Piątek, 03 grudnia 2021, Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Jabłonka i okolice
Clear
-5°
Wiatr: 7.236 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
-5°
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
-5°
Wiatr: 6.336 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
-4°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 70 %
Clear
-5°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 86 %
Clear
-7°
Wiatr: 7.236 km/h Wilgotność: 68 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
25.07.2021, 13:48 | czytano: 1960

MFFZG pod patronatem Pary Prezydenckiej

zdj. Igor Smirnow KPRM

ZAKOPANE. 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich otrzymał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Pierwszej Damy - Agaty Kornhauser-Dudy. Impreza odbędzie się w dniach 12 - 20 sierpnia br. na Dolnej Równi Krupowej.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to wielkie wydarzenie kulturalne, które od ponad czterdziestu lat odbywa się w stolicy Tatr. Zespoły folklorystyczne z całego świata przyjeżdżają do Zakopanego, by zaprezentować autentyczny folklor góralski, rywalizując jednocześnie o główne nagrody konkursowe: Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. W tym roku organizatorzy mają spory kłopot z aktualizacją listy uczestników. Zmiany przepisów sanitarnych sprawiły, że z udziału w konkursie musiały zrezygnować m.in. zespoły z Hiszpanii, czy Słowacji.

Na razie wiadomo, że na festiwalowej scenie pojawi się grupa folklorystyczna "Triscele" z Sycylii, "Cununa Apusenilor" z Rumunii, "Piva" z Czarnogóry, "Koco Racin" z Republiki Północnej Macedonii oraz "Dyado Dragoi" z Bułgarii.

Zespoły uczestniczące w konkursie oceniane są przez międzynarodowe jury w równorzędnych kategoriach: tradycyjnej, prezentującej folklor w formie artystycznie opracowanej oraz stylizowanej.

Współgospodarzami Festiwalu będą zespoły Klimki i Giewont.

Jednym ze stałych punktów programu Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jest Wystawa Owczarków Podhalańskich. W tym roku zorganizowana zostanie w niedzielę 15 sierpnia na Dolnej Równi Krupowej.

Nie zabraknie twórców ludowych. Dodatkowo w ramach Jarmarku Świętej Cecylii działać będzie po raz trzeci Pracownia Instrumentów. W dniach 16 - 20 sierpnia w godzinach od 11 - 18 będzie okazja zobaczyć i posłuchać ponad stu instrumentów tradycyjnych, lutniczych, rekonstruowanych a także autorskich. Gospodarzami Jarmarku Instrumentów z ramienia 52 MFFZG będą Piotr i Dorota Piszczatowscy oraz Jan Michałczak.

MFFZG to także Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Konkurs na Fiakra Roku oraz na Śpiew Pytacki. O genezie wydarzenia opowiada prezes Związku Podhalan oddział Zakopane Marcina ZubekW wiosce festiwalowej planowane są koncerty. M. in. 14 sierpnia odbędzie się koncert Małych Górali. W jego trakcie odbędzie się prezentacja laureatów XII Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce. Na scenie zobaczymy: zespół dziecięcy Zawaternik z Leśnicy Gronia, zespół dziecięcy Mali Maniowanie z Maniów, zespół młodzieżowy Mali Śwarni z Nowego Targu i zespół młodzieżowy Maniowianie z Maniów.

Międzynarodowego Konkursu Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych, który odbędzie się 16-19 sierpnia odbywa się w 4 kategoriach: ludowych zespołów instrumentalnych (kapel), instrumentalistów ludowych (solistów), śpiewaków ludowych (solistów) oraz grup śpiewaczych.

12 sierpnia otwarta zostanie plenerowa pokonkursowa wystawa fotografii "Żywioł folkloru 2019". Wystawa prezentowana będzie przy oczku wodnym na ul. Krupówki.

W ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Od snopka do talerza. Zwyczaje i pieśni rolnicze, pasterskie i biesiadne" (14 sierpnia.)

Nie zapomniano o dzieciach. Od poniedziałku do piątku dla najmłodszych przewidziano zajęcia i animacje w wiosce festiwalowej. Oferta jest skierowana do dzieci i młodzieży o charakterze edukacyjnym, ruchowym, muzycznym, tanecznym i odkrywczym. W programie prezentacje:"Sianokosy z Małymi Klimkami", "Żywieckie tańce" - nauka tańca z zespołem Hulajniki, "Drewniani przyjaciele św. Franciszka"- malowanie drewnianych zabawek oaz "Zagrojcie małemu, kie ni mocie komu, mały se zatońcy i pódzie do domu" - nauka tańca góralskiego z zespołem Małe Klimki.

52. MFFZG otrzymał patronat Pary Prezydenckiej.


s/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas