Rehabilitacja dla ozdrowieńców - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
Wiatr: 10.152 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
98 %
Nowy Targ
40 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 49 | 98 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
13.08.2021, 16:42 | czytano: 4367

Rehabilitacja dla ozdrowieńców

ZAKOPANE. Dział Fizjoterapii w Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego zachęca do uczestnictwa w programie rehabilitacji pocovidowej. Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, mogą skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych w gabinecie fizjoterapii.

zdj. Starostwo Powiatowe w Zakopanem
zdj. Starostwo Powiatowe w Zakopanem
Zdaniem specjalistów przynajmniej jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia koordynacji ruchowej a nawet stany lękowe i depresyjne.

Do programu rehabilitacji COVID-19 w gabinecie fizjoterapeutycznym kwalifikują się ozdrowieńcy, nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia choroby. Chodzi np. o pacjentów z utrzymującą się dusznością, która poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie.

Zabiegi w rehabilitacji ambulatoryjnej są realizowane na podstawie skierowania. Skierowanie wystawi pacjentowi m.in. lekarz rodzinny. Rehabilitacja postcovidowa trwa do 6 tygodni i jest podzielona na kilka etapów.


Podczas wstępnej wizyty fizjoterapeutycznej, specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wykonuje podstawowe próby i badania, m.in. oddechowe i wysiłkowe, aby ocenić stan zdrowia pacjenta na początku programu. Wyniki badań początkowych będą porównywane z wynikami po zakończeniu programu i posłużą do oceny efektów terapii.

Po wizycie wstępnej, fizjoterapeuta ustala z każdym pacjentem kalendarz wizyt terapeutycznych. Program zakłada trzy takie wizyty w każdym tygodniu rehabilitacji. Jednak, gdy stan zdrowia będzie tego wymagał, pacjent może liczyć na dodatkową wizytę w trakcie programu.

Terapia polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych, ćwiczeń ogólno-usprawniających. Wszystko po to, aby pacjenci jak najszybciej odzyskiwali pełną sprawność. Ponadto pacjenci poznają ćwiczenia, które już po zakończeniu programu, będą mogli samodzielnie i bezpiecznie wykonać w domu.

W zależności od potrzeb i stanu zdrowia chorego możliwe jest włączenie dodatkowych elementów terapii, m.in. technik odksztuszania, treningu równowagi, specjalnych metod rehabilitacji dla pacjentów z problemami neurologicznymi.


Po zakończeniu ćwiczeń i treningów fizjoterapeuta i pacjent spotykają się na wizycie końcowej. Powtarzają badania i testy wykonane podczas pierwszej wizyty i porównują osiągnięte wyniki, m.in. próby zmęczeniowe i oddechowe (określające skalę występowania duszności).

Obowiązkowym elementem programu jest edukacja, dzięki której pacjenci będą wiedzieć więcej o samej chorobie i jej powikłaniach. Każdy uczestnik programu dowie się, jak radzić sobie ze skutkami choroby i co robić, aby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności.

Pacjenci dostaną praktyczne wskazówki i plany treningowe, które ułatwią im samodzielnie dochodzenie do zdrowa.

źródło: Powiat Tatrzański, opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
katar bezobjawowy :)))08:32, 14 sierpnia 2021
A po biegunce,łuszczeniu pięt,zawale ,raku bo na to się choruje będzie terapia?
Wyrocznia06:03, 14 sierpnia 2021
Już niedługo przyjdzie kolejny sezon grypowy i raj dla naciągaczy.
szkoda ze tak pożnoooooooo21:51, 13 sierpnia 2021
dla mnie już za próżno
Kici19:35, 13 sierpnia 2021
Czemu tak mało dziewczyn na tym zdjęciu
Innes18:51, 13 sierpnia 2021
Nie ma żadnego choroba to ścieka jest
Henryk18:09, 13 sierpnia 2021
Jakbyście nie zauważyli to ludzie zaczynają dostrzegać że ten cały cyrk jest bardziej rozdmuchany niż to jest warte. Dlatego nikt sie już nie łapie na tanie hasełka "covidowe"
Dajcie sobie spokój i wróćcie do normalnego zycia.
Bo rząd tylko czega by was uzależnić od nich. A prawda powinna być taka że rząd jest dla obywatela a NIGDY odwrotnie.
Partyzant17:14, 13 sierpnia 2021
Dobrze, że otwarli taki odział. Niezaszczepieni i antycovidianie będą mieli gdzie przechodzić rehabilitację. Ale akcja banerowa o tym nie wspomina. Trzeba trochę pomyśleć, poczytać i posłuchać mądrych ludzi, a nie co wam wciskają różnej maści wolnościowcy.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas