Wtorek, 18 maj 2021, Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Nowy Targ i okolice
Rain
12°
Wiatr: 8.64 km/h Wilgotność: 91
Rain
11°
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 88
Clouds
12°
Wiatr: 11.52 km/h Wilgotność: 93
Clouds
12°
Wiatr: 12.708 km/h Wilgotność: 92
Clouds
13°
Wiatr: 12.276 km/h Wilgotność: 91
Clouds
11°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 94
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
22.04.2021, 20:35 | czytano: 5616

Andrzej Gut-Mostowy: "Odmrożenie turystyki w połowie maja"

Fot. Marcin Szkodziński

W połowie maja hotelarze mogą liczyć na możliwość ponownego przyjmowania turystów w swoich obiektach. O stratach w branży, trendach w rezerwacjach pomocy oraz paszportach covidowych mówił w Nowym Targu Andrzej Gut -Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

W trakcie konferencji prasowej poseł z Zakopanego, który w rządzie zajmuje się sprawami turystyki poinformował, że w maju hotelarze mogą się spodziewać odmrożenia ich branży. - Z doniesień, które mamy wydaje się bardzo prawdopodobne, że w połowie maja, najpóźniej w drugiej połowie, można się spodziewać, że wszystkie sektory gospodarki zostaną otwarte. Czy w całości, czy stopniowo to jeszcze ciężko teraz powiedzieć – mówił Andrzej Gut-Mostowy. Zaznaczył także, że kwestie luzowania obostrzeń, lub zwiększania restrykcji są szczegółowo omawiane przez radę medyczną przy premierze, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia, które wspólnie podejmują dalsze decyzje.

Zamknięcie branży turystycznej spowodowało ogromne straty sięgające miliardów złotych. - Same obroty stacji narciarskich przez 90 dni sezonu to 450 – 500 mln zł – mówi o danych z bramek na stokach narciarskich Andrzej Gut-Mostowy. - Wydatek turysty na stok narciarski, to ok. 25% budżetu na wypoczynek, dlatego wydaje się bardzo prawdopodobna utrata ok. 2 mld zł – dodaje. Mimo, iż dla wielu firm z południa Polski sezon zimowy, to nawet 80% całorocznego przychodu nie mogą one liczyć na specjalne wsparcie. Ostatnim z takich dedykowanych wsparć dla regionów górskich było wsparcie dla gmin górskich, które przełożyło się także na wsparcie dla firm w postaci zwolnienia z podatków za pierwszy kwartał 2021 roku. - Program należał się przede wszystkim samorządom, ale też częściowo trafił do branży poprzez zwolnienia z podatku od nieruchomości. 20% pokrywał samorząd, a 80% dotacja. Stacje narciarskie i obiekty noclegowe w trakcie sezonu zimowego mogły korzystać ze zwolnienia na 1 kwartał – zaznacza Gut-Mostowy.

Na odmrożenie branży turystycznej, które najprawdopodobniej nastąpi w połowie maja czekają zarówno osoby pracujące w branży, jak również turyści spragnieni wypoczynku. Badania rynku, którymi dysponuje ministerstwo mogą jednak napawać optymizmem właścicieli firm. 500 – złotowe bony turystyczne na każde dziecko zostały wykorzystane w zaledwie 25%. Oznacza to, że pozostałe 75% bonów będą realizowane w polskich firmach turystycznych do połowy 2022 roku. Zagrożenie pandemiczne oraz ograniczenia w podróżowaniu sprawiły także, że turyści bardziej skłaniają się do wypoczynku w kraju. - Dotychczasowe statystyki rezerwacyjne są optymistyczne dla rynku krajowego. Pokazują co najmniej kilku procentowy wzrost zainteresowania turysty krajowego polskimi atrakcjami turystycznymi. To jest bardzo ogólnoeuropejski trend – zaznacza Andrzej Gut-Mostowy.

Ułatwienia w podróżowaniu wewnątrz krajów Unii Europejskiej mają pojawić się najwcześniej w czerwcu br. Wówczas ma powstać „paszport zaszczepionego”, a szczepienia mają być respektowane we wszystkich krajach. Nie wiadomo jeszcze jak będą wyglądać ułatwienia w podróżowaniu. Pojawił się jednak znaczny problem. - Podniosło się wiele także słusznych uwag, że dochodzi kwestia dyskryminowania osób, które nie są zaszczepione, lub nie zdążyły się jeszcze zaszczepić – informuje Gut-Mostowy.

ms/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
rodo nie pomoże17:40, 27 kwietnia 2021
@Gulasz Juliusz zeżarł. Może i oto mi chodziło, ale nie to w moim komentarzu jest istotne Falklandy , Niderlandy , to nie ma znaczenia.Czytaj ze zrozumieniem resztę, bo to jest przy tym belzebubie istotne . Wstyd mnie za takiego górala , bez kości , bez kręgosłupa i honoru .TAKIEGO SPRZEDAWCZYKA , KTÓRY POTRAFI POKAZYWAĆ SWOJĄ FACJATĘ I patrzyć w oczy ludziom.
Gulasz Juliusz Zeżarł15:31, 27 kwietnia 2021
@rodo coś tam

Zagłoba to nie mógł sprzedać Falklandów, bo raczej o nich nie słyszał. Pewnie chodziło ci o Niderlandy.
I to landy i to landy, ale dość oddalone:)
rodo nie pomoże13:49, 27 kwietnia 2021
Szatanie , podhalański belzebubie zejdź nam góralom z oczu i nie prowokuj! Wyborów na razie nie będzie , więc możesz zwijać manatki i nie pokazywać się przez dłuższy czas.. Sprzedać nic nie pozwolimy , chyba ,że hotel na Krupówkach , tak jak Zagłoba Falklandy kiedyś , a majątek jak Kropiwnickiemu , to dla proformy prześwietlimy , aby nie było żadnych wątpliwości .
Seb12:07, 27 kwietnia 2021
Wybawco turystyki mam nadzieję, że twoje zasługi nigdy nie zostaną ci zapomniane.

W kwestii "paszportów zaszczepionego" o wielki nasz wybawco, zapoznaj się z rezolucją PE UE nr 2361 (2021) z 27 stycznia 2021 roku.
romrab08:51, 27 kwietnia 2021
A kiedy będzie odmrożenie : "nie czas na euro' ! Euro kantorowe już siada, więc może wkrótce będzie euro w PL.
B.19:22, 24 kwietnia 2021
Niesamowite ! Tyle miesięcy się nie odzywał i nagle jest :) Brak cenzuralnych słów dla tych ludzi
co opylą jak będzie okazja?17:02, 23 kwietnia 2021
Ograniczony to ty człowieku jesteś z tym swoim pryncypałem Gowinem obieżyświatem ,który znowu wróci razem z tobą do peło , bo tam wasze miejsce .Ciekawe co sprzedacie tym razem?
większość to prawi obywatele13:09, 23 kwietnia 2021
Podhalański Judasz . Nic tego nie zmieni, opinia jak najbardziej trafna! Na Podhalu judaszy także nie brakuje , ale większość to jednak normalni i prawi obywatele .Czarne owce.
Sami Swoi10:28, 23 kwietnia 2021
To twoja ostatnia kadencja, gdzie byłeś do tej pory, że nie broniłeś swoich.
piotrek09:35, 23 kwietnia 2021
w połowie maja to ci odmrozi stok we witowie ...
owieczka08:55, 23 kwietnia 2021
Owieczka w wilczej skórze.Ubrał się w ornat i ogonem na mszę wzywa ***
Gooral08:43, 23 kwietnia 2021
"Prawdopodobnie"... Kto codziennie czyta wiadomości, to z tej wypowiedzi niczego się nie dowie.... Nie ma co liczyć na urzędasów... Obrzucić jajkami albo farbą... Siedź bez roboty, bez grosza a urzędasy bez roboty pozamykani w urzędach i kasa za siedzenie.. jeden c*** czy samorządy, miasta czy rząd.
jo08:18, 23 kwietnia 2021
Turystyka chulała na całego w czasie pandemi , na święta nigdzie nie było miejsc obłożenie 100% .
Miejscowy07:54, 23 kwietnia 2021
Czyli tak!!! Najazd turystów aż do bólu i zakorkowane całe Podhale, a po wakacjach zamykanie, wzrost zachorowań i wegetacja.!!!
dziadeek07:45, 23 kwietnia 2021
POczuł zapach wcześniejszych wyborów?
profil@op.pl06:57, 23 kwietnia 2021
Gdzie Pan był przez ostanie 5 miesięcy ? Propagandowiec jak cały ten PIS
Samek22:44, 22 kwietnia 2021
Bury miś się obudził! Co za obłudnik!
antysocjalista21:44, 22 kwietnia 2021
Tobie to mozna wierzyc faktycznie :)
strażak dyndu dyndu20:56, 22 kwietnia 2021
powiedzioł co wiedzioł
Jasnowidz20:48, 22 kwietnia 2021
Początkiem września zamykamy! !

Mamy wirusa który atakuje dwa razy w roku jak grypa tylko że grypa gdzieś znikła
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij