Piątek, 03 grudnia 2021, Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Szczawnica i okolice
Clear
-4°
Wiatr: 7.92 km/h Wilgotność: 71 %
Clear
-4°
Wiatr: 9.396 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
-4°
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 69 %
Clear
-3°
Wiatr: 7.992 km/h Wilgotność: 71 %
Clear
-4°
Wiatr: 7.452 km/h Wilgotność: 84 %
Clear
-6°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 70 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
25.03.2021, 14:10 | czytano: 3895

Blisko 300 milionów zł dla małopolskich gmin górskich

Fot. MUW

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego do Małopolski trafią środki w wysokości 294 mln złotych. Otrzymają je 82 gminy górskie. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na inwestycje związane z usługami turystycznymi, m.in. budowę lub modernizacją placów, deptaków, a także skansenów i obiektów kultury regionalnej.

Znane są już wyniki naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Wyniki naboru przedstawili dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z posłanką Anną Paluch.

- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich, które czerpią swoje dochody głównie z turystyki, to specjalna oferta wsparcia, przygotowana przez polski rząd. Takich gmin w Małopolsce mamy 82 – pięknych i cieszących się ogromną popularnością wśród turystów. Chcemy, by wspólnymi siłami udało się przetrwać czas pandemii. Pomoc z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich to w wielu przypadkach będzie swoiste koło ratunkowe. Lista inwestycji w Małopolsce jest bardzo długa. Pokazuje zarazem, jak to wsparcie jest istotne. Dzięki decyzji Pana Premiera małopolskie samorządy nawet w tych trudnych czasach covidowych mogą się rozwijać – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych zmienia oblicze Polski. Odesłaliśmy do lamusa model polaryzacyjno-dyfuzyjny; wręcz przeciwnie – rząd Prawa i Sprawiedliwości chce dążyć do wyrównania różnic, które się pojawiły po naszych poprzednikach. Uważamy, że wszystkie gminy zasługują na to, aby się im dokładnie przyjrzeć i wesprzeć ich model rozwojowy. (…) Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kierujemy miliard złotych dla gmin górskich, tj. dla 6 województw i 200 gmin. (…) Z tych pieniędzy będzie można wspierać otwartą infrastrukturę turystyczną, czyli ścieżki piesze i rowerowe, punkty widokowe, promenady, parkingi, wypożyczalnie sprzętu, urządzenia, które stricte służą obsłudze turystów, ale też te, które wspomagają obsługę ruchu turystycznego – chociażby kanalizację, przebudowę chodników, dróg, placów. To jest ogromnie ważne ze względu na kwestie gospodarcze, bo to udzielenie wsparcia lokalnym firmom. To lokalne firmy są wykonawcami tych inwestycji. To będą środki skierowane na ochronę miejsc pracy. Bardzo dziękuję Panu Wojewodzie za współpracę i za to, że z taką determinacją wspiera wszystkie nasze starania – mówiła poseł Anna Paluch.

Wsparcie, które trafi do małopolskich gmin, zostanie przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi, w szczególności na budowę, rozbudowę, przebudowę lub modernizację: szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich i turystyki zimowej, a także ich oznakowanie, placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych, parkingów, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego, skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych, infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, w szczególności dróg, chodników, oczyszczalni ścieków.

Lista zadań, które uzyskały dofinansowanie: http://www.malopolska.uw.gov.pl/Docs/Małopolskie gminy górskie.pdf

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
ciekawy12:22, 26 marca 2021
@Lucek
Po części z Twoim tokiem rozumowania się zgadzam. Można raz nadstawić policzek, można i drugi ale więcej nie wchodzi w rachubę, bo Ci głowę rozwalą i na tym się skończy Twoja dobroć. Posłów, Senatorów, którzy "tworzą prawo" by dokopać swoim wyborcom, częściowo ich ubezwłasnowolnić, takie osoby należy publicznie piętnować a nie nadstawiać po raz enty policzek. Krościenko - Szczawnica, to nie są duże miejscowości, ludzie wiedzą, kto jest kto i ... .
Lucek08:40, 26 marca 2021
ciekawy@ Ludzie chcą strajkować w Warszawie i rozrywać koszule idąc na uzbrojonych policjantów którzy tak samo mają kredyt w banku i są w takiej samej sytuacji jak my bo myślą że coś to da bo o to uni i głównej władzy chodzi by mieć pretekst i stąd te prowokacje medialne a Ci co są na górze to i tak zrobią co mają zrobić a jak to mówią że agresja rodzi agresje jak dojdzie do jakichś burd to wojsko Amerykańskie wszystkich poskłada dojdzie do wojny domowej i po nas i po naszych majatkach, własności prywatnej itd. recepta na to wszystko w co chcą nas wrobić unia itd. jest prosta bo mamy przecież naszych przedstawicieli których ludzie lokalnie po swoich miastach,gminach wybierali i oni żyją pośród nas więc są odpowiedzialni za to co zrobią i jak zrobią jeżeli zagłosują za wrobieniem swoich wyborców w dług unii to nie mają już co szukać w społeczeństwie i oni dostaną po tyłku najbardziej a każdy wie gdzie mieszkają,wszystko zależy od nich czy mają sumienie i są lojalni wobec tych którzy na nich glosowali bo jak to mówią " nie czyn drugiemu czego byś Ty sam nie chciał bo karą Cię dosięgnie" Także nie nienawiścią a dobrem i rozumem powinniśmy się kierować a nie emocjami i agresją bo spokój i mądrość to to najlepsza broń.
Darmocha ma tragiczne skutki - zawsze08:39, 26 marca 2021
Teraz to jest fajnie być sobie wójtem. Nie trzeba walczyć o pieniądze. Same wpadają do kasy. Trzeba tylko się zgodzić je przyjąć. No ale jeszcze potem trzeba być posłusznym wobec ofiarodawcy...
sąsiad i ja07:07, 26 marca 2021
O i Gwiazda Pienin...Ludzka Pani. Śpiewajcie hymny pochwalne, bo kasę z podatków rozdaje. Może kiedyś równo podzielą, czy nadal dla niepokornych mniej...?
Stasek22:37, 25 marca 2021
No to Białcany zaś wyjjdom na ulice, bo kasę na kanalizację dostali :)
ciekawy20:56, 25 marca 2021
"Ograniczenia, a15:18, 25 marca 2021
w najbliższym czasie (możliwe, że 30 marca 2021), Sejm i Senat mają najprawdopodobniej w planie głosować w ciągu jednego dnia (istnieje taka furtka prawna) nad ratyfikacją umowy z Unią Europejską o "Zasobach własnych Unii Europejskiej"
JEŚLI WSKUTEK GŁOSOWANIA DOJDZIE DO RATYFIKOWANIA TEJ UMOWY TO:
1. prawo do nakładania podatków na polskich obywateli zostanie przeniesione na Unię Europejską (to Unia będzie nakładać na nas nowe podatki, które będą wpływać do Unii, a nie do Polski),
2. Polska zostanie wepchnięta w tzw. wspólny Dług Unii Europejskiej na kwotę 750 miliardów Euro,
3. Polska zostanie wrobiona w Program Zielonego Ładu (Transformacja Energetyczna Polski), co oznacza wytransferowanie z Polski ok. 300 miliardów Euro w ciągu najbliższych 10 lat.
Koszt samej "Transformacji Energetycznej" (bez obsługi długu wspólnego) na aktywnego zawodowo Polaka wyniósłby ok 100 tys.zł na osobę.!!!"

Pod koniec marca , bądź na początku kwietnia przekonamy się, czy Pani Posłanka Paluch identyfikuje się jako PATRIOTKA POLKA, czy jako ZDRAJCZYNI, która sprzeda się za judaszowe srebrniki - po głosowaniu w sejmie ją poznacie. To samo dotyczy senatora Hamerskiego.
V20:07, 25 marca 2021
@Stanley Staywsiok Ja nikogo nie chce przekonać do jakiś poglądów tylko przedstawiam fakty których jest jeszcze bardzo dużo do wpisywania ale chciałem w paru słowach przedstawić skalę dzielenia kasy KOLEGO
kaczmi20:03, 25 marca 2021
A skąd te pieniądze pochodzą? Później pewnie zwykły Kowalski będzie majątkami spłacał te dofinansowania,brać to każdy jeden potrafi ale z czego odda to się nikt nie zastanowi
KRETYNIZM19:14, 25 marca 2021
Gminy na swoje wydatki dostały, a teraz będą przejmować od ludzi majątki za grosze !!!
KRETYNIZM19:11, 25 marca 2021
TO ZNACZY SAMORZADY SĄ JUŻ KUPIONE. RESZTA SIE NIE LICZY !!!!!!
Teraz urzędnicy w podzięce dobiorą się ludziom do skóry !!!!!
instruktor narciarski19:09, 25 marca 2021
Ja uważam że wszystkie środki powinny zostać skierowane na budowę MOK centrum lodowego i biblioteki w Nowym Targu . Ale watyholandia nie poprosi bo nie cierpi pisa zatem honor im nie pozwoli .Lepiej podnieść podatki opłaty alkoholowe ,targowe i inne ,oraz zadłużyć Miasto i z tych
piniędzy wybudować na koszt obywateli.
Miecio19:04, 25 marca 2021
Przedsiebiorcy dostali po lapach a gminom daja pieniądze. Jeszcze na co.....jak czytam co poniektórzy powypisali to się noz w kieszeni otwiera....
baciok@18:50, 25 marca 2021
Ludzkie Paniska
pamiętamy,pamiętamy18:26, 25 marca 2021
Jak to kiedyś było?Nie ma i nie będzie?
Stanley Staywsiok17:27, 25 marca 2021
Kolego lub też Koleżanko @V, jak sądzisz - ile osób uda Ci się przekonać do swoich poglądów takimi lakonicznymi i niechlujnymi wpisami? Chyba, że chodzi o wyrzut emocji tudzież frustracji...
Absurdalny17:04, 25 marca 2021
Głosowaliśmy na nich, teraz mi wstyd.
V16:37, 25 marca 2021
Dla gmin 300 000 000zł jednorazowo
Dla kurskiego 2 000 000 000 zł rocznie
V16:12, 25 marca 2021
To tylko CZERY1/3 SASINA
V16:07, 25 marca 2021
Inaczej do pisowskich gmin gdzie fundacje będą remontować pałace
V16:02, 25 marca 2021
Niech żyją wolne media
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas