Sobota, 15 maj 2021, Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Clouds
10°
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Clear
11°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 93
Clouds
10°
Wiatr: 1.944 km/h Wilgotność: 91
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
27.12.2020, 18:59 | czytano: 5788

Dworzec nie dla biblioteki

zdj. Podhale24

NOWY TARG. Przeprowadzenie inwentaryzacji budynku dworca PKP pod względem możliwości usytuowania tam biblioteki i czytelni zaproponowała Ewa Pawlikowska. W odpowiedzi udzielonej radnej napisano, że w umowie zawartej przy staraniach o dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego już zapisano, które pomieszczenia jakim celom mają służyć.

- W chwili obecnej miasto ponosi bardzo duże koszty najmu pomieszczeń w PZU pod bibliotekę i czytelnię. To 9 445,98 zł netto plus Vat miesięcznie, a umowa jest podpisana na okres 36 miesięcy - począwszy od 1 listopada 2019 roku. Przeniesienie biblioteki do budynku dworca pozwoliłoby zaoszczędzić miastu ok. 170 tys. zł, licząc od stycznia 2021 roku - argumentowała radna.

W opublikowanej na stronie Urzedu Miasta odpowiedzi na interpelację napisano, że inwestycja jaką była "Przebudowa zabytkowego budynku dworca kolejowego w Nowym Targu" została zrealizowana przy współfinansowaniu ze środków RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-20 w ramach projektu "Utworzenie głównego węzła przesiadkowego regionu Podhalańskiego w oparciu o przebudowę dworca kolejowego w Nowym Targu i jako taka objęta została okresem trwałości przez 5 lat. Zgodnie z projektem - parter budynku dworca ma służyć na potrzeby obsługi podróżnych jako dworzec kolejowy, a piętro - na cele wystawiennicze.

"Obecnie budynek jest zarządzany przez Miejski Ośrodek Kultury. W związku z prowadzoną inwestycją (chodzi o przebudowę budynku MOK - przyp. red.) - biblioteka została przeniesiona do położonego w centrum miasta budynku PZU" - przypomina magistrat.

Na pytanie radnej Pawlikowskiej, czy była przeprowadzona inwentaryzacja innych obiektów miejskich z przeznaczeniem na bibliotekę i czytelnię, odpowiedź brzmi: "w zasobach miasta nie ma budynku z wolną powierzchnią spełniającą wymagania dotyczące funkcjonowania bibliotek i na dzień dzisiejszy nie ma potrzeby przeprowadzać inwentaryzacji budynków pozostających w posiadaniu Miasta pod kątem, jaki pan sugeruje".

Mimo wspomnianych w odpowiedzi Urzędu Miasta zastosowań dla wyremontowanego budynku - trudno uznać, że zostały one przez kolej dotrzymane. W budynku nie ma kasy biletowej, a i parter zamykany wczesnym popołudniem w żaden sposób nie służy podróżnym jako poczekalnia.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Kris21:01, 30 grudnia 2020
Do BM
Najlepsze miejsce na bibliotekę to MOK. Tam była, i powinna być gdyby nie sala taneczna dla znanej akademii tańca. Biblioteka winna tam wrócić a na tańce przeznaczyć halę Girce obleganą za bezcen przez pingpongistów
d17:22, 30 grudnia 2020
Ale dworzec ładny.
BM15:28, 30 grudnia 2020
Mój post się nie ukazał. Wcale mnie to nie dziwi, bo pewnie się czymś niepopularnym uprzednio naraziłam. /.../ Napisałam uprzednio - więc powtórzę w skrócie, że bibliotekę można by przenieść do Szkoły Podstawowej nr 5. Stropy pewnie wytrzymają, lokalizacja dobra, oświata zmniejszy koszty (jest krucho) uczniowie pomieszczą się w SP 1, szkole z tradycjami i poprawną salą gimnastyczną.

Gdyby poprzedni wpis był taki - to by się ukazał. Moderator.
paranoja10:12, 29 grudnia 2020
NIE MIASTO PONOSI KOSZTA a POLSKI PODATNIK !!!
Ewa23:29, 28 grudnia 2020
Smutne jest to że dworzec wyremontowali i jest zamknięty dla pasażerów.
miś wyliniały22:16, 28 grudnia 2020
Ja rozumiem, że wam jest zimno, ale jak jest zima to musi być zimno, tak? Pani kierowniczko, takie jest odwieczne prawo natury!
Gregor14:58, 28 grudnia 2020
Biblioteka powinna być w MOKu ie trzeba było ulegać presji jednej pani i stamtąd jej wyrzucać
taka prawda08:53, 28 grudnia 2020
do logika - jak nie znasz tematu to nie pisz głupot - pieniądze na dworzec przyznał poprzedni zarząd województwa PO-PSL. I jeszcze za poprzedniej kadencji rozpoczęto prace. Nowy zarząd z PIS otwiera tylko inwestycje, na które kasę dało PO-PSL.
Mieszkaniec NT06:23, 28 grudnia 2020
Biblioteka teraz jest w centrum miasta, kto będzie na dworzec PKP chodzil?. A jak drogo to może do budynki UM przenieść, przecież dawniej mieściła się tam z urzędem i sakarbówa.
Mam nadzieje, ze MOK rozbudowali do gigantycznych rozmiarów, również po to by biblioteka i czytelnia też się tam zmieściły, a nie tylko gastronomia i tarasy widokowe.
Stefania23:30, 27 grudnia 2020
Nad wejściem powiesić tylko PRLowską tablicę

Teren PKP nieupoważnionym wstęp wzbroniony

I karać, karać, karać, dotkliwie karać
logika23:06, 27 grudnia 2020
f16- No widzisz jak to jest . W mieście rządzi PO więc nie otworzą ci dworca bo go PIS odbudował. I były by zasługi dla PIS. Ale nic się nie martw bo jak wygra PO to dworzec zburzą bo był pisoski a ty i tak do niego nie wyjdziesz.
Wstążka23:05, 27 grudnia 2020
Dworzec nie dla biblioteki i nie dla pasażerów.

?Ja rozumiem, że wam jest zimno, ale jak jest zima, to musi być
zimno!? ?Słuszną linię ma nasza władza? (Miś)
Jędrek22:29, 27 grudnia 2020
Toż zamknięcia obiektów tuż po uroczystym otwarciu są taką nową świecką tradycją Grzegorza, Waldemara i Joanny.
Miś Barejowski21:56, 27 grudnia 2020
Korzystając z okazji, bo w końcu awaria też jest jakąś okazją, by naszym pasażerom, ludziom dobrej roboty, bo są nimi przecież, zaprezentować,

jestem wesoły Bolek
f1621:51, 27 grudnia 2020
Jak to jest możliwe że dworzec po wyremontowaniu stał zamknięty przez kilka miesięcy bo nie zdążyli z odbiorami. My podatnicy płaciliśmy za ogrzewanie. A teraz znowu jest zamoknięty choć oficjalnie otwarty? Czy leci z nami pilot czy pilotka zasłania mu realny świat?
Osioł20:02, 27 grudnia 2020
E toć podobno Bolek na jakiejś komisji rzucił tekstem, że nie ma pomysłu na ten obiekt i ma tam być biblioteka bo w MOKu po remoncie będzie sala taneczna dla znanej akademii tańca.
Kolejorz19:41, 27 grudnia 2020
Wywalono kupę kasy a dworzec zamknięty. No ale po co ma być otwarty jeszcze by się Bolesław przemęczył?
kaszka manna wykipiała19:19, 27 grudnia 2020
Ciutroku na odwrót - kłamiesz. Brzydzę się takimi typami. Wiem że wywalono cię z roboty i z zawiści piszesz te swoje elaboraty pod wieloma nickami - ale daj już sobie spokój.
A winda działa ty śmieszny, żałosny, mierny były urzędniku.
Czytelnik19:17, 27 grudnia 2020
Czytać trzeba w spokoju a nie na dworcu i to jeszcze kolejowym.
kortuiC19:14, 27 grudnia 2020
Watycha remontuje te obciążające budżet obiekty sam nie wie po co. Dlatego zaraz oo wyremontowaniu je zamyka. Tak było z wieżą wodną i muzeum drukarstwa. Ja osobiście wolę dworzec niewyremontowany ale otwarty z ciepłą poczekalnią niż wyremontowany przez Watychę i zamknięty na cztery spusty. A pasażerowie niech marzną na obskurnym peronie nr 1 lub zrobią przebieżkę po schodach na peron nr 2 bo winda też zamknięta. U Watychy wszystko na odwrót.
ABC19:01, 27 grudnia 2020
Umowa z PZU była elementem dealu jaki Watycha zrobił za podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. I tak mieszkańcy płacą za dotychczas puste pomieszczenia w PZU. A tam biuro ma pewien znany na POdhalu minister.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij