Poniedziałek, 17 maj 2021, Imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki
Szczawnica i okolice
Clouds
14°
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 62
Rain
13°
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 62
Clouds
15°
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 62
Clouds
16°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 76
Clouds
18°
Wiatr: 11.664 km/h Wilgotność: 64
Clouds
14°
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 62
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
12.05.2020, 17:58 | czytano: 4775

Krupówki zostały wpisane do wojewódzkiej ewidencji zabytków

zdj. Piotr Korczak

ZAKOPANE. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków włączył kartę ewidencyjną obszaru ulicy Krupówki, obejmujące teren Parku Kulturowego - do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Ten krok ma być ochroną terenu przed zakusami deweloperów.

Obszar będący przedmiotem postępowania odpowiada w granicach: część ulicy Kościeliskiej od skrzyżowania z ulicą Krupówki do Starego Cmentarza na Pęksowym Brzysku wraz ze Starym Kościółkiem, część ulicy Nowotarskiej z najbliższą Krupówkom drewnianą zabudową; ulicę J. Zborowskiego z elewacjami bloków mieszkalnych; część ulicy Kościuszki – os skrzyżowania z ulicą Krupówki do skrzyżowania z Alejami 3 Maja; część ulicy Ogrodowej i M. Zaruskiego z d. Domem Turysty; ulicę gen. A. Galicy; Plac Niepodległości oraz przyległe do niego zabudowania; fragment ulicy Weteranów Wojny, ulicę S. Staszica biegnącą od Parku Miejskiego, przez skrzyżowanie z ulicą Krupówki od Alei 3 Maja; część ulicy J. Piłsudskiego obejmująca najbliższe zabudowania od ulicy Krupówki; najbliższy obszar obejmujący budynki przy skrzyżowaniu ulic Krupówki, S. Witkiewicza, W. Zamoyskiego i K. Tetmajera.

W uzasadnieniu czytamy: "objęcie ochroną konserwatorską tego obszaru jest zasadne ze względu na wykazane wyjątkowe wartości widokowe, przyrodnicze i kulturowe. Ulica Krupówki wraz z przyległościami tworzy jedyny w swym rodzaju zespół wnętrz krajobrazowych w skali kraju. Są tu czytelne nawarstwienia historii, które trwają nie tylko w legendzie Zakopanego, ale i w murach, bryłach i formach zabudowy, jako niezastąpione niczym świadectwo dziejów. Jest wyjątkowa w skali kraju galeria stylów architektonicznych od tradycyjnego budownictwa górali podhalańskich, przez dzieła historyzmu, secesji, modernizmu, stylu zakopiańskiego i powojennych poszukiwań architektonicznych. Niniejsze postępowanie ma na celu ochronę historycznej zabudowy tej części Zakopanego włącznie z ochroną osi widokowych – okna widokowe – klasyczne widoki na Tatry."


Następnym krokiem ma być wpisanie tego terenu przez burmistrza Zakopanego do gminnej ewidencji zabytków. Wtedy każde pozwolenie na budowę wydawane na terenie Parku Kulturowego będzie musiało być opiniowane przez konserwatora zabytków.

Kolejnym etapem będzie uchwalenie jednego planu zagospodarowania przestrzennego dla całego terenu w celu aktualizacji i ujednolicenia obowiązujących tam zapisów.

pks/
najnowsze informacje
komentarze
Wiokary22:50, 14 maja 2020
Razem z galerią?
piotro23:56, 13 maja 2020
Mogliby to rozszerzyć w ogóle na całe miasto. A nawet kraj. I jakaś ochrona krajobrazu by się w końcu przydała, bo niszczone są unikalne miejsca, stanowiące dobro narodowe, dla korzyści garstki ludzi. Dość już mam tej dzikiej deweloperki wszędzie.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij