Sobota, 06 marzec 2021, Imieniny: Jordana, Róży, Kolety
Szczawnica i okolice
Clouds
-2°
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 63
Clouds
-3°
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 63
Clouds
-2°
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 63
Clear
-2°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 86
Clouds
-1°
Wiatr: 12.636 km/h Wilgotność: 81
Clouds
-2°
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 63
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
30.11.2020, 20:57 | czytano: 5418

"Na letnich oponach nie forsuje się wzniesień". GDDKiA przypomina o zasadach poruszania się po drogach zimą

zdj. GDDKiA

"Podczas zimowych warunków atmosferycznych zmieniają się standardy utrzymania dróg i poruszania po nich" - przypomina GDDKiA.

- Tak jak nie da się osuszyć jezdni podczas padającego bez przerwy deszczu, tak niemożliwe jest natychmiastowe i całkowite usunięcie z niej śniegu, gdy ten nadal pada. W sezonie letnim dobrze sprawdzają się opony letnie, ale w niskich temperaturach mogą tracić przyczepność oraz wydłuża się droga hamowania. Dlatego warto o tym pamiętać i zmienić je na zimowe, szczególnie w terenie górskim. Tylko współpraca kierowców i służb drogowych podczas ciągłych opadów śniegu może sprawić, że ruch będzie się odbywał płynnie. Dlatego też warto również pamiętać o przepuszczaniu pługosolarek i piaskarek - zaznacza Iwona Mikrut.

- Śnieżyca, która nawiedziła południowe okolice pomiędzy Krakowem i Myślenicami późnym popołudniem 29 listopada 2020 r., przypomniała części kierowców o tym, że na letnich oponach nie sforsuje się wzniesień. Niestety dotknęło to także tych, którzy zmienili opony. Obie jezdnie DK7 były blokowane, a pługosolarki nie były przepuszczane. Dopiero eskorta Policji umożliwiła im przejazd i pracę. Stąd apel do kierowców o przepuszczanie sprzętu do odśnieżania i usuwania śliskości na drogach. Wszystkim się to opłaci. Kierowcy pojazdów ciężarowych powinni pamiętać o posiadaniu łańcuchów przeciwpoślizgowych i używaniu ich, kiedy zajdzie taka potrzeba - dodaje rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Warto pamiętać, że podgląd danych ze stacji meteorologicznych oraz kamer zlokalizowanych przy drogach krajowych woj. małopolskiego jest możliwy na stronie internetowej www.gddkia.gov.pl w zakładce „Serwis dla kierowców”. Każdy może sprawdzić, co w danym momencie dzieje się na drodze i jakie warunki tam panują.

Standardy utrzymania zimowego na drogach woj. małopolskiego

Autostrada A4, drogi ekspresowe oraz DK7 od granicy woj. małopolskiego i świętokrzyskiego do granicy państwa w Chyżnem, czyli 260,5 km dróg jest w I standardzie zimowego utrzymania. Oznacza to, że do 4 godzin po ustaniu opadów śniegu na jezdni może zalegać luźny śnieg, a do 6 godzin błoto pośniegowe. Po tym czasie jezdnie mają być odśnieżone, a śliskość zlikwidowana. Gołoledź, szron i szadź mają być usunięte do 3 godzin od momentu zaobserwowania zjawiska, a śliskość pośniegowa do 4 godzin. Pozostałe drogi krajowe są w standardzie II (489,4 km) i III standardzie (221,8 km), gdzie czas na usuwanie zimowych utrudnień się wydłuża.


Na terenie Małopolski dostępnych jest:
- 149 solarek opłużonych,
- 5 pługów wirnikowych (+2 w rezerwie),
- 8 równiarek,
- 37 ładowarek,
- 44 jednostki do odśnieżania chodników.

Pojazdy są wyposażone w środki łączności systemu GPS, a podgląd pracującego sprzętu jest możliwy poprzez system GPS w Punkcie Informacji Drogowej w Krakowie i Rejonach: Tarnów, Nowy Sącz, Nowy Targ i Wadowice, poprzez dedykowaną stronę internetową. Umożliwia to monitoring pojazdów zimowego utrzymania dróg i szybkie skierowanie w miejsca, gdzie akurat są potrzebne. GDDKiA ściśle współpracuje też z innymi służbami: Policją i Strażą Pożarną.

opr. s/

W ogłoszeniach drobnych na podhale24.pl znajdziesz wiele ofert NOWYCH I UŻYWANYCH OPON ZIMOWYCH, a w katalogu firm NAJLEPSZE ZAKŁADY WULKANIZACYJNE W REGIONIE. Polecamy!
najnowsze informacje
komentarze
Tirman22:11, 3 grudnia 2020
Najlepszym lekarstwem na głupotę byłby przepis, od pierwszego listopada ((najpóźniej ) nakaz jazdy na oponach zimowych a jak nie to pince złoty kawalerze i tyle
Z pustyni na Sacharze -górol00:16, 3 grudnia 2020
Powiem tak , od 42 lat kierowcuję pojazdami typu ciężki bus, na Poona has całorocznych, jakosić za te lata ni miołem nawet stłuczki , teroz 20lat tyż taki i pojazdami jak Sprinter , 2 ml mil 3,2 mliona km , dziwi mnie wypowiedzi takich fachowców, jak tego co podpisuje się pomoc drogowa, tyś chłopie nie byli chyba w warunkach trudnych,trza przedewszystkim używać głowy , to i w szpilkach wyjdziecie na Giewont
Szuwarek04:24, 2 grudnia 2020
W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku jeździłem cały rok na oponach uniwersalnych , inaczej całorocznych.Wtedy zimą śniegu było pod dostatkiem. Drogi byly białe,nie stosowano soli.Jeździło się całkiem bezpieczne.Duzo jeździłem po Podhalu. Posypywano wtedy piaskiem podjazdy i ostre zakręty i było super bezpiecznie. Obecnie sól czy też solanki ,stosowane do otrzymania przejezdności to najgorszy z mozliwych sposobów.
pomoc drogowa22:45, 1 grudnia 2020
do rajdowiec i kończy się TAK jak w artykule "auto na barierkach'
misiek z gór09:24, 1 grudnia 2020
Witam ,był u nas w górach teraz jak posypał świeży śnieg , lekarz z rodziną na letnich oponach , z Wałbrzycha ,i trzeba go było ratować podwózką w góry , niby uczony a sknera ,pozdrawiam .
rajdowiec08:43, 1 grudnia 2020
do "pomoc drogowa" - nie czepiaj się zwykłych suwów bo są lepsze niż twój 15-letni paserati, kopcący i śmierdzący zgniłym zachodem. Mój jest NOWY i jest najlepszy, bo jest MÓJ.
Henryk08:24, 1 grudnia 2020
A tam przynajmniej blacharze będą mieli robote
lewy migacz08:22, 1 grudnia 2020
Popieram @pomoc drogowa, odholowanie na koszt właściciela na najbliższy policyjny parking, weryfikacja badań technicznych i uprawnień w pakiecie. Po roku zero problemów z blokowaniem dróg przez niepełnosprawnych umysłowo. Przez kieszeń do rozumu. Kierowcy rajdowcy, miszczowie, cfaniakowie, niech korzystają z transportu zbiorowego. Bezpieczeństwo i ekologia.
Acc07:22, 1 grudnia 2020
Pragnę przypomnieć, że w paliwie i innych dobrach wszyscy płacimy na tyle wysokie podatki, że nasze drogi powinne być cały rok suchutkie jak pustynia. Pragnę też przypomnieć, że mimo ciążącego na m.in. GDDKIA utrzymania przejezdności dróg w okresie opadów śniegu a właściwie po nich GDDKIA czeka czasami na kilkukilunetrowe korki żeby cokolwiek zrobić.
Werty00:07, 1 grudnia 2020
Co z Bukowiną T. ? Znów będą problemy z dojazdem w zimie?
pomoc drogowa23:51, 30 listopada 2020
skromnym zdaniem wszystkich na oponach letnich i (wielozez.) powinno się odholować na parking policyjny, lub do domku oczywiście na koszt kierowcy i tak zwani mistrzowie dróg może zostali by w domu, kupują sobie SUWY tzw napęd na jedno KÓŁECZKO, bo na "cztery nie stać" ale ma świadomość, że dojedzie wszędzie i (NIGDZIE).
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze samorządowe powinny w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - przyznawać sobie i urzędnikom nagrody?

Tak, władze i urzędnicy ciężko pracują i nagrody im się należą
Nie, w obecnej sytuacji takie nagrody nie powinny być wypłacane
Nie mam zdania, to sprawa między pracodawcą a pracownikiem

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij