W kościele w Łopusznej msze św. odprawił proboszcz ks. Kazimierz Foltyn. Wcześniej, na cmentarzu zebrali się górale oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości, by powspominać szanowanego księdza i filozofa. W towarzystwie rodziny Tischnerów pomodlono się, zagrała muzyka góralska, zaśpiewała młodzież działająca przy GOK, a nowotarska poetka Wanda Szado Kudasik odczytała jeden ze swoich wierszy. Muzykantom i śpiewakom towarzyszyli m. in. Anna Trebunia-Wyrostek i Bartołmiej Koszarek.
---
Urodzony na Starym Sączu w marcu 1931 roku, dzieciństwo spędził w Łopusznej, gdzie jego ojciec - Józef - kierował szkołą, a pochodząca ze Spisza matka - Weronika była nauczycielką. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim prawo, a potem przeniósł się na Wydział Teologiczny. Ukończył też Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Kontynuował studia w Warszawie na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej, a potem na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ.
Święcenia kapłańskie przyjął w bazylice katedralnej na Wawelu 26 czerwca 1955 z rąk biskupa Franciszka Jopa. W latach 1961–1963 pełnił funkcję sekretarza generalnego Polskiego Towarzystwa Teologicznego z siedzibą w Krakowie. Od 1982 był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej, prezesem wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Został doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Był wykładowcą krakowskiej PWST, gdzie począwszy od 1980 prowadził wykłady "Filozofia dramatu".
Pozostawił po sobie artykuły, zebrane w kilku książkach, m. in. "Nieszczęsny dar wolności", "W krainie schorowanej wyobraźni", "Ksiądz na manowcach", "Filozofia Dramatu", "Spór o istnienie człowieka", czy teksty pisane gwarą np. w "Historii filozofii po góralsku".
W 1980 został kapelanem Związku Podhalan. Organizował coroczne msze pod Turbaczem. Ostatnie lata życia obciążone były chorobą.
Od 2003 w Krakowie działa Fundacja "Instytut Myśli Józefa Tischnera, której celem jest upowszechnianie intelektualnego dorobku swego patrona oraz kontynuację najważniejszych wątków jego filozofii.
Jest patronem kilkunastu szkół w Polsce. Jego imię nosi Krakowskie Hospicjum dla Dzieci, a także jeden z elektrycznych zespołów trakcyjnych, obsługujący pociągi relacji Kraków-Zakopane, na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Collegium Witkowskiego, znajduje się aula im. prof. Józefa Tischnera. W Łopusznej przy Gminnym Ośrodku Kultury funkcjonuje Tischnerówka, czyli Dom Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera. Także w Łopusznej znajduje się jego grób.
opr.s/
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas