Piątek, 26 luty 2021, Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego
Szczawnica i okolice
Clear
10°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 66
Clear
10°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 66
Clear
11°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 66
Clear
11°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 54
Clear
10°
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 91
Clear
10°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 66
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
24.12.2020, 10:00 | czytano: 2627

Freski ocalone i przeniesione. Niezwykłe malowidła w Suchem

Fot. UG Poronin

W Suchem odbył się odbiór prac dotyczących przeniesienia fresków Władysława Trebuni-Tutki, które ozdobiły powstające tu Poroniańskie Centrum Kultury i Dziedzictwa Podhala.

Wójt gminy Anita Żegleń wraz z konserwatorem zabytków Pawłem Dziubanem oraz przedstawicielami wykonawcy i inwestora, byli zachwyceni efektem prac wykonanych przez ekspertów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.Przypomnijmy, iż projekt przewidywał przekształcenie byłej Mineralnej Spółdzielni Pracy w filię Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie. W ramach inwestycji powstały dwa nowe budynki, z salą konferencyjną, salą ekspozycyjną i salą wielofunkcyjną.

Ważną częścią projektu było uratowanie fresków Władysława Trebuni-Tutki. W tym celu została zastosowana specjalistyczna metoda transferu malowideł ściennych. Zostały one przeniesione do jednej z sal w nowym budynku.Prace wykończeniowe w nowej filii GOK w Suchem są na zaawansowanym etapie. - Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli zaprosić mieszkańców, aby na własne oczy zobaczyli efekt końcowy - informuje Urząd Gminy w Poroninie.

oprac. r/ UG Poronin
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij