Wtorek, 18 maj 2021, Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Szczawnica i okolice
Rain
12°
Wiatr: 8.64 km/h Wilgotność: 91
Rain
11°
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 88
Clouds
12°
Wiatr: 11.52 km/h Wilgotność: 93
Clouds
12°
Wiatr: 12.708 km/h Wilgotność: 92
Clouds
13°
Wiatr: 12.276 km/h Wilgotność: 91
Clouds
11°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 94
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
17.04.2021, 12:29 | czytano: 4006

Rozbita grupa internetowych oszustów. Zatrzymania m.in. w Zakopanem

Na terenie Katowic, Warszawy, Krakowa, Tczewa, Wrocławia i Zakopanego policjanci zatrzymali łącznie 19 osób - obywateli Białorusi i Ukrainy - członków zorganizowanej grupy przestępczej, specjalizującej się we włamaniach na rachunki bankowe oraz kradzieży zgromadzonych tam środków.

Oszuści internetowi ze zorganizowanej grupy przestępczej wpadli w ręce policjantów z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP Katowice. Obywatele Białorusi i Ukrainy oszukali kilkaset osób na ponad 1,5 miliona złotych. Siedemnastu z nich zostało już tymczasowo aresztowanych, a jedną osobę objęto policyjnym dozorem.

Sprawcy działali z wykorzystaniem metody, przed którą wielokrotnie ostrzegaliśmy. W pierwszej fazie oszuści organizowali tzw. kampanię SMS, rozsyłając wiadomości tekstowe o konieczności dokonania często symbolicznej dopłaty np. do oczekiwanej przesyłki. W wiadomości zamieszczony był link, pod którym można było rzekomo poznać szczegóły, w rzeczywistości kierujący na podstawioną stronę banku. Sprawcy nakłaniali w ten sposób odbiorców wiadomości SMS do uruchomienia przesłanego linku, docelowo umożliwiającego przejęcie loginu i hasła do bankowości elektronicznej i kradzieży pieniędzy z konta. Oszuści wielokrotnie zaciągali też pożyczki na przejętych rachunkach i wyprowadzali tak pozyskane środki.Dotychczas ustalono, że skradzione pieniądze członkowie grupy wypłacali w bankomatach metodą na BLIK, w różnych miastach na terenie Polski, m.in. w Katowicach, Krakowie, Kaliszu, Łodzi, Poznaniu, Sopocie, Sosnowcu, Warszawie, Wrocławiu czy Zakopanem. Pieniądze przelewali także na rachunki bankowe będące w dyspozycji grupy, aby później je także wypłacić.

Działając od 1 grudnia 2020 do 8 kwietnia 2021 roku przestępcy wysłali nie mniej niż 280 tysięcy wiadomości SMS z fałszywym linkiem. Oszukane w ten sposób osoby straciły przynajmniej 1,5 miliona złotych. Podczas ostatnich działań w Warszawie - 8 kwietnia 2021 roku - policjanci zabezpieczyli kolejne urządzenia wykorzystywane w przestępczej działalności.Na wniosek śledczych z nadzorującej sprawę Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, sąd zastosował wobec 17 zatrzymanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań, a wobec jednej osoby dozór policyjny i poręczenie majątkowe.

Sprawa jest rozwojowa i prowadzący ją policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Źródło: Śląska Policja, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
marta22:08, 19 kwietnia 2021
@Banki nie dbają o powierzone mienie" najsłabszym zabezpieczeniem jest czynnik ludzki bez niego choćby jakie były zabezpieczenia banku to jak człowiek popełni błąd to systemy bankowe tego nie naprawią....
Banki nie dbają o powierzone mienie12:15, 18 kwietnia 2021
Nie można ufać bankom z powodu bardzo słabych zabezpieczeń kont obywateli. Byle przybłęda z z zagranicy może ci wleźć na konto w banku , to co to za bank? Dramat jak we wszystkim - papierowe państwo .To jedynie wina banku , który nie dba o własność klienta .
łukaszenka16:48, 17 kwietnia 2021
Importowani informatycy szukający azylu,bo w swoich krajach byli prześladowani lub uciekali przed wojną.
lb15:24, 17 kwietnia 2021
i pewno grozi im po 5 lat, dostana po 3, wyjda po roku. powiedzcie ze tak nie bedzie...
klio14:56, 17 kwietnia 2021
To wina banków,bo jak można założyć takie konto na lewe dokumenty.Banki nie mogą się już najeść i w pokrętny sposób się bogacą.Wszystkim okradzionym klientom banki powinny zwracać to co złodzieje zabrali i to banki powinny szukać tych przestępców,bo stworzyły takie prawo aby złodziej mógł bez problemów się bogacić.
miro14:24, 17 kwietnia 2021
Wczoraj dostałem sms treści; od Tarcza
Masz do odebrania 800 zł z tarczy antykryzysowej. Aby odebrać wykonaj przelew potwierdzający tożsamość 1 PLN. Środki otrzymasz w ciągu 24h.
www.urzędy8.net/8331
Oczywiście zorientowałem się że to podstęp i nie otwierałem tej strony. Ciekawe tylko ile osób dało się na to nabrać i straciło pieniądze.
wyskrobek13:35, 17 kwietnia 2021
Ciekawe ile skradzionych samochodów odzyskali dzielni policjanci?
jan_hemoroid13:28, 17 kwietnia 2021
To bardzo ładnie!!!
Toż to miód dla moich uszu słyszeć to.
Uważajcie wszyscy na siebie bo pełno tej zarazy.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij