Czwartek, 16 września 2021, Imieniny: Edyty, Kornela, Kamili
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
26°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
27°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
26°
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
27°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
25°
Wiatr: 9.108 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
24°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 59 %
14.09.2021, 18:59 | czytano: 1078

Uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

zdj. UMWM

W Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych: ks. Władysława Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego.

- Dziś oddajemy hołd mężnemu kapelanowi Niezłomnych - księdzu Władysławowi Gurgaczowi, a także podporucznikowi Tadeuszowi Zajączkowskiemu i Ryszardowi Kłapucie. Na kartach historii Ci Żołnierze Wyklęci zapisali się jako heroiczni bohaterowie polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego - mówi marszałek Witold Kozłowski.

Ks. Władysław Gurgacz - niezłomny jezuita, zwany Bożym Szaleńcem, kapelan Żołnierzy Wyklętych. Skazany na śmierć przez komunistyczny sąd. Podobnie jak żołnierz Wojska Polskiego podporucznik Tadeusz Zajączkowski pseudonim "Mokry" i Ryszard Kłaput, pseudonim „Pomsta", partyzant trzeciej kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica".

Wszyscy trzej zostali rozstrzelani w więzieniu na Montelupich i pochowani po kryjomu na Cmentarzu Rakowickim. Ich szczątki zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych Instytutu Pamięci Narodowej, prowadzonych w latach 2017-2018.

Uroczystości pogrzebowe w asyście wojskowej rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Mariackiej, skąd kondukt pogrzebowy wyruszył na Cmentarz Rakowicki.


Bohaterowie spoczęli w nowej Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963 przy ulicy Prandoty w Krakowie.

Biuro prasowe UMWM, opr.s/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Wektor14:09, 15 września 2021
BÓG HONOR OJCZYZNA! Cześć i chwała Bohaterom wolnej, niepodległej Ojczyzny!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij