Trwa 13. Międzynarodowe Forum Górskie (zdjęcia i relacja filmowa) - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Zakopane
Clouds
10°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
10°
Wiatr: 8.568 km/h Wilgotność: 47 %
Clear
11°
Wiatr: 2.952 km/h Wilgotność: 45 %
Clear
12°
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 42 %
Clear
10°
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 52 %
Jakość powietrza
124 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 62 | 124 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
08.10.2021, 15:16 | czytano: 3009

Trwa 13. Międzynarodowe Forum Górskie (zdjęcia i relacja filmowa)

ZAKOPANE. 160-lat od objawień na Wiktorówkach, to główny temat tegorocznego Forum, które odbywa się w zakopiańskiej Księżówce. - Będziemy mówić nie tylko w aspekcie religijnym, ale też kulturowym, społecznym i turystycznym – zaznacza Helena Buńda, dyrektor TARPiK, organizator forum.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
Sanktuarium, które powstało w 1937 roku na Wiktorówkach w Tatrach, to miejsce ważne nie tylko dla mieszkańców Podhala, bowiem pielgrzymki, które przyjeżdżają w to miejsce wyruszają także spoza granic Polski. Sanktuarium zostało wybudowane w miejscu, gdzie początkowo wisiała na drzewie kapliczka dotycząca objawienia.

- Pasterka Marianna Murzańska z Gronia przebywała na Rusinowej Polanie gdy zaginęły jej owce. Miała wówczas 14 lat. Poszukując owiec modliła się i w koronie smreku ujrzała jaśniejącą Panienkę, która przekazała jej przesłane. Na pamiątkę tego wydarzenia, które miało miejsce w 1860 lub 1861 roku, bo nie jest to jeszcze ustalone, po latach umieszczono figurkę – przypomina historię Piotr Bąk, starosta tatrzański.

Miejsce to stało się ważne ze względów religijnych, ale także społecznych. - W tej kaplicy w okresie wojennym przysięgę składali partyzanci. Później kaplicę rozbudowywano i stała się siedzibą duszpasterstwa tatrzańskiego, które obejmowało górali i turystów, a także młodzież i harcerzy. W latach 90-tych było centrum przerzutu do komunistycznej Słowacji literatury katolickiej i wolnościowej – zaznacza Piotr Bąk.

Wszystkie te kwestie będą poruszane podczas tegorocznego Międzynarodowego Forum Górskiego, które będzie trwać przez dwa dni. Nie zabraknie także opisów przyrodniczych tego fragmentu Tatr. - Miejsce to jest położone w masywie Gęsiej Szyi, która jest miejscem pomijanym przez masową turystykę. Po jednej stronie mamy wielką Dolinę Białki, czyli szlak do Morskiego Oka z rekordami turystów. Po drugiej stronie mamy Dolinę Gąsienicową popularną również wśród turystów, taterników i narciarzy – mówi o urokach Wiktorówek i Rusinowej Polany Jan Krzeptowski Sabała, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Można tam znaleźć więcej spokoju, nawet w szczycie sezonu – dodaje.

Po zakończeniu Forum ma powstać specjalna publikacja w postaci książki, która stanie się kompendium wiedzy o Wiktorówkach oraz objawieniu, które miało miejsce ok. 160 lat temu.

Program Forum:


Transmisja na żywo:


ms, zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas