Środa, 01 grudnia 2021, Imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza
Nowy Targ i okolice
Snow
-0°
Wiatr: 22.536 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-0°
Wiatr: 21.348 km/h Wilgotność: 82 %
Snow
-0°
Wiatr: 26.28 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
Wiatr: 26.172 km/h Wilgotność: 92 %
Snow
Wiatr: 28.584 km/h Wilgotność: 80 %
Snow
-1°
Wiatr: 11.268 km/h Wilgotność: 96 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
20.04.2021, 17:49 | czytano: 3417

Kościół w Orawce pomnikiem historii

Arch. Podhale24.pl

Rozporządzeniem Prezydenta RP zabytkowy kościół w Orawce uznano został za pomnik historii.

W ten sposób wyróżniono świątynię o wyjątkowym znaczeniu, która przez wieki, do czasu przyłączenia tego skrawka Orawy do niepodległej Polski w 1920 roku, pomagała tutejszym mieszkańcom zachować katolicką wiarę oraz polską tożsamość narodową w granicach Królestwa Węgierskiego.

– Przyznanie tytułu pomnika historii jest niewątpliwie okazją do składania Bogu dziękczynienia za tę świątynię i za głęboką wiarę mieszkańców Orawy, którzy nadal pozostają wierni Bogu gromadząc się na modlitwie w naszej parafialnej świątyni – mówi ks. Adam Gabryś, proboszcz parafii.

Siedemnastowieczny drewniany kościół o konstrukcji zrębowej, z murowaną kaplicą w prezbiterium, już w 2000 roku był zgłoszony do wpisania na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Źródło: Archidiecezja Krakowska, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
ja13:47, 21 kwietnia 2021
co miesiąc może i nie ale co kwartał zbierana jest ofiara na system przeciwpożarowy TARCZA.
boszze05:58, 21 kwietnia 2021
@marionetka - co ty pieprzy.sz... Nikt co miesiąc na tace nie musi walić na system ochrony pożarowej. Jakie miliony? Kościół ma się bardzo dobrze, mimo, że parafia ma "aż" 1 tys. mieszkańców.
klio20:49, 20 kwietnia 2021
...marionetka...jak kościół nie spłonął od XVII wieku ,to jak nikt go nie podpali ,to z Bożą pomocą będzie stał.A dla przyszłych pokoleń taki zabytek należy zabezpieczyć.
marionetka18:24, 20 kwietnia 2021
No tak, wydanie rozporządzenia i przyznanie tytułu pomnika historii nic nie kosztuje. A nowoczesne systemy ochrony pożarowej, nadzór konserwatorski, zabezpieczenie i konserwacja budynku i zbiorów to koszty idące w miliony. Ale o to nich już się martwię mieszkańcy, parafia, samorząd. Jakie to narodowe. Oby nie okazało się że świątynia niebawem spłonie jak dziesiątki drewnianych zabytków, pomników historii, obiektów z listy unesco. Nie potrafimy dbać o własne dziedzictwo. Dlatego nie mamy tożsamości narodowej jak nomadowie i inne ludy koczownicze.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas