Niedziela, 28 luty 2021, Imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla
Zakopane i okolice
Clear
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 45
Clear
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 45
Clear
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 45
Clouds
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 65
Clouds
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 62
Clear
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 45
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
16.11.2020, 17:25 | czytano: 10973

Upadek nowotarskiej mleczarni przesądzony. "Spada skup mleka, nie ma pieniędzy na pilny remont"

NOWY TARG. Po ostatnich artykułach na temat sytuacji w nowotarskiej mleczarni, głos zabrała prezes OSM Radomsko Agata Kasperkiewicz. Jak mówi, przed Zakładem Mleczarskim w Nowym Targu nie ma perspektyw, a przeciwko jego likwidacji protestuje tylko garstka spółdzielców. Większość członków spółdzielni jest tymczasem innego zdania.

Przypomnijmy, iż w ubiegłym tygodniu zaczął się wywóz maszyn z zakładu w Nowym Targu. Przeciwko likwidacji i wyprzedaży majątku protestowała grupa rolników. Chcą oni m.in. podziału majątku i wydzielenia zakładu w Nowym Targu.

Prezes OSM Radomsko Agata Kasperkiewicz w liście skierowanym do Podhale24.pl tłumaczy, że o likwidacji zakładu w Nowym Targu zdecydowała "przytłaczająca większość głosów" samych członków spółdzielni, czyli rolników. To oni, poprzez swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej i na walnym zgromadzeniu, zdecydowali o zamknięciu zakładu. - Państwo przedstawiacie sprawę jako konflikt pomiędzy rolnikami a zarządem spółdzielni, a to jest nieprawda - zaznacza, przypominając, że to rolnicy są właścicielami spółdzielni, którą zarządzają wybrani przez nich przedstawiciele. - Sporne uchwały podjęła rada nadzorcza i walne zgromadzenie - przypomina. - Zarząd spółdzielni na mocy prawa jest zobligowany do wykonywania uchwał organów spółdzielni.

Agata Kasperkiewicz informuje, że OSM Radomsko już drugi rok z rzędu notuje stratę - w 2018 były to 2 miliony złotych, w 2019 - 10 mln zł. Na terenie Nowego Targu systematycznie spada skup mleka i brak jest perspektyw zwiększenia skupu na tym terenie. W nowotarskiej mleczarni, jak wyjaśnia, konieczne są remonty szacowane na 8 mln zł, tymczasem OSM Radomsko w obecnej sytuacji nie ma takich pieniędzy. Tym bardziej, że modernizacji potrzebuje główny zakład w Radomsku. I to tam, zgodnie z długofalową strategią spółdzielni, ma koncentrować się produkcja wyrobów mleczarskich.

- Z uchwałami walnego zgromadzenia i rady nadzorczej nie zgodziła się 9-osobowa grupa rolników z rejonu Nowego Targu zawierając naprędce i nieformalnie tzw. grupę inicjatywną, a do sądu zaskarżył uchwałę jeden człowiek - mówi Kasperkiewicz. - W związku z tym nasuwa się pytanie, czyje interesy reprezentuje grupa inicjatywna?

- Jak widać mamy spór pomiędzy zdecydowaną większością członków - dostawców reprezentujących interesy całości OSM w Radomsku a grupą członków - dostawców z Nowego Targu kwestionującą podjęte przez zdecydowaną większość członków uchwały - dodaje i zauważa, że żaden z członków grupy inicjatywnej nie zrezygnował w zasiadania w organach spółdzielni, np. radzie nadzorczej, choć twierdzi, że podejmuje ona niekorzystne uchwały.

Prezes spółdzielni zapewnia, że mimo rezygnacji z prowadzenia zakładu mleczarskiego w Nowym Targu, członkowie spółdzielni z tego terenu mają pełne gwarancje skupu mleka.

r/
najnowsze informacje
komentarze
rolnik197818:45, 24 listopada 2020
Wnerwiony
a o jakich wyrokach sądu mówisz. Chyba o przegranej grupy inicjatywnej , co obiecywała, że wszystko uratuje i pójdziecie z tym do Mlekovity. Podobno przegrali tylko boją się z tym ujawnić.
Marysia z Orawy16:37, 23 listopada 2020
Tak czytam ten wywiad i jednego nie rozumiem czy Pani prezes myśli że ludzie na wsi to ciemnogród że co czytać nie umieją .To nie osm Nowy Targ ma dlugi tylko osm Radomsko i zeby sprzedac co tylko sie da żeby tam ratować Radomsko. Przykre że O sprzedaży rolnicy dowiadywali się ostatni tyle sprzedanych zlewni z budynkami i działkami za konkretne pieniadze ..A teraz czas na zakład bo na tym
jeszcze da się zarobić. Mam
nadzieję że ludzie nie oddadzą Tego zakladu to członkowie decydują czy sprzedać i to do nich należy wybór A nie Radomska .Członków jest 450 jak oni mogą sprzedać jak nie kupili osm Nowy Targ.
nie bedzie chleba bedzie syr14:15, 20 listopada 2020
Prawda-za 4 miliony kupili i postawili na pod gołym niebem bo ... nie było ich gdzie zainstalować. No a potem żeby się nie marnowały zabrali je do Radomska. Plan niszczenia zakładu był systematycznie realizowany a nasi delegaci i członkowie Rady Nadzorczej patrzeli na to bezmyślnie. Niestety nie dorośliśmy do spółdzielczości a obawiam się że nie dorośliśmy też do demokracji.
Obserwawtor19:00, 19 listopada 2020
Podobno był remont.Nowa instalacja chłodnicza( za grube miliony),która została wywieziona do Radomska.Prawda?
lew14:27, 19 listopada 2020
suuper maja rolnicy swoj pis ja sie ciesze bardzo chcieli wybrali a ci na nich na*** karma wrocila drodzy rolnicy dalej glosujcie na pis
Były pracownik11:20, 19 listopada 2020
Ta Pani klamie jak nikt inny!!! Pracowalem tam.to wiem co sie tam.wytwarzalo i sie robi i jak Radomsko gospodarowalo,ile.mleka przychodziło i jak wody dolewali zeby rolnicy dostali mniejsze pieniądze. Ta pani to jest bialy cygan!!!! A herb co z nim zrobili? Niech sobie swój zrobia a nie uzywaja Hej!!! TYPOWE Z Ł O D Z I E J E!!!! KIJ MA DWA KOŃCE I CZEKAM.NA UPADEK RADOMSKA!!!!
Ojcowizna07:08, 19 listopada 2020
"Spadek skupu mleka i brak pieniędzy na remonty',
to nie przyczyna, to skutek.
To skutek złych działań dla wywołania takiego właśnie stanu.
PiterQ19:34, 18 listopada 2020
O co Wam chodzi? Piękny teren na osiedle mieszkaniowe. Po wybudowaniu Węzła Podhalańskiego, zjazdu na Białkę wzdłuż lotniska i drogi na Harklową zrobi się tu spokojniutko. Aut będzie jeździć ćwierć tego co teraz, może najwyżej czwartki soboty ale to już też nie tyle. Chociaż nie, bo pewnie teraz zacznie się handel mlekiem i wyrobami na jarmarku jak kiedyś, co właściwie to mi się podoba.
He he he, dobrze że nie ma lajków i -lajków na Podhale24 bo by mi pojechaliiii :)
Obywatel21:32, 17 listopada 2020
wg obecnej prezeski:" nie ma co przywiązywać się do ojcowizny". A ja góral mówię jej i kierownikom tej nowotarskiej mleczarni: żeby z waszymi osobistymi majątkami też tak się stało!
NowotarzankaGoralka16:45, 17 listopada 2020
Żal serce ściska, a w rece siekiera, kiedy patrzy się na to jak kilku sprzedawczykow rozwalilo Perłę Podhala -jeden z największych zakładów na terenie Nowego Targu. Wszystko co tam wytwarzano było najlepszej jakości i sprzedawalo się dobrze. To zle i niegospodarne zarządzanie zakładem i przekupstwa spowodowały ten stan.
Z Goralami się nie zadzierac, a Radomsko bez Nowego Targu to jedna wielka pomyłka! Karma wraca...
nie bedzie chleba bedzie syr16:31, 17 listopada 2020
Nasi pradziadkowie za zaborów spółdzielnie zakładali i dudki zarobiali a my jak te barany a to sie z Radomskiym musymy łacyc a teroz jedyny ratunek w Mlykovicie bo sami nic nie zrobiymy. Toc to prowdziwie kosmicno technologio mlyko za 1,10 kupic spasteryzowac czyli podgrzoc do butelki wloc i za 3złote sprzedac. Kto by to takie cuda wiedzioł robic. Bez Panow z Radomska abo Wysokiego Mazowieckiego ni hu hu
wip14:02, 17 listopada 2020
Plany były w 90 latach jak zniszczyć wszystko co polskie - maszyna poszła i pomalutku bez pośpiechu zniknie wszystko co polskie.
Jak nie chciało się robić uczciwie za PRL-- to czemu teraz ryczycie.
Rolnik14:01, 17 listopada 2020
Czlonkowie spoldzielni to odbiorcow sobie zalatwili zeby I has Radomsko nie zalatwiloCaly czas byly nazekania na drogi zwoz mleka do N.Targu a co by bylo ze zwozka do RadomskaNagle by potanialo?
wege11:12, 17 listopada 2020
ludzie przechodzą na weganizm, świat się zmienia.
Może warto również pomysleć o przebranżowieniu jak Magda z Szaflar?
Rolnik 4410:24, 17 listopada 2020
Tak wygląda łączenie spółdzielni na prawie spółdzielczym,ale gdyby wcześniej pomyśleli i ze120 osób załogi zostawili powiedzmy 25 to dzisiaj by kupili to Radomsko.
nie bedzie chleba bedzie syr09:43, 17 listopada 2020
Mleko-masz racje. Namówili nas do połaczenia a potem przez 15 lat reprezentowali nas w Radomsku. To co sie stało że sie zes...ło
Ceper09:21, 17 listopada 2020
A skąd wiadomo że to Radomsko nie plajtuje a zwala na Nowy Targ.
Ggdzie jest pokazany dochód i straty Radomska.
A nic nie mówi si? dlaczego nie remontowali skoro są właścicielem.
Swój chłop09:03, 17 listopada 2020
Nie jest tajemnicą, że powstaną tam nowe mieszkania pewnie całe osiedle. Dla ratowania Radomska sprzedają Nowy Targ.
Mleko08:13, 17 listopada 2020
Do odpowiedzialności powinni zostać pociągnięci ludzie, którzy zdecydowali o połączeniu z Radomskiem. Nowy Targ służył tylko do pokrywania strat, a w rezultacie wszystkie koszty zostały przypisane do NT.
!!!07:41, 17 listopada 2020
Do obserwatora rolnicy sa pisiemni i czytac umieja status spoldzielni znaja W dzisiejszych komentarzach chodzi o wypowiedz p.prezesMy na swoj towar sprzedamy bo ludzie jedli jedza i jesc beda. Ale burakami to bylismy ze za takie grosze tak dlugo wspolpracowalismy
Baca06:42, 17 listopada 2020
A co robi Staostwo obiecywali utrzymanie zakladu?????????
Baca06:42, 17 listopada 2020
A co robi Staostwo obiecywali utrzymanie zakladu?????????
nie bedzie chleba bedzie syr03:04, 17 listopada 2020
Pan wiceprzewodniczący Rady nigdy nie zrezygnuje bo On jest z zawodu ... członkiem Rady Nadzorczej. Maszyny wywozili ,na głowe nam wchodzili a On trwał. Powiat chciał pomóc ale On pomocy nie potrzebował. Mleko najta ńsze w polsce -w czym problem , ja nic nie moge zrobić bo złe Radomsko mi nie pozwala. A kto nas tam k...... wprowadził- Miś Uszatek
baciok@23:32, 16 listopada 2020
Czy ktoś wie kto ma wchodzić z developerką na ten teren ?
123423:15, 16 listopada 2020
Miasto podjelo Rezolucja i co Jeszcze chcecie
123422:54, 16 listopada 2020
Co chcecie od miasta Miasto podjęło rezolucje
AIE SIĘ WYSILILI????
mxx22:32, 16 listopada 2020
sprzedać to jakiemuś deweloperowi i piekne osiedle bloków by tam było z widokiem na tatry :D
Osiol21:56, 16 listopada 2020
Jak w piosence,,,, to już jest koniec niema juz nic jesteśmy wolni możemy iść,,,,,,, i na prywatkę lub na emigrację za chlebem bo starczy tylko na chleb
nic nowego21:38, 16 listopada 2020
Swego czasu pracowałem w jednej z najwiekszych firm transportowych w Nowym Targu.Zakład wykonczyli ci na stołkach,miedzy sobą podzielili majątek firmy wczesniej dąząc do jej upadłości.Podobnie było z OSP,tak że ogólnie nie jestem zdziwiony takim postepowaniem rady nadzorczej.
bo ona tak chce?21:27, 16 listopada 2020
Gdzie jest burmistrz tego miasta rodem z Radomska? Dlaczego śpi?
smutek21:21, 16 listopada 2020
Trzeba było być lokalny patriotą i kupować pyszne produkty.
Ale wolicie kupić tanie g...w Biedronce, więc się nie dziwcie, że takie zakłady padają.
Z drugiej strony kwestia zarządzania, tam wciąż cuchnęło komuną.
obserwator20:37, 16 listopada 2020
~ Rolnik - bidoku weź się hopino wyedukuj, bo nadzwyczajnie w świecie nie masz pojęcia o STATUSIE spółdzielni. Marzy ci się nacjonalizacja wszystkiego i komuna?? Za NZPS'em też popłakujesz po nocach?
joo wiem20:23, 16 listopada 2020
Pani wielmożna prezes zabrała rolnikom pieniądze na skup mleka, tym się nie pochwaliła?
Są tacy który dostali przelew na parę złotych.

żart i kpina! ot co
Kumoska20:19, 16 listopada 2020
Pani prezes z calym zarzadem w Radomsku to nie tylko klamcy ale cos wiecejDlaczego pani prezes nie wspomniala o ukaraniu rolnikow ktorzy. odeszli z dniem 1 listopada NIE POWIADAMIAJAC NAS O KARZE PIENIERZNEJ PRZED WYSTAWIENIEM FAKTURY. ZA DOSTARCZONE MLEKO W PAZDZIERNIKU NAZYWAMY TO JAK ZLODZIEJSTWO
Nowotarżanin z wyboru20:01, 16 listopada 2020
Czyli jak dobrze zrozumiałem ocalić zakład chcą rolnicy dostarczający mleko do tego zakładu, natomiast obcy chcą zamknąć by ich część przedsiębiorstwa kosztem nowotarskiego ocalała. Taka to "większość"...
Rolnik19:44, 16 listopada 2020
Przez sześć ostatnich lat pis wszystko roz *******a
wwm19:39, 16 listopada 2020
trza było się nie łą czyć z Radomskiem
piotrek19:38, 16 listopada 2020
wszystko mleko na oscypki i korboce ...
wojtek19:14, 16 listopada 2020
przecież stały puste hale i inne obiekty można je było podnająć i zarabiać ale po co lepiej zlikwidować
KEFIR NT18:40, 16 listopada 2020
Kefir by strzelil!
wera18:39, 16 listopada 2020
Posłowie i samorządowcy z Podhala się nie wykazują. 150 osób ląduje na bruku i nikt nie protestuje. Jak trzeba było prosić o głosy to wtedy działali.
Obywatel18:25, 16 listopada 2020
Jak można tak kłamać. Nic z wypowiedzi tej pani nie jest prawdą!!!!!
wnerwiony18:00, 16 listopada 2020
Pani. Prezes niech nie opowiada bzdur. Za likwidacją zakładu w Nowym Targu są rolnicy,ale tylko z terenu Radomska. Zakład Mleczarski w Nowym Targu,to nie tylko budynki,maszyny,ale też atrakcyjne tereny( ok 5ha),które Pani Prezes chce sprzedać ,aby pokryć długi zakładu w Radomsku,które powstały przez niegospodarność Pani Prezes.Dlaczego Pani Prezes nie respektuje wyroków sądu?
PODHALAN17:30, 16 listopada 2020
nie wiem czy sie mam smiac czy plakac... ale czy w takiej sytuacji miasto nie mzoe jakos pomoc i byc udzialowcem??
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij