Poniedziałek, 01 marzec 2021, Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
Nowy Targ i okolice
Clear
-0°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 93
Clear
-1°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 93
Clear
-1°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 75
Clouds
-1°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 86
Clear
-1°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
21.02.2021, 16:36 | czytano: 4827

Noże kosy przekute na sztorc, pistolety w dłoń. Chochołowianie przypomnieli o historycznym "poruseństwie" (zdjęcia)

zdj. Jakub Wojtyczek

CHOCHOŁÓW. - Insurekcja pod Tatrami, to jedno z najważniejszych historycznych wydarzeń z regionu Skalnego Podhala, które znalazło się w podręcznikach do nauki historii - przypomina Marcin Ratułowski, wójt Gminy Czarny Dunajec. W niedzielę w Chochołowie podsumowano obchody 175. rocznicy Powstania Chochołowskiego.

W kościele pw. św. Jacka w Chochołowie odprawiona została uroczysta msza św. w intencji bohaterów Powstania Chochołowskiego. Uroczystości, które trwały od piątku - objęte zostały Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Władze państwowe reprezentował wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Wśród gości byli także parlamentarzyści - Anna Paluch i Edward Siarka, radny wojewódzki Jan Piczura oraz samorządowcy z regionu.

Po mszy odsłonięto okolicznościową tablicę pamiątkową, odnoszącą się do wydarzeń z nocy z 21 na 22 lutego 1846 r.

- Górale zawsze byli honorni i lubili postawić na swoim. Jak do tego doszła świadomość narodowa - a tę krzewili tu księża i inteligencja - to padło na podatny grunt. Przykładem jest zryw w Chochołowie. Sukcesem się nie zakończył, ale pokazał, że na górali można liczyć - mówi Julian Kowalczyk. Prezes ZG Związku Podhalan w Polsce dodaje: - Do tego zrywu garnęli się mieszańcy i innych regionów. Sam jestem ze Spisza i wiem, że z tamtego rejonu przygotowała się grupa, by przejść ówczesną granicę między Węgrami, a Galicją, ale ich zawrócono. Jednak i na Spiszu były momenty zrywu patriotycznego.

Na placu przed kościołem w centrum Chochołowa przygotowana została inscenizacja plenerowa oddająca wydarzenia sprzed lat. Scenariusz kilka lat temu przygotowali Stanisław Apostoł i Adam Błaszczyk. W tym roku było skroniej - bez armat i wojsk austriackich.

- Cała wieś tym żyje. Zawsze tu były tradycje. Bo i człowiek chodził do szkoły noszącej imię powstańców, i pomnik jest koło kościoła, i biegi narciarskie co roku są organizowane. Nie wyobrażamy sobie, żeby w lutym nie był obchodów - mówi Andrzej Stanek, potomek jednego z powstańców - Wojciech Kojsa. W inscenizacji wciela się w postać swojego pra-pra-pradziadka.

W przedstawieniu biorą udział mieszkańcy Chochołowa - dorośli i dzieci z chochołowa i Dzianisza. Rolę księdza Józefa Leopolda Kmietowicza odegrał Wojciech Komperta, a Jana Kantego Andrusikiewicza - Adam Winiarski.

s/ zdj. Jakub Wojtyczek
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
antycovidian09:57, 26 lutego 2021
@j23
Ja nie zionę nienawiścią, tylko stwierdzam fakt, który Ty próbujesz zamieść pod dywan. Właśnie obecnie rządzący dążą do zrobienia z Polski państwa kolonialnego, którego Ty jako ślepy propagandzista rządowy nie widzisz. To Tobie polecam Twoje słowa - idź się lecz i módl się o zdrowie bo o rozum już za późno.
j2313:00, 25 lutego 2021
antycovidian - idź się lecz i módl się o zdrowie bo o rozum już za późno.
Zioniesz nienawiścią jak cała totalna opozycja, bez jakichkolwiek konkretnych argumentów. Właśnie za rządów obecnej władzy, Polska jest Polską a nie kolonią obcego państwa.
4419:59, 22 lutego 2021
Zdjęcie nr7 orawka z Podhola
kudlon08:04, 22 lutego 2021
zanisli wieniec na nagrobek J.K,Andrusikiewicza...w Kamienicy....
107:17, 22 lutego 2021
Zdjęcie nr 6, góral z Myślenic. :D
Iza22:39, 21 lutego 2021
Do Jan z czornego Dunajca
Napisz donos frajerze...
antycovidian21:22, 21 lutego 2021
Jak w takiej uroczystości może uczestniczyć ZDRAJCZYNI podhalańskiego ludu Pani poseł Paluch. Kobieta pełna pychy i hipokryzji, bez krzty honoru głosuje w sejmie nad ustawami, które ograniczają wolność i swobodę Polek i Polaków a później bezwstydnie bierze udział w tak zacnej uroczystości. Ludzie - otwórzcie wreszcie oczy i zacznijcie piętnować tych co Was na każdym kroku poniżają, krzywdzą.
abc20:37, 21 lutego 2021
Wyrznęli prawie wszystkich chłopów, bo panicz ich podpuścił.
Ot i powstanie.
Optymista19:34, 21 lutego 2021
Historia zatoczyła koło a mianowicie skłócono ludność i to nie tylko Podhala ale i Polski. I znów człowiek człowiekowi wilkiem. Przedtem zaborcy a teraz politycy i co lepsze oni się z nas śmieją a my wszyscy myślimy że się do nas uśmiechają.
Lepiej godnie żyć i godnie odejść a nie jak człek zdradziecki i bojaźliwy patrzący dostatku i życia długiego i tak odejść musi z tym że historia mu to wypomni.
V19:31, 21 lutego 2021
To właśnie jest asencja katolicyzmu

Nie zabijaj
Fałszywa Pandemia19:28, 21 lutego 2021
A probosce bez masek a zaraza ino na to czeka i juz ich mo!
Duch w Narodzie zanikł18:22, 21 lutego 2021
No i po co przekuwaliście te kosy? Chochoły do Was przemawiały, a wy nic
i zrobili Wam wodę z mózgu.
jan z czornego dunajca17:41, 21 lutego 2021
UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE
W kościołach obowiązuje limit osób - max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.

Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.

Ważne! W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r. - moje pytanie kto odpowie za ten bałagan.
takbyło17:40, 21 lutego 2021
chłopy ciernodunajeckie okryły się hańbą,pomagali stłumić?Poruseństwo Chochołowskie?za to Chochołowianie odpłacili się im za to godnie,postawili zadkiem do nich figurę św Jana Nepomucena,do dzisiejszego dnia nie mogą tego ścierpieć
Jacek17:26, 21 lutego 2021
Super zdjęcia.
WW17:13, 21 lutego 2021
Piękna impreza!
hanka17:09, 21 lutego 2021
piszesz, że są przestrzegane wszystkie zasady to cego skucys?
jan z kościeliska17:06, 21 lutego 2021
Władzy wolno, nam zamykają restauracje a sami się bawią. Dzień wcześniej wojewoda apeluje o rozsądek a tu mamy obraz pełnej hipokryzji i dwulicowości. W kościele są przestrzegane wszystkie ograniczenia pandemiczne. Organizator tej imprezy powinien zostać natychmiast ukarany. Zresztą zdjęcia pokazują cały obraz. Restauracje są zamknięte, pokazujecie Krupówki a tu co jest - oczywiście władza na czele.
Sama obłuda i fałsz.
Jo16:49, 21 lutego 2021
A dziś jeździmy tam do roboty :)
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze samorządowe powinny w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - przyznawać sobie i urzędnikom nagrody?

Tak, władze i urzędnicy ciężko pracują i nagrody im się należą
Nie, w obecnej sytuacji takie nagrody nie powinny być wypłacane
Nie mam zdania, to sprawa między pracodawcą a pracownikiem

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij