"Gerson w Tatrach" - najnowsza wystawa Muzeum Tatrzańskiego (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 29 kwietnia
Imieniny: Piotra, Rity, Angeliny
Zakopane
Clouds
22°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
22°
Wiatr: 2.376 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
22°
Wiatr: 13.644 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
22°
Wiatr: 12.384 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
25°
Wiatr: 14.148 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
22°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 61 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
02.07.2021, 16:06 | czytano: 2122

"Gerson w Tatrach" - najnowsza wystawa Muzeum Tatrzańskiego (zdjęcia)

ZAKOPANE. Jubileuszowa wystawa prac Wojciecha Gersona zakochanego w Tatrach i podtatrzańskim folklorze uroczyście otwarta w Willi Oksza. W wernisażu udział wziął pra, pra, pra - wnuk autora prac. - Chciałem podziękować za pomysł i wykonawstwo. Wojciech, by to docenił - mówił Maciej Woliński, potomek Wojciecha Gersona.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
W dniu 190 rocznicy urodzin i 120 rocznicy śmierci Wojciecha Gersona, w filii Muzeum Tatrzańskiego - Willi Oksza uroczyście otwarto wystawę obrazów olejnych ukazujących tatrzańskie pejzaże oraz scenki etnograficzne autorstwa Wojciecha Gersona.

- Gerson był jednym z wybitniejszych malarzy klasycznych Polski. Jest uważany za malarza historycznego, ale najlepsze jego prace, to są pejzaże tatrzańskie - mówi Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. - Był wielkim miłośnikiem Tatr. Przez 15 lat co roku przyjeżdżał do Zakopanego. Przebywał nawet przez kilka miesięcy i malował Tatry z natury. To jeden z wyjątkowych malarzy związanych z Tatrami i Zakopanem - dodaje.

Wśród prezentowanych na wystawie prac można dopatrzeć się dwóch okresów twórczości artysty, ale także są prace, których Gerson nigdy nie pokazywał. - Są to obrazy i prace z dwóch okresów twórczości. Pierwsze, to lata 1860-te, kiedy odkrył Tatry. Pojawił się ze swoimi kolegami ze studiów i to była pierwsza fascynacja Tatrami. Te pierwsze obrazy były głównie scenami rodzajowymi, gdzie pejzaż pojawiał się w tle. Był to głównie malarz historyczny i religijny, dlatego te sceny były w nurcie - zaznacza Helena Agata Pitoń, koordynator wystawy "Gerson w Tatrach". - Drugi okres, to lata 80-90, kiedy prawie co roku jeździł w Tatry i większy nacisk kładł na pejzaż. Szkice, które powstawały z natury, nigdy nie były pokazywane. Trzymał je u siebie w pracowni, bo traktował je jako materiał roboczy. Dopiero badacze powojenni, kiedy zaczęli badać spuściznę Gersona i w zbiorach rodzinnych znaleźli te pejzaże, wtedy zaczęto doceniać Gersona jako pejzażystę, który czuł pejzaż i bardzo dobrze go malował. Wówczas oprócz obrazów olejnych ujrzały one światło dzienne - dodaje.

Prezentowane na wystawie zbiory zostały pozyskanie z dziewięciu instytucji oraz od osób prywatnych. Brakuje jednak trzech obrazów, które znajdują się na stałych wystawach w muzeach narodowych. W Willi Oksza znajdują się jednak dwa bardzo znane obrazy Wojciecha Gersona. Są to "Zwał skalisty w Dolinie Białej Wody" oraz "Odpoczynek w tatrzańskim szałasie", który niedawno został kupiony do Zamku Królewskiego w Warszawie. Ekspozycja wystawy została połączona także z pracami współczesnych twórców, którzy nawiązują do Wojciecha Gersona i dla których twórca jest inspiracją.

- Chcemy też dać wyraz temu, że co prawda żył dawno i dawno temu tworzył, ale jest dla nas postacią ważną i inspirującą. Mamy prace rzeźbiarskie Stanisława Cukra. Mamy portret rysunkowy, mamy fotografię, która nawiązuje do wielkiej panoramy, której w wyborze miejsca brał udział Gerson - zaznacza Helena Agata Pitoń.

Wystawę w Willi Oksza można oglądać do 3 października 2021 roku.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas