Środa, 23 czerwiec 2021, Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
Nowy Targ i okolice
Clouds
21°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
20°
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
20°
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
20°
Wiatr: 3.924 km/h Wilgotność: 94 %
Clear
21°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 86 %
Clear
20°
Wiatr: 3.312 km/h Wilgotność: 85 %
10.10.2020, 10:26 | czytano: 5316

Chcą więcej pieniędzy za odśnieżanie

Arch. Podhale24.pl

Gmina Poronin nie może znaleźć firm, które zajmą się zimowym utrzymaniem dróg i chodników w kilku sołectwach.

Bustryk, Ząb, Poronin i Suche – wciąż nie wiadomo, kto w tym roku będzie w tych miejscowościach odśnieżać drogo. Mieszkańcy Nowego Bystrego, Murzasichla, Majerczykówki i Małego Cichego, mogą spać spokojnie. Tu firmy zostały wybrane.

- Gmina będzie musiała ogłosić kolejny przetarg na odśnieżanie w sołectwach, w których nie udało się znaleźć wykonawcy – wyjaśnia Anita Żegleń, wójt Poronina. – Główną przeszkodą jest cena. Pieniądze, które planujemy przeznaczyć na odśnieżanie są mniejsze, nie te, które chcieliby za te usługi otrzymać właściciele firm. Poza tym w tym roku zakres tych prac jest większy. Oprócz odśnieżania dróg wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i w zimie utrzymywane mają być w dobrym stanie również chodniki.

Jak wyjaśnia wójt Żegleń, problem z odśnieżaniem ciągów pieszych zgłaszany był do urzędu od kilku lat. Chociaż odśnieżanie chodników znajdujących się przy danej posesji należy do obowiązków właścicieli konkretnej działki, wielu poronian nie robiło tego należycie, a niektórzy w ogóle.

- Wielu mieszkańców nie odśnieżało chodników ze względu na podeszły wiek. Są też domy jest niezamieszkałe od lat. Poza tym problemem są też pryzmy śniegu, które tworzą się po przejeździe pługu śnieżnego ulicą na granicy chodników i drogi – wyjaśnia wójt. – Właśnie chcemy tego uniknąć.

W tym roku gmina Poronin zamierza przeznaczyć na odśnieżanie ok. miliona złotych.

js
najnowsze informacje
komentarze
fred07:58, 11 października 2020
Tyle pieniędzy na odśniezanie ,kiedyś tylko głowna droga był odśniezana a teraz to do samych domów trzeba bo taki jeden z drugim nie moze wyjechać .Ale zeby tak łopate wziąc i samemu zrobić to nie bo to jest obowiązek gminy to co się wyprawia w Lipnicy w zimie to nigdzie tak nie ma w gminie więcej pracowników niż w Jabłonce.
To lek22:16, 10 października 2020
Co Mo wspólnego Tesko na zdjęciu z dziadami w gminie Poronin co roku ten sam problem majom za psie pieniądze chcą żeby im ktoś odsniezol
MilionZlotychWPortfelu21:16, 10 października 2020
Co to jest milion złotych za odśnieżanie jeszcze w takich miejscowościach gdzie same góry i pagórki ? W życiu bym się na takie coś nie zgodził więc i nie dziwię się firmom że dają w miare satysfakcjonujące ich ceny które mam nadzieję podchodzą pod 3 miliony. Zwykła ciężarówka tam nie wjedzie, trzeba jakieś ciężarówki z napędem więcej niż na jedną oś ew ciągniki z pługami śnieżnymi i łańcuchami.
Rozumiem jak zima będzie słaba, ale kto to przewidzi ? Wiele wskazuje na to że serio ta zima będzie jedną z bardziej śnieżnych zim. Maszyny będą latać po kilknascie godzin na dobe jak nie po 24. Gdzie tu amoryzacja, gdzie paliwo, gdzie inne wydatki ? Milion za tyle dróg gminnych? Bo wiadomo powiatowe odśnieża powiat :)
Dylemat co w kwarantannie ??20:07, 10 października 2020
Mam pytanie może ktoś odpowie jak to będzie wyglądać :
Więc tak złapali mnie na 10 dniowy areszt domowy zwany kwarantanna, w tym okresie nastąpił opad śniegu i oblodzenie - chodnika koło posesji nie odsinieze bo nie wolno wyjść z domu - kto to ma zrobić ? ( Tutaj zaznaczam że nie zakładamy wyręczania się inna osoba - ma chodzić o paradoks przepisów ) . Idąc dalej tym wątkiem - ktoś się przewrócił na tym chodniku i dostał urazu powyżej dni 7 - kto będzie odpowiadał za to jak ?
1) właściciel posesji nie może opuszczać domu
2) rodzina również
3) nikt charytatywnie tego z otoczenia nie będzie robił ( niech się martwi ten kto ustala bzdurne przepisy )
Czy władze miejskie lub gminne pomyślały o tym problemie i wydadzą jakieś instrukcje postępowania ??
Zenek16:25, 10 października 2020
Zimy nie będzie.Odwołali panikarze bo jest teraz modny wirus grypy.
swok15:30, 10 października 2020
DO ROZPORZADZENIA
gosciu ale jesteś mądry czemu tego nie robiłes jak siedziałes na stołku w Gminie ,to ,że z ciebie len to myśmy już wiedzieli 8 lat temu teraz się nie wymądrzaj , bier sie za łop[ate i do roboty bo brałaes pieniadze za fri to teraz odrób!!!!!!!!!!!!!!
Broda14:28, 10 października 2020
Gdy trzeba odśnieżać to chodnik właściciela nieruchomości. Chcesz na chodniku postawić mały znak drogowy to już chodnik staje się państwowy. Kiedy Wy tych urzedasow wkoncu wy.,.cie ze stołków? Przecież pseudowładza robi Wam takie absurdy że szkoda gadać.
Rozporzadzenie czy ustawa ?13:44, 10 października 2020
Odśnieżam już ze 20 lat, i chodniki też, jest specjany gość z mikrociagnikiem 130 cm wirnkiem, no otrzywiście że na przetargach chce ?za darmo ? , to wtedy rozsadny nie bierze, władza bierze tyle podatku , ze chodniki powinno być podgrzewane , ale zejdźmy na ziemię , wpierdol Europe jaka gaża wójta, burmistrza potem komendanta policja /żeby wysokie były dochody z mandatów/ , na koncu reszta darmozjadów , typu urzędnik, a na Odśnieżanie nie ma , a to w ramach rozgrzewki przed praca urzednicy z panie wójt, nie moga Odśnieżanie chodników ?
wg13:22, 10 października 2020
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych;
Istotne jest słowo BEZPOŚREDNIO!
Kiedy za odśnieżanie chodnika odpowiada gmina?
Jeżeli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, wówczas odśnieżanie należy do obowiązków gminy.
wg13:13, 10 października 2020
Kto odpowiada za odśnieżanie chodników?
Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 24 listopada 2017 roku (sygn. akt: III CZP 38/17) wskazał, że gmina ponosi odpowiedzialność za szkodę wynikającą z nieuprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, w sytuacji nienależytego sprawowania nadzoru nad wykonaniem przez właściciela obowiązku wynikającego z art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1289) ? przepis ten mówi, że to właściciel powinien owe zanieczyszczenia usuwać.

Powyższa teza oznacza, że chociaż do obowiązków właścicieli nieruchomości należy zapewnienie utrzymania czystości i porządku na chodniku, w tym poprzez uprzątnięcie błota czy odśnieżanie ? przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości (właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych) ? to gmina musi sprawować nadzór nad realizowaniem tego obowiązku, zaś sprawowanie go w sposób nienależyty powoduje, że owa gmina, a nie właściciel nieruchomości, ponosi odpowiedzialność za szkodę wynikającą z braku realizacji tego obowiązku. Taką szkodą przeważnie będzie szkoda na osobie spowodowana poślizgnięciem się, np. w sytuacji, gdy obowiązek odśnieżania chodnika nie został zrealizowany, gdyż był on oblodzony lub nieodśnieżony.

Odpowiedzialność zarządcy drogi a odśnieżanie chodników
Rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala w związku z powyższym regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy (jest on aktem prawa miejscowego). Regulamin ten określać powinien wymagania w zakresie czynności takich jak odśnieżanie, usuwanie błota i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego.

Nadto, zwrócić jeszcze należy uwagę na wyrok Sądu Najwyższego z 26 lipca 2017 roku (sygn. akt: III CSK 356/16), gdzie wskazano, że w warunkach odwilży w okresie zimy, w nocy, w czasie opadu atmosferycznego nie sposób oczekiwać od właściciela nieruchomości, aby w sposób nieprzerwany, permanentny zapewniał odśnieżanie chodnika czy usuwanie błota. Przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie określają bowiem częstotliwości wykonywania tych czynności. Właściciel nieruchomości dochowa więc należytej staranności w tym względzie, jeśli czynności te były przez niego rzeczywiście wykonywane w sposób periodyczny, choć efekt tych czynności nie był trwały.

Zgodnie z powołaną na początku artykułu uchwałą Sądu Najwyższego, to gmina powinna w sposób należyty nadzorować dochowanie należytej staranności w zakresie odśnieżania, usuwania błota i innych zanieczyszczeń z chodnika położonego wzdłuż nieruchomości (np. poprzez częste patrole straży miejskiej) ? w przeciwnym razie, poniesie ona odpowiedzialność za ewentualną szkodę.
abc11:01, 10 października 2020
chodnik nie jest "mój", więc dlaczego mam go odśnieżać?
może "właściciel" tego przybytku ruszy 4 litery i odśnieży- nie zwalić obowiązku na kogoś kto z nim sąsiaduje.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij