Nagroda Ministra Kultury dla zespołu Zyngry - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Zakopane
Clouds
Wiatr: 12.024 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
Wiatr: 11.628 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 12.42 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
Wiatr: 12.528 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 71 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
36 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
25.07.2021, 08:30 | czytano: 2894

Nagroda Ministra Kultury dla zespołu Zyngry

Na wniosek Związku Podhalan o/Poronin - Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński przyznał Nagrodę Okolicznościową z Funduszu Promocji Kultury grupie artystycznej Zyngry.

Zespół Zyngry/ zdj. UG Poronin
Zespół Zyngry/ zdj. UG Poronin
Zyngry to osoby reprezentujące młode pokolenie regionalistów. Czwórka dziewczyn pochodząca z Podhala od najmłodszych lat wyrastała w rodzinach wielopokoleniowych, w kulturze i tradycji góralskiej. Wszystkie od najmłodszych lat były członkiniami regionalnych zespołów; tam też uczyły się tradycyjnego śpiewu i tańca. W 2010 roku dziewczyny po raz pierwszy wystąpiły jako grupa „Zyngry” na Poroniańskim Lecie, promując muzykę Skalnego Podhala we wspólnym koncercie z Krzysztofem Trebunią-Tutką. Specjalnością zespołu jest folklor w swej czystej postaci – czyli prezentowany w niezmienionej formie od wielu lat i przekazywany z pokolenia na pokolenie, najczęściej w góralskich rodzinach. Wokalistki sięgają również po zapisy regionalnych śpiewek, znajdujące w naukowych opracowaniach etnografów. Występy grupy od początku spotkały się z pozytywnym przyjęciem na Podhalu, zarówno wśród młodych, jak i starszych słuchaczy. Od tego czasu prezentowały się na różnych konkursach i przeglądach, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Dziewczyny doceniane były przede wszystkim za tradycyjne brzmienie wykonywanych śpiewek góralskich, oraz wysoki poziom artystyczny.


W 2017 roku postanowiły nagrać płytę pt, „Za głosem Ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej”, którą dedykują poprzednim pokoleniom zaangażowanym w walkę o wolną Polskę. Spędziły wiele godzin na spotkaniach i wywiadach z osobami, które pamiętają czasy II wojny światowej. Dotarły m.in. do osób, które przeżyły prześladowania, wywózkę i piekło obozów koncentracyjnych. Wspomnienia te przeplecione są muzyką i śpiewem w wykonaniu Zyngier i zaproszonych Gości. To płyta wyjątkowa, pełna wrażliwości, smutnych przeżyć ale i nadziei na lepsze jutro. Trzyletnia praca nad nią, przynosi piękne historyczne dzieło, które dla nas wszystkich jest lekcją historii.


Dotychczasowe osiągnięcia
- II nagroda podczas „Sabałowych Bajań” w śpiewie tradycyjnym w kategorii dorosłej – 2010 r. Bukowina Tatrzańska
- I nagroda podczas „Przednówku w Polanach” w śpiewie tradycyjnym w kategorii dorosłej 2013 r. Kościelisko
- występ podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Śpiew tradycyjny –prezentacja śpiewek związanych z obrzędowością rodzinną „Radośniki”, 2015 r. - Zakopane
- I nagroda podczas „Przednówku w Polanach” w śpiewie tradycyjnym w kategorii dorosłej. 2017 r. Kościelisko
- występ podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich - Śpiew tradycyjny. 2018 r. - Zakopane
- udział w nagraniu piosenki i teledysku „Szczyty moje” Anny Malaciny – Karpiel. 2018
- I nagroda w śpiewie tradycyjnym podczas „XVI Papieskiej majówki” 2019 r. Czerwienne - Bachledówka.

Uzgadniając swój wniosek, poroniański oddział Związku Podhalan napisał: "Dotychczasowy dorobek artystyczny grupy, a szczególności ogromne zaangażowanie w kultywowanie, propagowanie folkloru górali podhalańskich ze szczególnym uwzględnieniem autentyczności, tradycji stanowią istotne znaczenie dla kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wydanie płyty pt, „Za głosem Ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej”, zawarte wspomnienia górali i góralek budzą w słuchaczach ogromne wzruszenie, jak również ukazują ogrom ludzkich nieszczęść będących obrazem wojny (prześladowań, wywózkę na przymusowe roboty i piekło obozów koncentracyjnych) zgotowanej przez człowieka drugiemu człowiekowi. Jesteśmy przekonani, że wnioskowana nagroda jest dostrzeżeniem dotychczasowego dorobku, jak również będzie motywacją do dalszej pracy na rzecz umacniania i przekazywania tradycji, folkloru i kultury naszej małej Ojczyzny – Podhala – Polski."

Zespół ZYNGRY - "Za głosem ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej"

s/ zdj. arch. zespołu Zyngry
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas