 maja 2020
Tak to niestety wygląda w postępowaniach przetargowych, żeby wygrać trzeba zaoferować najniższą cenę, więc wykonawca to robi, mimo, że dobrze wie o możliwych "niespodziankach", ale myśli, że gdy wystąpią to jakoś się uzasadni nagły wzrost ceny i inwestor to łyknie.
tak to widzę08:53, 7 maja 2020
Bez przesady ,2,4 ml to sporo pieniędzy.Nie ma do czego przykręcić barierek-śmiechu warte.Wylewki krzywe ?-itd...-w końcu jest to remont...!!!,czyli zmiana istniejącego stanu.Nie tak dawno,za podobną kwotę budowano w całości podobne obiekty.Nie dałbym więcej, żadnej złotówki-umowa to rzecz
święta.....
baciok@08:01, 7 maja 2020
Zgadzam się z nick Czytelnik Podhale 24
Widziały gały co brały
Robi się byle jakie na kolanie kosztorysy przetargowe
Wygrywa firma która ma wygrac
Robi się aneksy dochodzące niekiedy do 50% oferty przetargowej
Każdy zarabia
2 wyjścia; nic nie dopłacać albo niech dopłacaja Ci którzy skonstruowali ofertę i ja podpisali( ale z własnej kieszeni)
Maciej20:46, 6 maja 2020
Ekspertyza stanu istniejącego - zapisy w zatwierdzonym projekcie budowlanym, dostępnym na stronie Starostwa:"Ściany nośne - ściany murowane z cegły pełnej na zaprawie cementowo-wapiennej Stan techniczny ścian budynku jest dobry .... Ściany działowe ? murowane z cegły pełnej. Wszystkie ścianki działowe są w dobrym stanie technicznym ."
I co teraz z tym zrobić? Hm....
gorol19:31, 6 maja 2020
Mam pytanie po co i w jakim celu wybudowali ten budynek .I czemu on ma służyć.
Stary mieszkaniec18:32, 6 maja 2020
Budynek był budowany w latach 70-tych w czynie społecznym, przy udziale młodzieży i zapewne systemem gospodarczym. Pół wieku temu (!) nie obowiązywały przepisy i standardy budowlane, takie jak dzisiaj. Trudno zatem stwierdzić, jakie dokładnie kryteria były brane pod uwagę przy dopuszczeniu obiektu do użytku. Jak na tamte czasy jego stan był na pewno bardzo dobry.
Czytelnik Podhale 2416:59, 6 maja 2020
To jest pewnie firma uduś. Przystępując do przetargu powinna być wizja lokalna na podstawie której robi się wycenę . Niestety praktycznie zaniża się cenę żeby wygrać przetarg , potem pisze się aneks do umowy. Przez takich durnych cwaniaków uczciwi przedsiębiorcy nie mają szans wygrać .
Skoro firma, która zgodziła się robić po zaniżonych przez siebie kosztach, tylko po to żeby wygrać przetarg niech teraz robi za tą kasę . Osobiście nie dołożyłbym ani złotówki takiemu h... . Niech dołoży ze swoich pieniędzy , to może nauczy się jak należy pisać oferty.
Na to idą pieniądze z moich podatków więc się nie zgadzam na żadną dopłatę .
Vidok16:38, 6 maja 2020
Tak Starosto oszczędzasz Pan na dokumentacji projektowej a potem niespodzianki, wylewki i itd. Kogo Pan chcesz nabrać na te dyrdymały. Kto robił coś dla starostwa w Nowym Targu ten doskonale o tym wie.
Ale chyba Pan nie chce o niczym wiedzieć. Podobnie w PZD Pan o niczym nie wiedział. Śmiechu warte. Trzeba być z ludźmi i dla ludzi.
MF16:09, 6 maja 2020
Co to za firma?????
qwerty16:05, 6 maja 2020
@Piotrek - no właśnie że nie. Jeżeli budynek wymaga więcej roboty niż było ustalone, w takim wypadku dopłata jak najbardziej się należy. Wykonawcy zbierający się do przetargu dostają materiały z informacją co i jak należy zrobić. Jeżeli wylewka jest krzywa, a wykonawca miał zmienić tylko płytki, to teoretycznie wyrównywać nie musi i może położyć krzywo płytki. Teoretycznie!
Tak samo ze ścianą - ma zamontować balustradę, ale jeżeli nie ma do czego to nie jest to wina wykonawcy.
kuba16:02, 6 maja 2020
Może ktoś znający się na rzeczy napisze po co w ogóle potrzebny jest ten budynek? Stoi to "coś" od czasów PRL i tak naprawdę nie wiadomo do czego służy.
monter16:00, 6 maja 2020
na osiedlu Suskiego montując antenę kołki rozporowe wbijałem dłonią do ściany Taka solidna
PasterzPPP14:54, 6 maja 2020
@ciekawski

Budynek jest z tych czasów "lepszego" systemu gdzie budownictwo świetnie prosperowało
Denar14:45, 6 maja 2020
Tak budowano w PRL, odpady po materiałach w murach i betonach , a dobry gatunkowo towar .....gdzie ???, w których budynkach ???
Zagadka..?
Czytelnik14:43, 6 maja 2020
Przecież to było budowane za komuny. Dom nauczyciela zbudowali i jeszcze pewnie ze dwa domy?
SMOGI14:20, 6 maja 2020
taki dom ,to jest potrzebny woogóle komuś !?to było w latach 80 ...
ciekawski14:09, 6 maja 2020
Kto był wykonawcą tego budynku? Wziął kasę za cegły a dał kupę gruzu i śmieci? Czy ktoś może napisać jaki to "wykonawca", żeby przestrzec innych przed tego typu niespodziankami?
avivat14:07, 6 maja 2020
Budynek nie został wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną! Budynek użyteczności publicznej! Toż to szok! To jak wyglądał odbiór tego budynku?
piotrek14:03, 6 maja 2020
zero dopłatyt - widziały gały wykonawcy co bierze do remontu ...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze samorządowe powinny w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - przyznawać sobie i urzędnikom nagrody?

Tak, władze i urzędnicy ciężko pracują i nagrody im się należą
Nie, w obecnej sytuacji takie nagrody nie powinny być wypłacane
Nie mam zdania, to sprawa między pracodawcą a pracownikiem

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij