Piątek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego
Nowy Targ
Snow
-7°
Wiatr: 10.44 km/h Wilgotność: 85 %
Snow
-7°
Wiatr: 9.18 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-6°
Wiatr: 13.392 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
-6°
Wiatr: 16.344 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-4°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
-7°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
10 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Koronawirus
122
Zakażonych
2
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
79
43
Zgonów
1
1
Na kwarantannie
1594
840
Wykonanych testów
289
182
28.07.2021, 16:29 | czytano: 5064

Rabka straci 4 miliony złotych?

Wygląda na to, że Rabka-Zdrój nie będzie mogła skorzystać z dotacji w wysokości 4,2 miliona złotych na termomodernizację kilku budynków użyteczności publicznej. Powodem są nieporozumienia i spory między radnymi a burmistrzem.

Dzisiejsze obrady Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju. Fot. Piotr Kuczaj
Dziś radni mieli podjąć decyzje w tej sprawie. W wyniku serii głosowań burmistrz Leszek Świder ostatecznie nie otrzymał jednak upoważnienia do złożenia wniosku o dotację do programu Klimatyczne Uzdrowiska, jaki dla gmin uzdrowiskowych uruchomił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Środowa sesja została zwołana między innymi z tego powodu, by samorząd zdążył do końca lipca złożyć wszystkie niezbędne dokumenty. Koszt termomodernizacji to ok. 6 mln zł, w tym dofinansowanie, jakie mogłaby uzyskać Rabka-Zdrój, to 4,2 mln zł. Chodzi m.in. o ocieplenie i wymianę stolarki okiennej, montaż fotowoltaiki czy wymianę pieców – w Szkole Podstawowej nr 1 w Rabce-Zdroju, Szkole Podstawowej w Rdzawce, w Przedszkolu w Chabówce oraz w miejskich budynkach przy ul. Podhalańskiej i Kilińskiego.

Na sesji głosowano trzy uchwały z tym związane. Radni udzielili burmistrzowi upoważnienia do złożenia wniosku, zgodzili się na wynikające tego zmiany w budżecie, ale byli przeciw umieszczeniu ich w Wieloletniej Prognozie Finansowej. W efekcie cała sprawa upadła.

Poszło głównie o to, że w ostatniej uchwale pojawił się nie tylko temat wniosku o dotację, ale m.in. też wniesienia udziału do spółki SIM Małopolska. Do tego część radnych miała uwagi i "wylali dziecko z kąpielą" głosując przeciw całej uchwale, w tym sprawie dotacji na termomodernizację.

- To nie jest fair w stosunku do nas. To można było załatwić w inny sposób, np. którąś z nich odroczyć w czasie, a rozmawiać na temat jednej zmiany w WPF. A teraz powstała sytuacja, że nam się zarzuca, że nie jesteśmy za czymś, za szlachetnymi celami, że swoją decyzją wycinamy szkoły i przedszkola, a tak nie jest – mówi radny Jan Kwatyra.

- Jestem zawiedziony. Cała nasza praca poszła na marne. Zabiegaliśmy o program Klimatyczne Uzdrowiska, a teraz nie możemy skorzystać z tego, o co sami walczyliśmy - powiedział burmistrz Leszek Świder.

r/
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
komentarze
hahahahaaaa09:43, 29 lipca 2021
Zgoda buduje a głupota rujnuje
front stał za długo w Rabce21:44, 28 lipca 2021
Rabka to takie polskie
za krzty myślenia
dostać ale nie dać
wicek21:36, 28 lipca 2021
Bodej ta bodej tacy radni, chcieli zrobić na złość burmistrzowi a straci gmina.
mieszkaniec20:44, 28 lipca 2021
to moze podniesiesz pan jeszcze smieci albo podatki !! zeby zdobbyć kase !!
do podstawowki uczyć się bukw20:30, 28 lipca 2021
Piszący tutaj chyba nie przeczytali artykułu. Radni nie chcieli głosować pakietu uchwał dotyczących nieatrakcyjnego programu budowy mieszkań, który został sprytnie spleciony z korzystnymi dotacjami na termomodernizację. Teraz Burmistrz zniesmaczony tylko nie radnymi a swoją rolą w tej całej sytuacji.
Tyle w temacie.
Czytaj ze zrozumieniem19:52, 28 lipca 2021
Obserwator. Coś Ci się poleciało. Co jest winna v-ce, co jest winny urzędnik. To radni zawalili, głosując na nie. Takie było polecenie od poprzedników. Nie widzicie, że mie chodzi o dobro Rabki, tylko o zniszczenie i zniesławienie Burmistrza. Dokładnie tak samo, jak opozycja, której celem jest obalenie rządu a nie o dobro Polaków.
ol19:29, 28 lipca 2021
Nie tylko w N.Targu są wredni bo chyba w Rabce są na 1-szym miejscu .Jak to oni myślą,że dostaną wszystko za darmo a żadnego udziału nie włożą? Nie jeden by tak chciał,wszystko dostać a kieszenią nie ruszyć.Dajcie te pieniądze do miasta,tam są większe potrzeby.
obserwator18:05, 28 lipca 2021
Zmienić vice i wszystko będzie ok. Za bardzo pokręcone ma układy.
Obserwator17:04, 28 lipca 2021
I w takim wypadku mieszkańcy powinni pozwać urzędników, żeby Ci te 4 bańki wyciągnęli ze swojej kieszeni. Niepojęte jest to, że w PL urzędnik robi co chce i nie grożą mu za to żadne konsekwencje.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas