Poniedziałek, 21 czerwiec 2021, Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
26°
Wiatr: 2.124 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
26°
Wiatr: 1.908 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
26°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
27°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
27°
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 74 %
Rain
25°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 66 %
07.06.2021, 12:53 | czytano: 4327

Lekarz zakopiańskiego szpitala: "Pandemia się nie skończyła, ona się tylko wyciszyła"

Arch. Podhale24.pl

- Statystyki zakażeń i zgonów, liczby hospitalizacji i zajętych respiratorów rzeczywiście zmalały, można powiedzieć, że są teraz bardzo dobre. Wszyscy cieszymy się z takiego stanu rzeczy: lekarze i pacjenci, hotelarze i restauratorzy, ale pamiętajmy, że wirus nadal jest i nadal możemy się nim zarazić - mówi lek. Łukasz Błoński, specjalista chorób wewnętrznych ze Szpitala Powiatowego im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem.

Lekarze zapewniają, iż oczywiście jesteśmy bardziej bezpieczni, bo pewna grupa jest już zaszczepiona, część osób jest przechorowana i ma odporność nabytą po chorobie, ale obok nich jest jeszcze ogromna grupa Polaków, którzy ani nie chorowali, ani się nie zaszczepili. - Przypomnę, że choroba może dotknąć każdego niezależnie od wieku, a jej przebieg jest nieprzewidywalny – tłumaczył Łukasz Błoński – dlatego na każdym kroku powinniśmy zachować wszelkie środki ostrożność i zdrowy rozsądek.

Mówiąc o środkach ostrożności nie ma tutaj żadnego novum – wszyscy doskonale wiemy czym jest dystans, dezynfekcja i maseczka. - Przepis jest jasny - w pomieszczeniach zamkniętych używamy maseczek. Osobiście sugerowałbym używanie ich również na zewnątrz jeśli znajdujemy się w tłumie. Pamiętajmy by często dezynfekować ręce, utrzymujmy dystans społeczny zarówno na szlakach jak i na miejskich deptakach – jest to niewątpliwie łatwiejsze w górach niż w mieście, ale na pewno jest to możliwe jeżeli wykażemy minimum rozsądku. Nie narażajmy się bezmyślnie na niebezpieczeństwo skoro łatwo możemy go uniknąć. Dzięki społecznej odpowiedzialności, mam nadzieję, że w w niedalekiej przyszłości będziemy mogli żyć już zupełnie normalnie.

Specjaliści nie mają wątpliwości co do tego, że zakażenia nadal będą się zdarzać, ponieważ nigdy nie dojdziemy do wyszczepienia całej populacji, nigdy też 100 proc. społeczeństwa nie przechoruje tej choroby, ale jeśli zakażeń będzie mało to szpitale będą mogły sobie z tym poradzić. Zasadnym jest przytoczenie w tym miejscu kwestii powikłań pocovidowych, które często niosą ze sobą bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. - Część z tych powikłań widzimy już teraz, o części dowiemy się dopiero za jakiś czas – mówił Łukasz Błoński. Coraz częściej lekarze u swoich pacjentów obserwują tzw. zespół pocovidowy, który objawia się znacznym pogorszeniem tolerancji wysiłku, szybkim męczeniem się, dusznościami, a w konsekwencji okresowym korzystaniem z tlenoterapii. - Pamiętajmy, że przejście choroby nie jest tożsame z całkowitym i zupełnym wyleczeniem. Oczywiście wśród zarażony jest spora część osób, która wraca do zdrowia dość szybko i w 100 proc., ale w tym gronie mamy także pacjentów, która po chorobie wracają do zdrowia wolno, a może zdarzyć się i tak, że do pełni zdrowia nie wrócą nigdy, dlatego dbajmy o siebie i o inne osoby w naszym bezpośrednim otoczeniu.

Źródło: Szpital Powiatowy w Zakopanem, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
KNT10:45, 12 czerwca 2021
Do przedmówcy...Źle mnie zrozumiałeś...Mnie tylko chodziło o to,że wytyka się służbie zdrowia pieniądze jakie ,,zarobili,,a nie widzi się w jakich warunkach pracowali..Ciężko było niektórym nosić maseczkę ...a oni w pełnym ,,umundurowaniu,, po 12 godz..Nie wszyscy zarabiali tak ja na Narodowym :pielęgniarki po 100zl na godz..to był ewenement...Poza tym rozumie tragedię rodzin,które nie mogły się pożegnać z bliska osoba...sama miałam w kwietniu taka sytuacje...Rozumie tradegie chorych ,którzy nie moga dostać się do lekarzy... Pandemia bezlitośnie pokazała w jakiej sytuacji jest służba zdrowia ...ilu mamy lekarzy ,ile pielęgniarek..To zaniedbania 30 lat..Nic odkrywczego nie powiedziałam...Cóż z tego ,że jasnie nam panujący chwalili się ile mamy respiratorów..jak pielęgniarki nie potrafiły je obsługiwać,,bo ,,szkolenie ,,trwało 2 dni...uff życzę zdrowia mojemu przedmówcy ..i nie tylko jemu..ps..na oddziale covidowym w Zakopanem był codziennie ksiądz...
DO ZNT10:04, 11 czerwca 2021
@ ZNT
MOŻE WYTŁUMACZYSZ MI JAK TO JEST BIEDNA OFIARO LOSU ?!?!

POZEGNAŁEM OSOBĘ, BLISKĄ OSOBĘ, z KTÓRĄ ZABRONIONO KONTAKTU PRZEZ CAŁY ROK, PO CZYM ZMARŁA TA OSOBA, nie pożegnawszy się z rodziną, bez dostępu do kapłana. Rozumiem, że dla Ciebie liczą się tylko Ci chorzy na świrusa, reszta może umierać?!

Krewni znajomych zmarli nie otrzymawszy pomocy od lekarzy, bo ..... czekano na wynik testów!!!!!

ZNT co pier . . sz!!! Ty chyba nie wiesz o prawdziwych problemach !!!
Spróbuj się chociaż wczuć w skórę tych ludzi, zanim następnym razem coś "WYPOCISZ"
ZNT20:24, 10 czerwca 2021
Ufff przykro to czytać....Byłam pacjentką covidową tego szpitala...przyslowiowej złotówki nie zazdroszczę ani lekarzom ani pielęgniarkom. Jestem im bardzo wdzięczna , ze zyję i mogę to napisać...Gdyby ktoś piszących te ,,mądrości" poleżał sobie miesiąc na takim oddziale i patrzył jak codziennie odchodzą luddzie ...a pielegniarkom brakuje chyba już tylko rolek i skrzydeł, żeby dotrzeć i zaopiekowac sie wszystkimi pacjentami.....Przykre to wszystko...najwięcej do powiedzenia maja te mądrale, któr nie straciły nikogo bliskiego ...i samę nie przeszły covida...ewenntualnie ,,liznął " ich....Duzo zdrowia wszyskim znawcom medycyny !!!!
DYREKTOR DO DYMISJI !!!!19:51, 8 czerwca 2021
DYREKTOR tego szpitala DO DYMISJI !!!!!
Zatoichi19:14, 8 czerwca 2021
SZCZEPIONKI to eksperyment przeczytajcie to https://...
Jarek z Żoliborza20:46, 7 czerwca 2021
Kolejny krętacz. "do wyszczepienia całej populacji" jak bydło . A kolejne zamknięcia gospodarki od 15.09.21
Kiel20:01, 7 czerwca 2021
To może Pan doktor niech doda, że lekarz czy pielęgniarka pracujący przy pacjentach z Covid ma olbrzymi dodatek do pensji. Żeby nie siać frustracji wśród społeczeństwa nie będę podawał kwot...
guffy19:33, 7 czerwca 2021
Wyrocznia @ na bank lekarze którzy "leczą" w Polsce nie mają nawet 80 IQ a napewno już nie mają swojego zdania tylko biorą wspol udział w tym cyrku i udają głupa że plandemia jest i trzeba wyszczepiac tych bardziej poddanych na manipulację nierządu.
ada19:12, 7 czerwca 2021
Zakopane to taka mala wiosk turystyczna w porownaniu z Wielkim Las Vegas , duzo restauracji , hoteli , casyn itd itd .... tam nie ma zachorowan i zadnych obostrzen ,,, nikt nikogo nie straszy , kazdy zyje jak przed pseudo pandemia ,,,
Wyrocznia18:16, 7 czerwca 2021
Żądamy obowiązkowych testów na inteligencję dla lekarzy. Nie może tak być, że ktoś kto nas leczy ma problemy z logicznym analizowaniem sytuacji.
Optymista16:18, 7 czerwca 2021
Medyków należy dzielić na lekarzy i konowałów
DL13:48, 7 czerwca 2021
Ona się skończy w tedy jak nie będą gadać o tym telewizji , i jeszcze jak lekarze niektórzy nie będą o tym rozpowiadać , niech sobie w głowę strzela ta skrzykawka z niewiadomo jaką substancja pseudo szczepionka
Sx13:47, 7 czerwca 2021
Lekarze tylko straszą i nakręcają całego koronaświrusa nawet jak go nie ma , niech ujawnią prawdę i pokażą ile zarobili na pandemii , bo jak to mówią dla nich pandemia może trwać wiecznie .Nie pytajcie służby zdrowia ile zarobili popytajcie ich księgowych ,bo od nich się prawdy nie dowiecie .
fan politycznej propagandy13:39, 7 czerwca 2021
gdzieś na Internecie, na jednej z grup, widziałem, że od połowy sierpnia, zacznie się ponowne wielkie testowanie, a od września zamykanie po raz kolejny wszystkiego.
Agenda 2030 trwa w najlepsze, a ci, którzy dalej mają klapy na oczach, żyjcie dalej w przekonaniu, że to się już skończy :)
antycovidian13:26, 7 czerwca 2021
Panu dr Łukaszowi Błoński polecam wypowiedzi Pana dr Radosława Czosnowski, ordynatora oddziału covidowego w nowotarskim szpitalu- na YT jest ich sporo, może to dr Ł. Błońskiemu otworzy oczy.
Swój chłop13:19, 7 czerwca 2021
Z całym szacunkiem Panie doktorze ale jak to jest że w Texasie i zresztą nie tylko od 10 marca tego roku nie ma żadnych obostrzeń nawet maski nie są potrzebne i ludzie żyją, hospitalizacje spadły, liczba zgonów i zajętych respiratorów również a poziom wszczepienia w tamtym dniu był poniżej 10% populacji. Tam chyba jacys inni ludzie żyją i inni medycy.
Pan doktor jeśli znajdzie czas w tym covidowym zgiełku to proszę sobie oglądnac posiedzenie teksańskiej komisji zdrowia z maja tego roku można łatwo znaleźć w internecie.
Ludzi należy leczyć zanim trafią pod respirator a nie udawać, że remdeservin cokolwiek pomaga bo premier tak powiedział .
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij