Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji
Szczawnica
Clouds
14°
Wiatr: 2.844 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
14°
Wiatr: 0.54 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
15°
Wiatr: 0.576 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
Wiatr: 2.7 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
54 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
05.07.2020, 12:58 | czytano: 4380

Czas na nowe centrum Rabki-Zdroju

- Wszyscy uważają, że nasz rynek wygląda źle i że należy go zmienić, ale dotychczas nikt się do tego nie przymierzył. Mam nadzieję, że dzięki państwa pracom, pracom osób z zewnątrz, w nieco inny, nowy sposób spojrzymy na ten problem - powiedział burmistrz Leszek Świder podczas spotkania ze studentami Politechniki Krakowskiej.

Studenci Politechniki Krakowskiej projektują nowe centrum Rabki-Zdroju. Swoje koncepcje zaprezentowali podczas wirtualnego pokazu z udziałem burmistrza miasta Leszka Świdra. Studenckie pomysły będą punktem wyjścia dla władz uzdrowiska, które planują rewitalizację miejskich przestrzeni, tak, by przywrócić im blask i nadać nowe, konieczne do rozwoju Rabki funkcje.

- W ramach przedmiotu „Projektowanie urbanistyczne” studenci III roku kierunku architektura mieli stworzyć koncepcje nowych rozwiązań dla centrum Rabki, w tym przede wszystkim powiązań rynku z obszarami turystycznymi, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb lokalnej społeczności. Projekty miały być próbą integracji przestrzeni publicznych w centrum miasteczka. Teraz ten obszar jest zróżnicowany przestrzennie i funkcjonalnie, pozbawiony architektonicznej i urbanistycznej tożsamości – mówi dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, główny opiekun naukowy studentów.Wśród propozycji dla centrum miasta są m.in. obiekty o funkcjach usługowych, gastronomicznych, targowo-handlowych, turystycznych, miejsca dla coworkingu, obiekty mieszkaniowe, hotelowe, sportowe, a także centrum administracyjne z nowym ratuszem, a nawet nowoczesną pijalnią. Jest też pomysł na kolej na estakadzie, a także stworzenie stref pieszych i pieszo- jezdnych dla mieszkańców. Pojawia się też koncepcja wykorzystania potencjału zielono-błękitnej infrastruktury przez połączenie jej z bulwarem Poniczanki i centrum oraz okolicznymi szlakami turystycznymi. - Rabka ma ogromny potencjał, jest rozpoznawalna w Polsce jako miejsce turystyki zdrowotnej i miasto dzieci. Poszukiwania studentów można potraktować jako poligon doświadczalny dla przyszłości tego pięknie położonego ośrodka – podkreśla dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja z WA PK.Burmistrz Rabki Zdrój Leszek Świder ma nadzieję, że wsparcie ze strony ekspertów i studentów Politechniki pomoże urokliwemu miastu zachować i rozwinąć atuty uzdrowiska, przyjaznego dla mieszkańców i gości. Grupę studentów Politechniki Krakowskiej - w nagrodę za podjęcie tak trudnego wyzwania projektowego – władze Rabki zaprosiły do spędzania w niej weekendu.

Na zdjęciach przykładowe wizualizacje projektów centrum Rabki autorstwa studentów Politechniki Krakowskiej (nazwiska autorów na zdjęciach)

Źródło: materiały prasowe, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
oko saurona19:51, 7 lipca 2020
Betoniarnia :( brakuje zieleni, klimatu, duszy, oby to poszło w innym kierunku :/
Marek14:17, 6 lipca 2020
i znowu zero zieleni i wszystko zabetonowane bedzie
targowy13:50, 6 lipca 2020
Zostawić mi te dziury i błoto po kolana na BANGLADESZU !!! Nie zmieniać urokliwej Rabki ???? ????
nik13:45, 6 lipca 2020
Miś - ,,budy" zajmują połowę rynku i z tym trzeba się zrobić porządek, był sklepik o szerokości kilku metrów a teraz? W każdym roku wyłania się widok nowej powierzchni handlowej w nie najlepszym stylu.
Dobrychlopak8508:31, 6 lipca 2020
Dezerter śpiewał
"beton jest zazdrosny o wszystko co żyje, niczym nowotwór pożera krajobraz"
Anka06:42, 6 lipca 2020
Czy ktoś z tych projektantów był w ogóle w Rabce? Widział nasz ,,rynek"? Gdzie to wszystko ma się zmieścić?? Zwłaszcza ten trakt ciągnący się po horyzont z prawie katedrą w tle?:)) Bo to wygląda jakby trzeba było zburzyć wszystko od mostu przy szkole po most na Kilińskiego:) i zabetonować...
avivat22:59, 5 lipca 2020
Rabczanie wy tak na poważnie?! W obecnych czasach gdzie udowodniono jak szkodliwe jest betonowanie rynków i innych powierzchni publicznych, wy chcecie mieć betonową pustynię?!!!! Bo najłatwiej wylać beton i położyć jakieś płyty? DRAMAT!!!!!!!!!!
Wójciak22:51, 5 lipca 2020
Panie Macieju, a Pan niech spojrzy na wyciągi w Spytkowicach, Kasinie, Zawoi.... A potem na wyciąg polczakowka który doprowadził Pan do ruiny! Łatwo kogoś krytykować nie widząc u siebie błędów.
Design20:41, 5 lipca 2020
Ciekawą koncepcję wykonała absolwentka Architektury Krajobrazu jest tam dużo zieleni jak na prawdziwe uzdrowisko przystało.Szkoda że Burmistrz tego nie pokazał.Tutaj stanowczo dużo betonu .
Eli19:11, 5 lipca 2020
Beton, beton, beton a na środku palma (jak w W-wie).
Oto przyszłość, styl zachodu (raczej masonerii). Nawet na kościele MM brak krzyża. Brawo wy! W sam raz pod beton teatru Rabcio (ile ton?) i naszej zatracanej widokowej panoramy (hiramed, bloki, teatr, itp.). Wiejski chłop (bez urazy wsi) wymyśli lepsze i nie potrzebuje Politechniki. Rabczanie! Kolejna inwestycja tego typu pod referendum, wszak My tu mieszkamy/żyjemy i mamy być zadowoleni!
klon18:34, 5 lipca 2020
Leszek betonator.
Maciej Kopytek18:32, 5 lipca 2020
Liczę, że jest to tylko jakaś tam wizja i nie dojdzie dób realizacji tego projektu. W przedstawionej wizualizacji brak jest podkreślenia charakteru naszej uzdrowiskowej miejscowości i kolejny raz jest oddawanie czci betonowi i granitowi. Polecam wizytę w miejscowościach uzdrowiskowych jak choćby Karlove Vary, Baden-Baden czy nasze Busko-Zdrój gdzie zachowana jest zabudowa uzdrowiskowa tworząca klimat i pokazująca świetność tych miejscowości. To wyróżnia je i czyni atrakcyjnymi turystycznie.
Buka15:19, 5 lipca 2020
Studenci Politechniki, to niech sobie zabetonują mózg a nie Rabke-Zdrój.

Temperatura odczuwalna na zabetonowanych przestrzeniach jest o kilkanaście stopni wyższa niż w miejscu gdzie są drzewa i zieleń.

Przyszłość narodu nowocześni studenci - kto Was uczy w tych Krakowskich uczelniach?
wera14:23, 5 lipca 2020
Mniej betonu, więcej zieleni. Nowy Targ miał żywopłoty,drzewa, kosodrzewinę i trawniki, ma wybetonowany plac. Jest lepiej?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij