Uroczystość Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 06 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 2.124 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 1.872 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 1.584 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 0.468 km/h Wilgotność: 84 %
Snow
Wiatr: 0.612 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-3°
Wiatr: 1.44 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
326 %
Nowy Targ
236 %
Zakopane
84 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Zła
PM 10: 163 | 326 %
Zakopane
Dostateczna
PM 10: 118 | 236 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
15.08.2020, 20:59 | czytano: 25031

Uroczystość Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu (zdjęcia)

W Ludźmierzu, jak co roku, w święto Matki Boskiej Zielnej odbyła się plenerowa msza święta odpustowa. Przewodniczył jej Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski. Msza św. zgromadziła rzesze wiernych, którzy mimo pandemii, licznych ograniczeń i upalnej pogody wzięli w niej udział.

Fot. Szymon Pyzowski
Fot. Szymon Pyzowski
W homilii arcybiskup zwrócił uwagę na trzy słowa, które stanowią istotę przesłania dzisiejszej liturgii: śmierć, zmartwychwstanie i zwrot: „błogosławiona”. – Pan Bóg powołał człowieka do życia, stwarzając go na swój obraz i podobieństwo. Człowiek nie uszanował tej godności. Choć wiedział, że warunkiem życia jest posłuszeństwo Bożym przykazaniom, postawił na swoim. Kiedy doszło do grzechu pierworodnego, uświadomił sobie ogrom nieszczęść, których, tu na ziemi, szczególnym ukoronowaniem stała się śmierć. To był początek dziejów ludzkości. Pasmo nieszczęść i upadków zostało przerwane wtedy, kiedy anioł Gabriel udał się do Maryi i oznajmił Jej wolę Przedwiecznego. Odpowiedziała: „Fiat”. Dlatego św. Elżbieta, pełna podziwu, powiedziała do Niej: „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona” (…). Dzięki wierze Matki Najświętszej ludzie mogą cieszyć się nadzieją życia wiecznego, które objawiło się w chwili zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – tłumaczył metropolita. – Hymn Maryi, wyśpiewany wobec Elżbiety, wskazuje, że miała pełną świadomość swojego powołania i godności. Wiedziała, że dzięki swej wierze wchodzi głęboko w życie człowieka i w życie narodów, jako błogosławiona, będąca drogą do swego Syna, Jezusa Chrystusa. Wzór zawierzenia, wzór wiary, fundament nadziei. Tak jest w życiu Kościoła, który czci Ją od wieków jako tę, która pierwsza po Chrystusie dostąpiła wieczystej chwały, wzięta z ciałem i duszą do nieba – powiedział.

W drugiej części homilii metropolita zaznaczył, że słowa: śmierć, zmartwychwstanie i przymiotnik „błogosławiona” odnoszą się również do dziejów Polski. Przypomniał III rozbiór Polski w 1795 roku, który dla niektórych oznaczał śmierć Ojczyzny. Dodał, że wielu nie zgadzało się z tym stwierdzeniem i śpiewało: „Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy”. Arcybiskup zauważył, że polskie zrywy niepodległościowe i próby walki o wolność nawiązywały do słów „Pieśni konfederatów barskich” Juliusza Słowackiego: „Nigdy z królami nie będziem w aljansach, /Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi; /Bo u Chrystusa my na ordynansach —/Słudzy Maryi!/Bóg naszych ojców i dziś jest nad nami!/Więc nie dopuści upaść żadnej klęsce; /Wszak póki On był z naszymi ojcami, /Byli zwycięzce!/Bo kto zaufał Chrystusowi Panu, /I szedł na święte kraju werbowanie, /Ten, de profundis, z ciemnego kurhanu, /Na trąbę wstanie.”

– Kiedy w 1918 r. w listopadzie odzyskaliśmy po 123 latach wolność, mówiono: Polska zmartwychwstała. Spełniły się oczekiwania tylu pokoleń Polaków (…). Ta wolność była bardzo zagrożona, Polska nie miała jasno określonych granic. Tak trzeba patrzeć na ogromne zagrożenie, jakie nastąpiło wiosną i latem 1920 roku. Ze Wschodu szła na naszą Ojczyznę bolszewicka, ateistyczna nawała. Nie tylko chciano pozbawić nas wolności politycznej. Chciano wyrwać z nas polskiego ducha, przenikniętego od 966 roku, Chrystusową Ewangelią. W tym zmaganiu byliśmy wtedy sami – mówił metropolita i przypomniał, że 27 lipca 1920 roku polscy biskupi zgromadzeni na Jasnej Górze poświęcili Polskę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i ponownie obrali Maryję Królową Polski. Arcybiskup przywołał postać ks. Ignacego Skorupki, kapelana 236. ochotniczego pułku piechoty, który swoim odważnym przykładem zachęcał do walki z wrogiem. Podczas Mszy św., którą ks. Ignacy odprawił w Ząbkach, wypowiedział prorocze słowa dotyczące pomyślnego zakończenia wojny w Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej. Według podań, zginął z krzyżem w ręku, prowadząc młodych żołnierzy do boju.

– 15 sierpnia 1920 roku, dokładnie 100 lat temu, losy wojny odwróciły się. Zwycięskie natarcia polskich wojsk sprawiły, że bolszewicy zaczęli w popłochu uciekać – podkreślił metropolita i zacytował słowa Aktu zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Maryi wypowiedziane przez Józefa Piłsudskiego: „Wdzięczni za Twoją opiekę, błagamy Cię o nią nadal, my, dzieci Twoje i poddani Twoi, bądźże nam jak dotąd dobrą Matką i łaskawą Królową, oddal od nas grzechy i klęski, a przywróć nam pożądany pokój. My wzajem przyrzekamy, że według sił naszych starać się będziemy, by Naród nasz i Twój spełnił sumiennie posłannictwo dane mu od Boga – by też za jego przyczyną kwitły dobre obyczaje, ofiarna miłość Ojczyzny, prawdziwa oświata i wolność poszanowania prawa i władzy, sprawiedliwość dla wszystkich, troskliwość o poprawę doli Narodu”. – Od tamtych wydarzeń minęło 100 lat. Wracamy do nich, świadomi zagrożeń ponownie dotykających istoty tego, kim jesteśmy jako słudzy Maryi i ci, którzy są na Chrystusa ordynansach. Znowu chcą nam odebrać wiarę i uderzają w święte dla naszej wiary symbole. Historia chrześcijaństwa i dzieje narodów związanych z Chrystusem, to historia zmagań, by pozostać Mu wiernym, by odrzucać pokusy duchowej śmierci, by zachować nadzieję zmartwychwstania. Te dzieje są głęboko związane z Błogosławioną, która uwierzyła, z Matką Najświętszą, naszą Matką i Królową – mówił arcybiskup. – Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam – to nasz apel, to nasze wołanie dzisiaj, to fundament naszej nadziei, że dzięki Niej, dzieje Polski będą dziejami Polski wolnej, a dzieje każdej i każdego z nas będą budowane na nadziei, którą daje zmartwychwstały Chrystus, bo jesteśmy powołani do życia wiecznego, do którego prowadzi nas Maryja – zakończył abp Marek Jędraszewski.

Ks. Jerzy Filek, kustosz Sanktuarium, witając metropolitę i przybyłych pielgrzymów, zacytował słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Ludźmierzu w 1997 roku podczas modlitwy różańcowej: „Jakkolwiek toczyły się ludzkie dzieje – w radości z owoców codziennego trudu, w bolesnym zmaganiu z przeciwnościami czy w chwale odnoszonych zwycięstw – zawsze odnajdywały one swoje odbicie w tajemnicach Chrystusa i Jego Matki.” – Uświadamiamy sobie, jak inny byłby dzisiejszy świat, gdyby nie Cud nad Wisłą. Mamy wiele powodów do dziękczynienia Bogu! – powiedział i zachęcał zebranych do wspólnej modlitwy.

Na koniec abp Jędraszewski poświęcił przyniesione bukiety.

r/ diecezja.pl, zdj. Szymon Pyzowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Cocid09:23, 17 sierpnia 2020
I to jest przestrzeganie zasad . Żółta strefa a ludzie się bawią a za parę dni sanepid was będzie ganial
Loja nie jolajna08:36, 17 sierpnia 2020
Nie przypuszczałam, że mamy tyle covidiotów, którzy dali się zmanipulować obecnie mam rządzącym, za pomocą środków masowego przekazu a głównie tvp, tvpinfo - ludzie - ogarnijcie się wreszcie. Nie było i nie ma żadnej pandemii, to jest wymysł pewnej grupy ludzi, by Was zniewolić, wytresować, odebrać Wam przysługujące prawa, by Wami rządzić jak niewolnikami a pomocników, którzy już są do cna zmanipulowani, przestraszeni, którzy próbują być "strażnikami" obecnej władzy mamy wśród sąsiadów bez liku. Nic - tylko maseczki, maseczki, które jak mówił minister zdrowia "przed niczym nie zabezpieczają, w niczym nie pomagają, nie wiem po co ludzie je noszą."
Optymista08:26, 17 sierpnia 2020
@kont OPTYMISTA zanim coś napiszesz, przemyśl. Ja nie proszę Boga bym się nie zaraził, misjonarze nie proszą Boga o bzdury. Tobie zależy na tym by żyć 500 lat albo dłużej z KK w ręku
Nie do wiary...01:49, 17 sierpnia 2020
Strefa Żółta

2. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
--
Czy osoby widoczne na zdjęciach zostały już ukarane mandatami???

---
DLACZEGO PRZEDSTAWICIELE POLSKIEGO KOŚCIOŁA JAK ORGANIZATORZY TAKICH SPĘDÓW LUDZI, NOTORYCZNIE ŁAMIĄ PRAWO ORAZ PIĄTE PRZYKAZANIE??? Czyżbyśmy już mieli oficjalne Państwo Kościelne, w którym są równi i równiejsi???
Optymista18:34, 16 sierpnia 2020
Jak ktoś prawdziwie idzie do kościoła, to nie myśli o zagrożeniach jakie go mogą spotkać ale myśli jak osiągnąć życie wieczne.
Apostołowie nauczali i wystawiali siebie i nauczanych nawet na śmierć a wy zachowujecie się jak obłudnicy.
Wystarczy że ktoś "ważny" powie wam np. że żaby przenoszą zieloną zarażę bardzo zaraźliwą i nie bezpieczną chorobę to wy marionetki w to uwierzycie.
Bójcie się bo za 2 tygodnie będziemy w 4 strefie fioletowej - ze złości
Sofi17:29, 16 sierpnia 2020
Patrząc na te zdjęcia to nie tylko Watycha bo przecież jeszcze z wyższej półki t,j pan poseł Siarka i Paluch i jeszcze jest ich tam paru którzy powinni dawać przykład a mają to gdzieś a przecież całkiem nie dawno Siarka miał wirusa no i chyba dlatego już nie ma maseczki bo może myśli że już się nie zarazi"" Boże widzisz i nie grzmisz"!!!!
Wata16:50, 16 sierpnia 2020
Watycha jest skrajnie nieodpowiedzialny. Bez maseczki, w tłumie ludzi i na dodatek z dziećmi. Bez wizji i konsekwencji
Pozew zbiorowy16:23, 16 sierpnia 2020
No to zobaczymy co będzie do 7 dni . Ale jak się okaże że tam będzie ognisko covidu i w związku z tym zamkną co najmniej 90% zakładów pracy to pozywam do sądu organizatorów . Można będzie również pomyśleć o pozwie zbiorowym jak będzie więcej chętnych
Xxl16:18, 16 sierpnia 2020
Za 2 tygodnie dożynki:) Ludźmierski ksiądz już zaprasza:) Dom pod Tęczą sam się nie postawi
do ott16:10, 16 sierpnia 2020
To jak twierdzisz że nie ma koronawirusa to idź na oddział oiom i opiekuj się chorymi, każda pomoc się liczy, a przecież się nie zarazisz.
szuser15:51, 16 sierpnia 2020
Ale to polskie wojsko bojaźliwe, każdy w maseczce , nie to co odważni księża, i biskupi , no i lud góralski, odważni i honorni, takich nam trzeba.
Ciekawe czy zaraza się przestraszy. Zobaczymy za tydzień.
Mery14:23, 16 sierpnia 2020
Można wierzyć w koronawirusa można nie wierzyć, ale żółta strefa obowiązuje wszystkich! A dzisiaj w Ludzmierzu kolejne wielkie zgromadzenie......a ja już drżę, że zaraz zamkną mi zakład pracy, a ledwo wiąże koniec z końcem. Ludzie zastanówcie się.
Sofi13:10, 16 sierpnia 2020
Bardzo wielu tu ma rację bo skoro jest żółta strefa to wszyscy powinni się do tego dostosować no ale są mądrasie którzy myślą że ich to nie dotyczy i w tym przypadku to gdy się okaże że będzie nowe ognisko zakażenia to koszty leczenia powinien ponieść Kościół a ci cwaniacy co twierdzą że wirusa niema to wtedy niech idą o pomoc tam gdzie się zarazili.Dlaczego nie ma limitów a ci"katolicy"może by pomyśleli o innych!!!!!!!
ott12:07, 16 sierpnia 2020
maseczki to propaganda nie ma żadnego wirusa
Somsiad Złodziej11:56, 16 sierpnia 2020
Ale ładne ognisko;D
KNT10:32, 16 sierpnia 2020
Przecież premier tych ludzi ogłosił koniec pandemii, że Wielka Polska wyszła obronną ręką. No to nima Covid-a.
Anette10:10, 16 sierpnia 2020
I pomyśleć,że większość zebranych taka bardzo wierząca w kościele i podczas mszy, a w domu diabeł wcielony. Porazka...
Nie mówiąc o tym,że piękne zgrupowanie i piękne rozsiewanie wirusa powstało. Brawo Wy mądrzy ludzie!
strachu10:10, 16 sierpnia 2020
a maseczki to gdzie ? opatrzność pomoże ?
Optymista10:01, 16 sierpnia 2020
Jak Wam jakaś ważna persona ze światowej agencji zdrowia powie że wróble i tylko wróble na świecie przenoszą bardzo niebezpieczną i zaraźliwą chorobę i nie ma na to żadnej szczepionki a jedynym rozwiązaniem jest neutralizacja całego gatunku TO IM UWIERZYCIE. Ogłupienie społeczeństw na wzór SEXMISJI - nie wychodźcie na zewnątrz bo tam jest promieniowanie, tam nie ma życia. ""Patrz Bocian ,bocian""
nowotarżanin09:26, 16 sierpnia 2020
pani Paluchowa na czele kiedy już zniknie to nic
Swój chłop09:23, 16 sierpnia 2020
Większość pisze gdzie są maski? Jeśli już to kto z was mądralinskich ma i używa maski HEPA 2 lub HEPA 3 ? tylko taka daje minimalne bezpieczeństwo a te szmatki co macie to sobie na 4 litery można założyć . Co do uroczystości ludzi mało w stosunku do lat poprzednich.
tylko pytam09:18, 16 sierpnia 2020
To jesteśmy tą żółtą strefą czy nie? bo po zdjęciach patrzeć to chyba jednak zieloną. A może coś w między czasie się zmieniło i przeoczyłem zmiany strefy z żółtej na zieloną.
Qba09:11, 16 sierpnia 2020
Cóż, przykład idzie z góry. Skoro obecni tu parlamentarzyści, starosta powiatu, burmistrz, czy radni nie noszą maseczek, nie respektując rozporządzeń i zasad zdrowego rozsądku... Zdrowia życzę!!!
Lol09:10, 16 sierpnia 2020
Żółta strefa?
Gaga08:31, 16 sierpnia 2020
A widzieliście burmistrza nowotarski ego, No oczywiście bez maski. Przykład idzie z góry
SzkodaGadać08:29, 16 sierpnia 2020
Idealne covidowe warunki. Róbcie tak dalej!
Nosacz08:21, 16 sierpnia 2020
Do tej pory uważałem Burmistrza Watychę za gościa w porządku.
Po tych zdjęciach, gdy włodarz miasta paraduje w tłumie bez maseczki... szkoda, bardzo szkoda.
Obserwator08:20, 16 sierpnia 2020
Było by super gdyby sanepid zlecił wszystkim uczestnikom tego odpustu wykonanie badań na własny koszt ????mieli by nauczkę . Widzę tu na zdjęciach kilka osób które chodzą do kościoła tylko ,,od wielkich dzwonów'' ale na odpuście byli . Foto jest ???????? Szczyt głupoty!!!!
kwiatek08:17, 16 sierpnia 2020
Gdzie sa wladze policja sanepid?!Przeciez w maseczkach szli tylko zolnierze a szlachta kaplanska zero zabezpieczen...zdjecie nr 64 pokazuje wszystko.Nawet poslowie maseczki maja gdzies!
SzkodaGadać08:16, 16 sierpnia 2020
Idealne covidowe warunki. Róbcie tak dalej!
obserwatore08:15, 16 sierpnia 2020
Wiadomo władza się boi a mogli tyle pięćsetek wlepić ale strach w oczach cwaniaki atakują tylko słabych i ułomnych .
Ja.....08:08, 16 sierpnia 2020
Masakra!! Czy ci ludzie poszli tam na pokaz?! Kościół jest otwarty cały dzień,można sobie iść w każdej chwili, ale po co?? Lepiej się pchać w tłumy ,wystawiać do zdjęcia.,dumni z głupoty a potem zdziwienie ,, z kąd tyłu chorych''? Właśnie z tąd!!!
BM06:50, 16 sierpnia 2020
Mandat dla księży, którzy zachęcają ludzi do tak licznego udziału, nie proszą uczestników o przestrzeganie odległości lub założenie masek, a najgorsze-rozdają Komunię palcami. Komunia w ogóle nie powinna być w ten sposób podawana, bo wraz z nią przenoszone są nie tylko wirusy, ale tysiące bakterii. Ciekawy czy po rozdaniu już wszystkim Komunii na koniec tymi samymi, nieumytymi rękoma ksiądz podałby sobie Opłatek...
Mona06:38, 16 sierpnia 2020
W końcu na tych zdjęciach widać normalność ludzi..gdzieś mają koronawirusa i bardzo dobrze...choroby były, będą i są ...każda inna możemy się zarazić w taki czy inny sposób
Stas06:36, 16 sierpnia 2020
I to mi się podoba...W końcu ludzie mądrzeją uff i nie wierza w COVID. I tak trzymać bez masek i bez odstępu.
góralka06:11, 16 sierpnia 2020
Mam pytanie do tych przerażonych, czy zamiast oglądać zdjęcia i pluć jadem - nie lepiej by było pojechać do Ludźmierza i pomodlić się? Tak się boicie tego "pobożnego" wirusa, który rzekomo tylko w kościele atakuje... a nie chodzi do supermarketów....
Guziec01:10, 16 sierpnia 2020
Do all ciemny to jesteś ty że w to wierzysz i słuchasz jak obłąkany TVP info
Moore01:08, 16 sierpnia 2020
I bardzo dobrze,puki ludzie się nie zbuntują to te ś***y z rządu będą się pastwić nad ludźmi tą pseudo pandemia i będzie jeszcze gorzej a w zimie każdy będzie siedział w domu
wojtuś00:40, 16 sierpnia 2020
jaki przykład burmistrz nowego targu daje bez maski karac karac i jeszcze raz karac jak jemu wolno to wszystkim wolno
ludzimierz00:36, 16 sierpnia 2020
gdzie jest policja ja sie pytam ludzie bez masek ksieza chca zarobic na podhalu karac ludzi oni nigdy sie nie naucza
Piła łańcuchowa00:01, 16 sierpnia 2020
to czerwoną strefę mamy za jakiś czas gwarantowaną o odszkodowanie zwrócę się do ... proszę sobie odpowiedzieć. Filalnie nie bedzie to nasz Sąd
ważne pytanie23:52, 15 sierpnia 2020
To jesteśmy tą żółtą strefą czy nie ? Bo ze zdjęć wynika, że chyba nie. Kto mi to wyjaśni?
Katolik23:51, 15 sierpnia 2020
Wasza Eminencjo Księże Arcybiskupie PYTAM czy Wasza Eminencja zna ewangelie świętą, która to mówi iż grzech ma ten kto nie szanuje swojego i innych zdrowia oraz swoimi czynami może doprowadzić do śmierci !!!
Uważam że takim postępowaniem stracił Ksiądz Arcybiskup autorytet oraz szacunek.
Uwłacza to godności Arcybiskupiej.
Covid-1923:50, 15 sierpnia 2020
Już zacieram ręce. ha, ha, ha
Ble ble ble23:47, 15 sierpnia 2020
Autor tego artykułu powinien natychmiast powiadomić sanepid co się tam działo ( no chyba że mu nie wolno )
A co mi tam23:43, 15 sierpnia 2020
No to dzięki wam Podhale jest w czarnej ( proszę o dopuszczenie tego słowa ) D*** !!! ludzie żółta strefa !!! Zaraz jesteśmy w czerwonej i co utrzymasz mnie księciu w czarnym płaszczu jak nam firmę zamkną i nie będzie pracy i areszt jak ktoś wcześniej napisal !!!
Do jasnej choinki wirus i tak będzie ale my ***** przez was pracę tracimy !!!!
Slayer23:38, 15 sierpnia 2020
Zdjęcie 64. Czy to pani posłanka Paluch? Podobna, z maską nie zwrócił bym nawet uwagi. A tak to piękny przykład z góry idzie. Brawo!
morał23:28, 15 sierpnia 2020
oj, nikt z tych tu obecnych nie wyciągnął wniosków ze sławnego pogrzebu z zakopanem. To mi wygląda groźnie jeszcze gorzej niz ten pogrzeb.
all23:21, 15 sierpnia 2020
JA się pytam , gdzie są maseczki , gdzie odległości ...durne ludzie zaraz nas pozamykają a wtedy będzie płacz , że dudków ni ma...koszmar i ciemnota ludzka nie zna granic... gdzie policja i sanepid??
abc23:18, 15 sierpnia 2020
jak ktoś wniósł zarazę to przechlapane.
dlaczego kościól na to pozwala.
jeszcze się uśmiecha na foto.
Przerażona23:12, 15 sierpnia 2020
Kto na to zezwolił, przecież jako strefa żółta obowiązują jakieś ograniczenia. Za dwa tygodnie gdy dzieci powinny wrócić do szkół to wprowadzą nam czerwoną strefę i znowu zdalne nauczanie. W innych województwach przyrost zakażeń maleje a u nas co tam trzeba takie zgromadzenia robić przy kolejnych rekordach. Czy ktoś to kontroluje czy tylko przepisy są na papierze.
Pio22:19, 15 sierpnia 2020
Uczyć się od wojska z Rzeszowa! jak należy się zachować w czasie zarazy.
Cow1922:16, 15 sierpnia 2020
No to dzięki temu w przyszłym tygodniu mamy czerwona strefę . To jest już niestety przegięcie bo widać jaki przykład daje duchowieństwo innym tak to jest na waszych zdjęciach !!! Gdzie odstęp , gdzie maska !!! . Tak zaraz się odezwa ci co uważają że nie ma syfu , ok może i nie ma tylko jak ci sanepid z policją wyparuje do firmy lub domu i zamknie na min 14 dni to za co będziesz jadł ?? A jak znowu wszystko pozamykają to ile ludzi straci pracę , nawet już za granicę nie pojedziesz bo będziesz tam gdzie słońce nie dociera !!! Do ( wulgaryzm ) nędzy opamiętajcie się bo jak ci syfa wykryją to idziesz na 14 dni do aresztu domowego ( jak ci nie zgubią testu :-) ) , co z tego że nic ci nie jest jak i tak min 100 osób jak na nie doniesiesz czeka to samo .
miastowy21:29, 15 sierpnia 2020
Patrząc po moich sąsiadach, to im bliżej ołtarza, tym większe szanse, że trafią do piekła.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas