Środa, 20 października 2021, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
11°
Wiatr: 9.54 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
11°
Wiatr: 7.38 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
12°
Wiatr: 13.608 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
10°
Wiatr: 15.624 km/h Wilgotność: 74 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
14.10.2021, 16:55 | czytano: 1447

Pandemia opóźni wybory w Ochotnicy

Arch. Podhale24.pl

Wybory sołtysa i członków Rady Sołeckiej w Ochotnicy Górnej nie odbędą się w planowanym terminie. O zmianę terminu wnioskował wójt, choć radni mieli różne zdanie na ten temat.

Zgodnie z ordynacją wyborczą, wybory powinny się odbyć w ciągu dwóch miesięcy od ogłoszenia terminu przez radę gminy. Tadeusz Królczyk, wójt gminy Ochotnica Dolna, zawnioskował do radnych o przesunięcie głosowania w związku z nadchodzącą czwartą falą pandemii. Jak argumentował, nie wiadomo, jak będzie wyglądała w Polsce sytuacja za dwa miesiące. W związku z tym chciałby, aby zarówno sołtys, jak rada sołecka popracowali w obecnym składzie nieco dłużej, a do urn mieszkańcy udali by się w późniejszym terminie.

Dla niektórych radnych propozycja wójta wydawała się nie do zaakceptowania, bo burzy kadencyjność w samorządzie sołectwa i jest niezgodna z demokracją. Przeciwko przesunięciu wyborów był chociażby radny Jan Franczyk, który odwoływał się również do nowo przyjętego niedawno statutu. Jak mówił, wybory na prezydenta odbywały się w podobnej pandemicznej sytuacji.

Radny Andrzej Runger z kolei przekonywał, że trzeba wybrać mniejsze zło, a w tym wypadku, jeżeli jest taka możliwość, należy chronić zdrowie mieszkańców i nie ryzykować możliwością zakażenia w przypadku gromadzenia się większej grupy ludzi.

Radni, którzy byli za przełożeniem głosowania przekonywali, że i tak musi się ono odbyć, bo tak przewiduje ordynacja. A obecna rada sołecka i sołtys urzędują już kilka lat i nie stwarza to dla nich problemu.

Ostatecznie wybory zdecydowano się na razie większością głosów przesunąć na w miarę stabilny czas i czas, gdy liczba zachorowań będzie mniejsza.

Józef Słowik
najnowsze informacje
komentarze
Osiol19:14, 14 października 2021
Dobre i kilka diet wiecej
kecz UP18:46, 14 października 2021
Przecież wirus nie chodzi na wybory, tylko siedzi w kościele.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas