Niedziela, 28 listopada 2021, Imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
Nowy Targ i okolice
Clouds
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 91 %
Rain
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 90 %
-
brak pomiaru
Clouds
Wiatr: 8.316 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 92 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
07.12.2020, 23:06 | czytano: 8410

Nowy Targ: radni zatwierdzili przyszłoroczne stawki za śmieci

arch. Podhale24

NOWY TARG. Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że ceny nie wzrosną. Druga - będzie mniej frakcji, a trzecia - niektóre odpady będą odbierane od mieszkańców częściej.

Metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty, określenia wzoru deklaracji, sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Nowy Targ - zajęło radnym zaledwie kilkanaście minut. Nie dlatego, że sprawa błaha. Powodem było szczegółowe wcześniejsze opracowanie tematu w komisjach.

Zdecydowano, że w 2021 roku nowotarżanie zapłacą 23, 15 lub 50 zł za odbiór odpadów komunalnych. Cena zależna będzie - jak w tym roku - od ilości osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym. Owo "50 zł" to podwyższona opłata - forma kary za niesegregowanie śmieci, co jest teraz już obowiązkiem. Tu nie ma zmian. Zmienią się za to stawki od właścicieli nieruchomości, na których nikt nie mieszka, ale powstają tam odpady komunalne.

Radny Paweł Liszka zapytał, czy były brane pod uwagę inne sposoby naliczania opłat - na przykład w powiązaniu ze zużyciem wody. Jak mówiła Elwira Nowobilska-Majewska - "przeprowadzona została taka analiza, ale większość wspólnot mieszkaniowych nie wyraziła chęci zmiany metody liczenia". - Po przeliczeniu stawki i ilości zużytej wody będziemy to przedstawiać burmistrzowi i on zadecyduje co będziemy robić - wyjaśniła kierownik Referatu ds. Gospodarki Odpadami.

Radny był mocno zainteresowany tą analizą, dlatego na jego prośbę zostanie mu ona udostępniona.

Zmiana jaka czeka nowotarżan w przyszłym roku to połączenie "popiołu" z "odpadami zmieszanymi". Będą one odbierane nie rzadziej, niż dwa razy w tygodniu z budynków wielorodzinnych (bloków) i raz na dwa tygodnie z domów jednorodzinnych. Metal, plastik, opakowania wielomateriałowe - z domów jednorodzinnych raz na dwa tygodnie, a z bloków - raz na tydzień. Z kolei "papier" i "szkło" będą odbierane częściej, niż teraz - bo raz w miesiącu (jednocześnie) z domów jednorodzinnych i nie rzadziej, niż dwa razy na miesiąc z osiedli mieszkaniowych. Częstotliwość wywozu "bioodpadów" będzie regulowana sezonowo. To znaczy w sezonie zimowym (od listopada do marca) - co najmniej raz w miesiącu, a w sezonie letnim (od kwietnia do października) - nie rzadziej, niż dwa razy w tygodniu z budynków wielorodzinnych i nie rzadziej, niż raz na dwa tygodnie z domów jednorodzinnych.

Harmonogram wywozu odpadów w 2021 r. zostanie podany do wiadomości w ciągu kilkunastu dni.

s/
najnowsze informacje
komentarze
El barbero de Sevilla09:25, 11 grudnia 2020
Żyjemy w czasach opakowań. Byle pasta do zębów opakowana w plastikową tubkę, do niej tekturowe pudełeczko, które jest owinięte celofanem.
Już nie wspomnę o telefonach, czy innych gadżetach telefonicznych, a najgorsze to chyba zabawki dla dzieci - tam opakowanie ponad wszystko,
A na końcu - jak wygląda współczesna trumna?? To samo opakowanie ponad wszystko - tak na oko ze 30% większa niż 20 lat temu:)
Ludzkość po prostu zasypie się śmieciami..
WaszKlient19:33, 10 grudnia 2020
Sporą ilość udało się zmagazynować.
Dziwne, że nie promują produktów, które udaje im się wyprodukować z ,, Naszej segregacji", za którą jeszcze takie krocie płacimy.
Ciekawe kiedy kolejny pożar - przeróbka naszej segregacji na ,, czyste powietrze" jedyny produkt znany, który produkują :-)
wojtek06:08, 10 grudnia 2020
Propozycja naliczania opłat a połączeniu ze śmieciami to chory pomysł.
Przecież w wielu gospodarstwach nie ma liczników, poza tym śmieci nie powstają przy kąpieli, ani przy braniu prysznica. Takie POmysły to specjalność Trzaskowskiego.
turysta22:48, 9 grudnia 2020
połączenie "popiołu" z "odpadami zmieszanymi", to pomysł ignoranta nie znającego praw fizyki i chemii.
Przecież te odpady, razem trzymane, skamienieją i nic z tego nie będzie
Marian08:05, 9 grudnia 2020
Bioodpadów przy ciepłych ostatnio miesiącach zimowych nie trzeba będzie wywozić. Po miesiącu same wyjdą ...
;))22:40, 8 grudnia 2020
Nie narzekajcie tylko myślcie, dbajcie o środowisko i oszczędzajcie.Na przykład jednym papierem po maśle można się parę razy podetrzeć przy okazji ,,nakremować,,. Na papierze toaletowym nie jest napisane że używać tylko z jednej strony.
wstążki & kolesiostwo17:55, 8 grudnia 2020
Głosujcie dalej na Watychę jak się nie udusicie to utoniecie w śmieciach.
Andrzejx4814:32, 8 grudnia 2020
czy temu panu wszystko wiedzącemu Liszce czepiającego się wszystkiemu sufit spadł na ten łeb /.../ czy może w końcu jak jego ugrupowanie PiS najlepiej wie co dla nas dobre panie Liszka przegrał pan wybory więc daj pan sobie spokój już z tym wszystkim ludzie pokazali panu iż nie ufają takim ludziom jak pan podobnie jak przekonał się o tym były już przewodniczący rady miasta
Robert14:23, 8 grudnia 2020
Oczywiście pan Liszka znowu wyskoczył z tą samą propozycją. Proszę dać sobie spokój z wodą nie dość że 10 razy bakteria coli do roku i trza za to płacić to jeszcze trzeba ją sobie kupować. To mało????
worek na śmieci11:45, 8 grudnia 2020
Bo radni nie myślą żeby zrobić dobrze mieszkańcom. Myślą jak tu sobie zrobić dobrze. To taka ukryta podwyżka. Opłaty "na tym samym poziomie" ale odbieramy raz w miesiącu, czyli 4 razy rzadziej niż poprzednio. Przy takim systemie odbierania śmieci, stawki powinny być obniżone!!! Kto na tym wałku kosi kasę? Jedyny podmiot, który mógł sprostać wymogom przetargu i jego kolega w urzędzie.
Wojtek mieszkaniec10:47, 8 grudnia 2020
Tworzywa sztuczne raz w miesiącu to jakieś nie porozumienie przecież tego jest najwięcej w tych czasach. Miasto wzięło i wybrało tańsza firmę która będzie teraz magazynować śmieci u właścicieli. Paranoja również z innymi frakcjami oraz z ich odbieraniem. Plastiki, papier, metal i szkło powinni odbierać zadarmo. Radni powinni trochę więcej myśleć.
STAŚ10:19, 8 grudnia 2020
Śmieci to, bardzo śmierdząca sprawa !
Dyr banku w swoim żywiole !
jak żyć09:39, 8 grudnia 2020
W Szczawnicy jest metoda, że za śmieci płaci się według zużycia zeszłorocznego wody (nikt wcześniej nie wiedział). Ja kąpie sie raz w miesiącu, podejrzewam, że inni podobnie. W związku z oszczędnościami czekamy na podwyżkę za wodę i za śmieci.
Olo08:39, 8 grudnia 2020
Kto nam zapłaci za magazynowanie śmieci. Przecież bio-odpady w lecie same wychodzą z worków a smród po 2 tygodniach niewyobrażalny. Co na to sanepid?
spostrzegawczy08:24, 8 grudnia 2020
Panie Liszka niech pan przestanie w kółko wałkować temat opłat za śmieci w zależności od zużycia wody. Nie wszyscy są delikatnie mówiąc brudasami i naprawdę chcą się w miarę często myć i spłukiwać g......na, których tak wiele jest w NT.
Jasiek W.T.23:14, 7 grudnia 2020
Komuś tam sufit na głowę spadł? Bioodpady raz w miesiącu, bo sezon? No ku... W domu u nas jest sześć osób. Za każdego domownika jest normalnie płacone. Worków dostajemy tyle samo co jedna osoba. I teraz co? Śmieci będą miesiąc siedzieć tak? Co oni w głowach mają?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas